מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים ביקור בתערוכת היחיד של זויה צ'רקסקי במוזיאון ישראל הוא מבחינתי גם חובה לאומית. הוסיפו הנאה וחיוך שאינו מרפה מהפנים

ביקור בתערוכת היחיד של זויה צ'רקסקי במוזיאון ישראל הוא מבחינתי גם חובה לאומית. הוסיפו הנאה וחיוך שאינו מרפה מהפנים

By chayap

פורסם במדור- ,

אישה צעירה, שעלתה מרוסיה כילדה, התחנכה בארץ וגם יצאה לאירופה לפרק זמן להכיר ולהרחיב אופקים, וחזרה ויוצרת בינינו, היא הרוח הרעננה ביותר שאני מכירה באמנות הישראלית העכשווית.

// צילום ראשי   – בדיקת כשרות, 2016

זויה צ'רקסקי מאד מוערכת כאמן בעל יכולות אמנותיות גבוהות, אולם, מבחינתי, חוזקתה הגדולה היא האמירה הבאה לידי ביטוי ביצירתה. זויה משקפת ביצירתה מציאות חדה כתער, מעורר אמפטיה (חיובית או שלילית) מסוגי אוכלוסיה מגוונים – צעירים ומבוגרים, ישראלים,מהגרים למיניהם, חילוניים ודתיים, פליטים, אמנים ואינטלקטואלים, אנשים מן השורה, כולל הדים מתערוכות של זויה בחו"ל. צפו בסרטון מטה, אשר צולם במוזיאון ת"א ב- 2013.

חפצים ביקור בתערוכת היחיד של זויה צ'רקסקי במוזיאון ישראל הוא מבחינתי גם חובה לאומית. הוסיפו הנאה וחיוך שאינו מרפה מהפנים

לחם, 2015

הגילוי של המציאות – לעיתים לא נעים עד כואב – מעמיד אותנו מול חיים חשופים – ללא כיסוים – גם בתור בני אדם באשר אנחנו חיים וגם בתור ישראלים שזה ביתנו. אולם תהיה אשר תהיה המציאות שזויה חושפת אינך יכול גם לא לחייך – הסאטירה שלה מצליפה וההומור המלווה אותה הוא כפנינה. גם להצליף וגם לעורר אמפתיה חזקה וגם לצחוק על עצמנו ברוח טובה, זהו טיב האמנות שזויה צ'רקסקי מפגינה. גם בציורים מאד "בוטים" אין בוטות. תשאלו כיצד? זאת כשרונה הגדול הנוסף של זויה. אין הסבר – יש לבקר בתערוכה ולצפות בווידיאו מטה.

זויה צ'רקסי היא גם אדם פוליטי. רואה מציאות ויש לה אמירה ישירה. זויה גם מדברת ומתראיינת באותה דרך שהיא מציירת – ה"בוטות", "הגסות" אינן בוטות ואינן גסות, כי דרך אמירתה אינה מורידה נושא לביבים. זאת תכונה של ביקורת קשה מהולה בטוב ליבה לראות את בני האדם. השילוב של נימות שונות בציוריה ובדיבורה מבטא את אשר היא אמרה – "חשוב לי להיות קומוניקאטיבית". זויה צ'רקסקי מנהלת דיאלוג עם כל אשר צופה ביצירתה. זאת דרך של דיאלוג באמצעות הקו, הצבע ומבע הדמויות שהיא מציירת.

אהבתי, ואני בטוחה שגם אתם תאהבו המשפט בוידאו מטה – "אני שלום עליכם של הציור". בביקורתה יש אמפטיה חיובית לדמויותיה, לעצם היותה יהודיה ולתרבות סביה, למרות העובדה שגדלה בבית חילוני.

זויה צ'רקסקי היא אישה צעירה אינטליגנטית, מאד נבונה, עם בסיס תרבותי ברור. נעים, מעניין ומסקרן לראות אמן ואמנותו המשקף אמירה שיש מאחוריה אמת של מציאות , אותה אנחנו מכירים כישראלים.

חפצים ביקור בתערוכת היחיד של זויה צ'רקסקי במוזיאון ישראל הוא מבחינתי גם חובה לאומית. הוסיפו הנאה וחיוך שאינו מרפה מהפנים

קרבנות חדשים, 2016

תחושת הצבע החזקה ביצירתה מחדדת את אמירתה אבל גם יוצרת חגיגה, חגיגה של המציאות המתנהלת, ואשר התנהלה לנגד עינינו. גם עבודותיה בעיפרון, רישומים לקראת יצירה חדשה, מבטאים גודל כשרונה האמנותי.

באחד הראיונות בגל"צ – צחקו המראיין וזויה צ'רקסקי על משחק המילים "בפרבדה אין איזבסטיה ובאיזבסטיה אין פרבדה". אלו 2 עיתונים רוסיים – "פרבדה" (אמת) ו"איזבסטיה" (חדשות). שם תערוכת היחיד הנוכחית שלה עתה במוזיאון ישראל היא – פרבדה – ואכן אמנותה של זויה משקפת אמת של מציאות.

באדיבות:
האמנית וגלריית רוזנפלד – http://rg.co.il/
ומוזיאון ישראל http://www.imj.org.il/he/%D7%AA%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%95

      btt