מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "אני מנסה להיות צינור בן 3000 שנה"</br>לזכרו של הרב עדין שטיינזלץ

"אני מנסה להיות צינור בן 3000 שנה"
לזכרו של הרב עדין שטיינזלץ

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

"… קראתי עכשיו בניו יורק טיימס שהגורם המרכזי האחראי לא רק לכל מחלות גופנו ונפשנו, אלא גם לרוב צורות ההתנהגות  והתגובתיות האוטומטית שלנו, יסודו בגנטיקה שלנו. 95%, לא פחות, ממי שאנחנו, הוא הסך הכול המצטבר של כל המטענים הגנטיים שאנחנו נושאים בקרבנו. לכן, זהו החלק הפחות חשוב. החלק החשוב הוא אותם 5% הנותרים שבהם יש לך ולי בחירה חופשית!" מפי עדין שטיינזלץ ז"ל.

בצעירותי למדתי גם תלמוד. היינו קבוצת תלמידים בתיכון שתוגברו במקצועות הומניים וריאליים כאחד. באותה תקופה עדיין לא הייתה ה"מודה" השל חלוקה למגמות. כך זכינו בהרבה מן הטוב ממספר עולמות. שעורי התלמוד היו עבורי עולם חדש שדרש חידוד מחשבה מזן אחר לגמרי ממה שהורגלתי. אוסיף, שבאתי מבית חילוני אתאיסטי בהדגשה, כך שהתלמוד היה החידוש ש"הדליק" אותי. משום מה. זהו ההקשר מדוע בקראי על מפעלו יוצא הדופן של הרב שטיינזלץ, גם מותו האיר אצלי מחשבות.

הרב עדין שטיינזלץ ** תירגם ובאר התלמוד הבבלי מארמית לעברית, וכל זאת כדי לקרבו לבני אדם. "אני מנסה להיות צינור בן 3000 שנה", צוטט הרב בכתבה אחרי מותו בעיתון הארץ. יונדב קפלון, אשר היה קרוב לרב, וגם אחד מתלמידיו, הביא מספר "ממרות" מפיו. אחת מהן ראויה שקהל גדול יותר יקרא וייתן הדעת עליה, כי הרי בבני אדם אנחנו עסקינן. לא כן?

"פגישתנו האחרונה, כתב יונדב קפלון, התרחשה בהפתעה, באחת הפעמים האחרונות שבהם צעד עדיין לאטו כשהוא עטוף בטלית בבוקר יום השבת מביתו שבמושבה הגרמנית עד לעיר העתיקה, לבית הכנסת "צמח צדק". שם, בשביל המתפתל של מעלה הר ציון, בדיוק מול גשר הסינמטק, הוא עצר לרגע לנוח ואני כמובן עשיתי את אזני כאפרכסת.

הרב עדין התבונן מאושר בירושלים היפה להלל. כל משכנות שאננים מולנו, טחנת הרוח של משה מונטפיורי, מלון המלך דוד, בנין ימק"א. תבין משהו, הוא אומר לי, קראתי עכשיו בניו יורק טיימס שהגורם המרכזי האחראי לא רק לכל מחלות גופנו ונפשנו, אלא גם לרוב צורות ההתנהגות  והתגובתיות האוטומטית שלנו, יסודו בגנטיקה שלנו. 95%, לא פחות, ממי שאנחנו, הוא הסך הכול המצטבר של כל המטענים הגנטיים שאנחנו נושאים בקרבנו. לכן, זהו החלק הפחות חשוב. החלק החשוב הוא אותם 5% הנותרים שבהם יש לך ולי בחירה חופשית! אז תסתכל עכשיו שוב, כמה יופי, כמה תורה, כמה מדע, כמה תרבות, כמה שירה ואמנות, הצלחנו לעשות כאן עם 5% בלבד! ואתה, דע אשר לפניך." הביא לדפוס יונדב קפלון.*

השורות מעלה הביאו איתם ניחוח כל כך חיובי, אסטטי, אנושי, מעודד לעשות וליצור. האיש החכם הזה, הרב עדין שטיינזלץ, זכרונו לברכה, בזכות המשפטים מעלה מילא חלל באנרגיות שהלוואי וכולנו נתברך בהן בכל יום. ואם לא נתברך, חס וחלילה, באחד מהימים, בואו ניזכר בכתוב מעלה, מפיו של איש מבורך אחד.

** הרב עדין שטיינזלץ, ז"ל – מוזמנים לצפות בשני קטעי ווידיאו אשר עשויים להאיר את אישיותו ואת מפעלו של הרב.

https://bit.ly/34hJsfy

https://www.youtube.com/watch?v=Cb2iuX0kTa0

יונדב קפלון – משורר. פרסם כתבה בעיתון הארץ,

   במוסף תרבות וספרות, ב- 14.8.20

      btt