מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "איתמר פוגש ארנב" – יצירת מופת לילדים

"איתמר פוגש ארנב" – יצירת מופת לילדים

By hhm_hafatzim

פורסם במדור- ,

הילד אשר יזכה לראות יצירה בימתית כה מיוחדת זאת, זכה!

// יהודית בר

תמונה ראשית: מתוך הספר "איתמר פוגש ארנב" הוצאת עם עובד

מספר אמנים – דויד גרוסמן כתב את הטכסט, יוני רכטר הלחין אופרה לילדים הבנוי על ספרו של דוד גרוסמן והמבצע גם קריינות ומשחק בהצגה, אלי גורנשטיין אשר ביים ומשחק הארנב, עדי צ'זרה, המשחק את הילד איתמר; האנסמבל הקולי – 4 מהמוכשרים שבהם טליה דישון, תמר לנדסברג-יקרביץ', טל קוך וקדם ברגר; בביצוע קאמרי בנגינה על פסנתר תומר בר. כולם, ללא יוצא דופן, היוצרים והמבצעים עשו מלאכה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית כדי שמופע לילדים, הצגה אופראית קאמרית, במקרה זה, יתעלה לדרגת מושלם!

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "איתמר פוגש ארנב" – יצירת מופת לילדים

תמונה: דורון עובד

הילד אשר היה איתי, בן 4, ישב מרותק שעה שלמה, וזאת הפעם הראשונה בחייו שראה הצגה. ישב מרותק, מחה כפיים בכל המקומות הנכונים יחד עם רבים מהילדים באולם, וכאשר הסתיים יצאה לו אמירת הנחה – "יפה!" (מבלי שישאלו אותו). והרי ילדים אינם מעמידים פנים.

ספרו של דוד גרוסמן קרוב כ"כ לעולם של ילד קטן, עולם רגשי של אהבות ופחדים, חוסר ידע בתחומים רבים ופליאה… הערות השוליים של גרוסמן היו של הבחנות מאירות עיניים ולוא דווקא הערות של מבוגר. השילוב בין דיבור ילד לטכסט מאיר סיטואציה, יוצר מארג סיפורי המכבד את הילד המקשיב, הקורא או הצופה.

המוסיקה של יוני רכטר מבטאת אותה פשטות סיפורית. הרקע הקלאסי של יוני רכטר מתבטא בעולם הצלילים שהלחין – כתיבה קונצרטנטית – לא פשוטה ולא מורכבת. אני משערת שכאשר הפילהרמונית ביצעו את היצירה, העושר המוסיקלי בא יותר לידי ביטוי. אבל, דוודא הינקיון של נגינת הפסנתר והשירה של ארבעת זמרי האנסמבל הקולי, כמו הוציא הפנינים מתוך הטכסט המוסיקלי.

ארבעת היוצרים שרו, שיחקו, החליפו תפקידים ומלאו את הבמה בעדינות אבל בעושר בימתי. ניכר היה בהם עד כמה אוהבים את מלאכתם ובעיקר עד כמה ילדים קרובים לליבם.

דויד גרוסמן הוא סופר. דויד נולד ב-1954 בירושלים. כותב ספרים לילדים ומבוגרים. כתב את סדרת ספרי "איתמר", את "השפה המיוחדת של אורי" ואת "יונתן בלש ממש".

יוני רכטר הוא מלחין, פסנתרן ומעבד. ליוני אלבומים רבים של שירים מפרי עטו. הוא גם אוהב לעבוד עם זמרים, נגנים ויוצרים אחרים ובעבר השתייך ללהקת "כוורת".

אלי גורנשטיין הוא שחקן, זמר ובמאי. אתם בוודאי מכירים אותו מ"הופ שירי ילדות", בתור השכן אהרון והטוחן מ"עוץ לי גוץ לי". ההורים שלכם מכירים אותו מהתיאטרון ומהאופרה, וגם מאז שהם בעצמם היו ילדים.

עדי צ'זרה (ישועה) הוא שחקן וזמר, נולד ברומא שבאיטליה ועלה לארץ בגיל 6. כשגדל למד לשיר אופרה ולהלחין. עדי שר כסולן עם תזמורות בארץ וגם השתתף בהצגות כמו "שלמה המלך  ולשמי הסנדלר". בקרוב יצא האלבום הראשון של עדי עם שירים שכתב והלחין בעצמו. עדי הוא גם אבא לזוג תאומים קטנטנים יהלי ואור, אותם הוא מאד מאד אוהב.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "איתמר פוגש ארנב" – יצירת מופת לילדים

תמונה: דורון עובד

אלי גורנשטיין הוא שחקן בעל עושר ועומק. בתפקידו הילדים הקשיבו, צחקו או הרצינו. ללא ספק אלי גורשטיין מילא את הבמה בנוכחותו הבימתית, כאילו רק הוא יכול היה להמחיז הארנב הקטן מהיצירה של גרוסמן. האיש הגדול הזה, אלי גורשטיין, הביא עולם של בעל חיים קטן ואת המסרים של גרוסמן לקידמת הבמה בתנועות קטנות, במימיקה עדינה, ובקול הבאס בעל העומק שלו. פשוט מופלא! הילד אשר היה איתי אמר בדרך הביתה "אבל הילד לא היה באמת ילד"..ולא אמר, לעומת זאת, "אבל הארנב לא היה באמת ארנב…"

אם שרת התרבות של מדינת ישראל כיום רואה לנגד עיניה את כל ילדי ישראל בהקשר התרבותי, חובתה להביא הצגה אופראית זאת לכל עיירה ולכל כפר. חובה! בעיקר שהעושר התרבותי המאוזן הזה יהיה חלקו של כל ילד.מחיאות הכפיים של הילדים בעיקר (וגם של המבוגרים , כמובן) ביטאו, ללא ספק, מידת הסיפוק וההנאה שלהם מסיפור בעל דיאלוג מעניין, בעל תבונה מעשית שרק כאשר מכירים את הזולת אפשר לשמוח איתו במקום לפחד ממנו.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "איתמר פוגש ארנב" – יצירת מופת לילדים

תמונה: דורון עובד

בהצגה זאת יש לברך על הדיקציה של כל הדוברים ומשחקים – כל מילה נשמעה בברור, לכל תנועה הייתה משמעות תכנית, כל מבע ניתן היה להבחין בקלות. משפט אחרון זה הוא לא בכדי, כי חשוב שהוא יהווה דוגמא להצגות ילדים בארץ.

עקבו אחר פרסומים בעיתונות כי המופע מתקיים לא לעיתים קרובות. זאת תהיה מתנתכם לילד הקרוב לכם.

המופע הקרוב יתקיים ב – 20.8 בשעה 11:30 במוזיאון ת"א.

      btt