מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח בתי מגורים מודפסים!?

בתי מגורים מודפסים!?

By chayap

פורסם במדור- ,

// צילום ראשי – צילום מסך מתוך יוטיוב, חברת Van Wijen, פרויקט Milestones

בעיר אינדהובן בהולנד, ייבנו מספר בתים מודפסים. מודפסים? כן מודפסים בבטון בתלת מימד. כך יחסכו העלויות בחומרים ובעובדים משמעותית. ולא לשכוח שבדרך זאת, מבטיחים היזמים, יחסכו נזקים רבים לסביבה בה ייבנו.

חמשת הבתים הראשונים, אשר ייבנו כשכונה, אמורים לצאת לשוק השכירות בשנה הבאה. נאמר שכבר 20 משפחות הביעו נכונות לשכור את הבתים היותר קטנים, בעלי 2 חדרי שנה. יוזמי הפרויקט מסבירים שהיסודות של הבתים ייבנו באמצעים קונבנציונליים. הבתים ייבנו בשטח.

הפרויקט, Milestones, יוצא לדרך ע"י חברת הבנייה Van Wijen, והוא בעצם תשובה למחסור בבעלי מקצוע מיומנים בבנייה בהולנד. הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין חברת הבנייה ואוניברסיטת איינדהובן לטכנולוגיה, עיריית איינדהובן והממשלה ההולנדית.

וכיצד יתבצע? רובוט ענק בעל זרוע המוסיף בטון, כמעט קרמי, ייחודי בהרכבו, יערים את הקירות החיצוניים והפנימיים שכבה מעל שכבה, בצורות בהתאם לשרטוטים הארכיטקטוניים. ראו וידאו מדגים ומסביר.

המתכננים מציינים שבית אחד ייבנה כחד קומתי והארבעה הנוספים כבתים בעלי שתים ושלוש קומות.

אם פרויקט זה יצליח פיזית וכלכלית, הוא מלהיב את הדמיון והמחשבה של בנייה חסכונית, מהירה, בצורות ארכיטקטוניים כדמיון המתכננים. שימו לב בצילום השכונה החדשה "השתולה" בסביבה ירוקה, בתוך העיר, כמעין גן פסלים הרמוני במראהו.

פרט אישי – לפני 54 שנים הכרתי חברה שעלתה לארץ ואביה גר באינדהובן. באחת החופשות נסעתי עימה להולנד, לבקר את אביה. זוכרת את איינדהובן של אז כעיר קטנה, שקטה, אסטטית  ונעימה. הכתבה על פרויקט מיילסטון עורר בי סקרנות גדולה כאשר הרבה אבק ניגבתי מעל זיכרונותי מאיינדהובן.

מוזמנים להרחיב בנושא בתים מודפסים כיום בעולם בצפייה בוידאו מטה.

      btt