חפצים
Website in English
חייגו עכשיו! 074-7040355
יום ג', 1 ספטמבר 2015 2:42 שעון ירושלים
אוגוסט 2015

דפדפו למטה על מנת לעיין בכתבות קודמות שפורסמו במגזין "מקו ועד תרבות" בחודשים האחרונים. קריאה מהנה!

תחום
אזור
כיצד יצאו לנו סופגניות יפות ועגולות? השיטה הנפוצה היא לקמח את המשטח, לרדד עלה בעובי כ-1 ס"מ, ולקרוץ עיגולים בגודל המבוקש בעזרת כוס או חותכן עגול. שיטה אחרת, מהירה פשוטה ומומלצת הרבה יותר: מכדררים מהבצק כדורים יפים בגודל כדורי פינג פונג. הסופגניות מתקבלות עגולות ויפות. את כדורי הבצק או העיגולים מניחים על גבי משטח משומן היטב, ולא על גבי משטח מקומח. הקמח החודר לשמן מאיץ את שרפתו.

אבישי כהן , "אורורה"

הערב שהשיק את "אורורה", סגר מבחינתו של אבישי כהן, נגן הבס והיוצר הישראלי, והדגש על הישראלי – מעגל: החזרה למקורות המוסיקה של השיר הישראלי, החיבור לשורשי השירה מבית אמא – הלדינו, מוסיקה אוריינטלית ים-תיכונית, ומצד אחר - היפתחות למוסיקה הלטינית, האפרו-קובנית.

אבישי כהן

האוריינטציה הג'אז אתנית המיוחדת של אבישי מגיעה לשיאה בעיבוד ל"דרור יקרא", אחד הקטעים האחרונים של המופע, ביצוע שהוא סוג של רנסנס, החייאת המוסיקה הישראלית ואם תרצו – שיעור בחידוש ובהעשרה של השיר הישן ("לא ביום ולא בלילה").

הערב נפתח כמו הדיסק עם Morenika שאינו אלא"שחרחורת" , במקור ללחן לדינו עממי. הפרשנות – מעודנת, השיר מתפתח לדואט עם קרן מלכה, העיבוד מלטף.
האטרקציה של הערב אינה אבישי כהן הזמר - וגם כאן אפשר לדבר על מהפך מרתק, אם מדברים למשל, על הסולו היפהפה שלו בליווי בס ל"אלפונסינה והים" בהדרן בספרדית. האטרקציה היא בפתיחות ובהיפתחות המוסיקלית שמאפשרת לכהן להגיע לעיבודים ותזמורים עשירים כמעט בכל מה שהוא נוגע, כשהבסיס נשאר הקונטרבס, הוא שקובע טון וקצב, יותר משחקן ראשי, כמו גם הפסנתר של שי מאסטרו. הדגש בערב הזה על המלודיה במובן הכי טהור והכי לא ג'אזי של המילה הגם שהאילתור הוא אלמנט חיוני.   
איתמר דוארי בכלי הקשה הוא כיום איש הרכב כמעט מובנה בהרכבים של כהן, בתפיסה מאוד עשירה וחיונית של צליל ההקשה. דוארי בלט למשל ב - "אלון בסלע", קטע ים-תיכוני בעיבוד פט מת'יניי משהו.

אבישי כהן

הצבע שמעניק עמוס הופמן בנגינת עוד הוא חלק אינטגראלי מהצליל של "אורורה", פחות הגיעה הזמרת קרן מלכה, שהיא צבע חשוב בדיסק, בשיר כמו Winter Song שלא נכלל בערב. התוספת של נגני הנשיפה האורחים (חליל, טורמבון) נשמעה חיונית ותורמת. מומלץ להעניק לאורחים מעמד של נגני קבע בערב הזה.
"אורורה" הוא ערב שנבנה קודם כל על לחניו יפים של אבישי כהן ועל השירים הקלאסיים שבחר לחדש. כהן האקלקטי מעדיף היום שירים שמספרים סיפור, מוסיקה שמחזירה את כל מה שהוא גדל עליו לקווי הפשטות הראשונית היפה מבלי לוותר על תפיסה מוסיקלית רחבה ועשירה.
מופע שיכול להגיע לכל פסטיבל ג'אז עכשווי גדול, ואני מדבר על מוסיקת ג'אז ועולם במובן הרחב ביותר של המילה, האקלקטית, הישראלית, האתנית.

 

אבישי כהן – בס אקוסטי + חשמלי ושירה, קרן מלכה – שירה, שי מאסטרו – פסנתר וקלידים, עמוס הופמן – עוד, איתמר דוארי כלי הקשה. נגנים אורחים: אילן סאלם – חליל עודד מאיר טרומבון.


יוסי חרסונסקייוסי חרסונסקי הוא מבקר מוסיקה.
לקריאת ביקורות מוסיקה נוספות של יוסי, הכנסו לבלוג: www.yosmusic.com

 

 

הצטרפו היום בחינם וקבלו מאתנו מדי שבוע עידכונים על כתבות, מבצעים והטבות.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
אתר זה עוצב ע"י רוני אלגביש, עיצוב פנים, עיצוב גרפי, אדריכלות, עיצוב ישראלי
דרונט בניית אתרים
All Rights Reserved to "Hafatzim" Ltd. 2014 © כל הזכויות שמורות ל"חפצים" בע”מ 2014