מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח בריכת המשושים בחורף - אל תחמיצו

בריכת המשושים בחורף – אל תחמיצו

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

לראשונה טיילנו בבריכת המשושים בחורף,למרות קירבת מגורינו לרמת הגולן. לראשונה נגלה יופיו של המקום כאשר האויר הקריר הקל על ההליכה , פלומה ירוקה כיסתה את המדרונות והריק של רמת הגולן לא העיק מחום לוהט. התמזל מזלנו שגם מעטים הגיעו באותו בוקר חורפי נעים, ואשר התברך גם בשמש.

ישבנו על אחד הסלעים של שפת הבריכה – השקט הנעים באזניים , והשלווה הפסטורלית כמו לקחה אותנו לארץ אחרת שבה צורות אין.  אני כותבת שורות אלה כדי שלא תחמיצו , כפי שאני החמצתי עד עתה את בריכת המשושים בחורף.
ייחודה של הבריכה בשורות המקצועיות שנכתבו ע"י החברה להגנת הטבע – "בריכת המשושים היא מן התופעות הגיאולוגיות היפות ביותר. זוהי בריכה טבעית בנחל משושים שקירותיה בנויים שורות עמודי בזלת מצולעים. מספר הצלעות בעמודים משתנה בין ארבע לשבע . למעלה מ- 60% מן המצולעים הם משושים. נופי משושי  בזלת אפשר לפגוש במקומות נוספים בגולן , אך אין ספק שמלוא תפארתה מתגלית תופעה זו בבריכת המשושים.  המים הנכנסים אל בריכת המשושים במפל יפה חתרו בקיר המזרח של הבריכה וגדעו את עמודי המשושים בבסיסם והותירו אותם תלויים כגגון מעל שולי הבריכה. השטפונות החליקו ושייפו את המגלש היורד אל הבריכה , ומגלש זה נראה כריצוף של אריחים דמויי חלת דבש. בעומדינו משתאים מיפי הבריכה עולה השאלה בדבר הגורמים להיווצרות המשושים. כנארה שהגורם להיווצרות צורות המשושים הוא התקררות של הלבה הזורמת בתנאים שקטים תוך כדי התקררותה.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח בריכת המשושים בחורף - אל תחמיצו

                                                                                       צילום:אודי שטיינוול

הלבה הזורמת מהר הגעש היא בדרך כלל בטמפרטורה של כ- 1000 מעלות. תוך כדי זרימה הלבה הולכת ומתקררת. כאשר הטמפרטורה מגיעה לכ- 500 מעלות , החומר הופך צמיג מדי, מפסיק לזרום ומתקרר במקומו. ככל חומר אחר בטבע גם הלבה מתכווצת תוך כדי התקררותה (פרט כמובן לאנמוליה של המים). הצורה ה"נוחה" ביותר לטבע היא צורת העיגול , משום שזו הצורה המושלמת . אבל לאור העובדה שגלילם לא יכולים להיווצר בגלל החללים שיווצרו ביניהם, הטבע "מחפש" לו את הצורה הקרובה ביותר לעיגול. הצורה הקרובה ביותר היא כמובן מצולע רב צלעות, אך מכל המצולעים יש שלוש צורות גיאומטריות בלבד הממלאות ששה (יוצרות פסיפס מושלם): המשולש, המורובע והמשושה. מבין צורות אלה קרוב יותר לעיגול הוא המשושה , ולכן זוהי הצורה הנפוצה . משושים יווצרו רק במצב של תנאים אופטימליים שאינם נפוצים ולכן כמותם אינה רבה. התמזל מזלינו ונחל המשושים חתר את אפיקו בדיוק במקום מרובה משושים, וכך אנו יכולים להתבוננן בתופעת טבע
מופלאה זו".
מומלץ לקחת מים לשתייה .מקלים בעלייה.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח בריכת המשושים בחורף - אל תחמיצו

                                                                                       צילום:אריה טננבאום

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח בריכת המשושים בחורף - אל תחמיצו

                          שולחן קפה קולוניאלי משושה חום

בטיול זה ראיתי גם ילדים צעירים מאד שיכלו לעלות את הדרך "הלא – קלה" לטיפוס בחזרה מהבריכה לחניון. וגם"מבוגרים" כמונו, בני 50+. בעזרת רוח ספורטיבית לא התקשינו במיוחד לחזור ולטפס.

חומר מפורט על דרכי נסיעה לבריכה ולמסלולי הטבע באתרים :
רמת הגולן – טיול משפחתי – http://www.weekend.co.il
ובתיירות בארץ מתוך נענע –   http://www.labait.co.il

                                                             צילום תמונה ראשית:אריה טננבאום

      btt