מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים הבירוקרט

הבירוקרט

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

אירוע אמנותי יוצא דופן – מפגש שהבשיל במשך שנה – בין הסופר דוד גרוסמן לבין האמן מתן בן כנען. במפגש חי במוזיאון ישראל באו לידי ביטוי כישרונות והבחנות אמנותיים של שני אישים רגישים, וכמובן, מאד מוכשרים.

הרבה אניגמות מוטמנות ביצירתו מונומנטלית של מתן בן כנען.

אנחנו מציעים טרם קריאת הכתבה להקשיב לאירוע אשר הוקלט ב-15.3.21

https://bit.ly/3vOH37M

הרעיון לפנות לדוד גרוסמן כדי לנסות לפענח אשר צויר על הבד במשך שנתיים מבריק מעצם העובדה שרגישותו, כישרונו ויכולת הביטוי של דוד גרוסמן עשויים להציף הבחנות ודקויות לא צפויות. ושימו לב שבמשך שנה דוד גרוסמן כתב ועיבד הטקסט וניסה לפענח את הציור של מתן בן כנען, אשר עמד לנגד עיניו.

מנגד, הציור של מתן בן כנען צויר במשך שנתיים, 2018-2020, על בד בגודל 2X4 מטר. הוסיפו לעבודה מתמשכת זאת, דרך עבודתו יוצאת הדופן והמפתיעה של בן כנען – הוא ביים את הסצנה המצוירת לאחר שאסף אנשים, עוזר במאי וצלם ובחר, כמובן, המיקום.

בשיחת טלפו הדגיש בן כנען על השינויים במיקום הדמויות תוך כדי עבודת הציור, כדי לבטא אשר היה בליבו ובכוונתו. אימו של מתן בן כנען, הדגישה בפנינו רגישותו יוצאת הדופן של   בן כנען לנושא השואה, מבלי לחוות במשפחתו חוויות קשות אלו. הערה זאת האירה את אישיותו  וריגשה מאד.

מתן בן כנען זכה בלונדון, ב- 2015, באחד הפרסים הבינלאומיים היוקרתיים ביותר מטעם National  Portrait Gallery .  הציור נושא הפרס הוא אנבל וגיא, בהשראת הסיפור התנ"כי על יפתח הגלעדי ובתו. בן כנען הוא הישראלי הראשון אשר זכה בתחרות זאת, הנחשבת לאחת החשובות בעולם. יש לשים לב שבאותה שנה השתתפו בה 2,748 ציורים מ-92 מדינות שונות!

חפצים הבירוקרט

אנבל וגיא –   Annabelle-and-Guy – מתן בן כנען

הציור – הבירוקרט – טומן בחובו מחשבות, רעיונות ורגישויות, מנת אישיותו של בן כנען, החל משם היצירה וכלה באין ספור פרטים המופיעים בו. ככל שהיצירה תפוענח פחות על ידי אחרים בפני הצופים, כך יועצם הדיאלוג הבלתי אמצעי בין הצופה בציור לבין רבדיו.

אין לי ספק שלאחר צפייה באירוע שהתרחש במוזיאון ישראל ב- 15.3.21, הסקרנות לראות היצירה במציאות רק תגבר.

אנחנו מאד ממליצים להכיר את מתן בן כנען וחלק מעבודותיו בכתבה בקישור מטה, אשר ערכנו ב- 18.7.18, בעקבות תערוכה של האמן במוזיאון תל אביב – https://bit.ly/3lBjWZF

מתן בן כנען  matanbc@yahoo.com

מוזיאון ישראל, ירושלים – www.imj.org.il

      btt