מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח הנאות לוינסקי, דרום תל אביב

הנאות לוינסקי, דרום תל אביב

By hhm_hafatzim

פורסם במדור- ,

דרום תל אביב, שוק לוינסקי ורחובות סמוכים לו, הוא אוצר שכדאי אט אט לחטט בו ולחשוף "המציאות". השוק פעיל משנות ה-20, כאשר הקימו אותו יהודי סלוניק ; עם השנים הצטרפו עולים מטורקיה, ממדינות ערב וממזרח אירופה.

// יהודית בר

תמונה ראשית מתוך הבלוג של גיל חובב

אחרי יום שישי אחד בצעידה לכוון דרום העיר עם מומחה ללוינסקי, "חפצים" מצאה לנכון לחלק עם קוראי המגזין הנאותיה/המלצותיה במקום.

פתחנו את הבוקר בסנדוויצ'ים וקפה במקום חדש-ותיק. חדש, היא סנדוויצ'ית "יום טוב" ברח' לוינסקי 30; ישן, היא מעדניית "יום טוב", מוסד מאד ותיק בלוינסקי. הסנדוויצ'ים מעולים! והבחירה בין דגים, בשר וגבינות אפילו מבלבל, כל אשר תבחרו מצוין. אנחנו בחרנו בסנדוויץ גבינה קשה איטלקית והמלווה בחר בסנדוויץ דגים. השרות מצוין, מחייכים ו"לוקחים את הזמן" להכין הסנדוויצ' המושקע ביותר שתצפו לו. המקום קטן וככל שתקדימו בבוקר, ייטב ויחסוך זמן. גם הקפה מצוין.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח הנאות לוינסקי, דרום תל אביב

תמונה דרור עינב

את קונדיטוריית אלברט, רח' מטלון 36, גילינו לפני מספר שנים. המוסד כה וותיק, שמפאת הגיל פותחים רק בימי ה' ו- ו'. מאפים דוגמת אפל שטרודל או שטרודל גבינה  בבצק עלים דקיקים ופריכים, בורקסים פילו קטנים בסוגי מילוי שונים, מרציפנים – כולם תוצרת בית.

בכניסה לקונדיטוריה תחשבו שחזרתם אחרוה בזמן, לשנות ה-30, "ריהוט" מאז – שולחנות פורמייקה, המקום מעט חשוך, ומספר נשים, חלקן מבוגרות עד מבוגרות מאד, משרתות את הלקוחות בקורקטיות ובפנים חתומות.

אדון אלברט הגיע מסלוניקי ב1935 והביא עימו אותם המתכונים מוכרים – ממתקי חבושים, מרציפנים, ולפני פסח מכינים במיוחד עוגיות שקדים קטנות. בנו, יעקב, גם הוא כבר לא צעיר, אופה ומכין אותם המתכונים שאביו הביא מסלוניקי.

כל אשר תקנו יביאכם בפעם השנייה ועוד הרבה פעמים שוב ושוב לרח' מטלון 36.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח הנאות לוינסקי, דרום תל אביב

תמונה תומר אפלבאום

חנות עזרא גבאי היא אוצר לתבלינים, פיצוחים ופירות יבשים. המיקום – נחלת בנימין 101. רק מי שמכיר את המקום יודע שהוא ייחודי בסוג הסחורה ובטריותה. לדוגמא שורשי כורכום טריים מעולים מומלץ לקנות רק בחנות זאת. ביום ו' החנות שוקקת חיים. ולא בכדי. מכרים שפגשנו בחנות ציינו שלקוחות מגיעים לחנות מכל קצוות העיר ומהפריפריה.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח הנאות לוינסקי, דרום תל אביב

תמונה שוק TLV

מערכת מגזין "חפצים" "מקו ועד תרבות" תשמח לקבל תגובותיכם אם וכאשר תבקרו בשוק לוינסקי. כתבו לנו בבקשה לinfo@hafatzim.com .

      btt