מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים חיות החוף – Theo Jansen</br></br>הכתוב והנצפה מטה מפתיע ומהנה, מסקרן ופותח ערובות הדמיון

חיות החוף – Theo Jansen

הכתוב והנצפה מטה מפתיע ומהנה, מסקרן ופותח ערובות הדמיון

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

בוקר אחד קיבלתי הודעה מחבר ומיד נשאבתי. חיפשתי עוד ועוד חומר על נושא ההודעה, ואכן נשארתי פעורת פה. Theo Jansen, בעל הכשרה בפיזיקה ובהנדסה, ובעל כשרון יצירה יוצא דופן. Jansen החל לבנות ב- 1990 מכניזם שנבנה מצינורות PVC קלים.  המכניזמים הקינטיים מהלכים באמצעות … הרוח. האמן, הולנדי, החל מכנה את המכניזמים שיצר Strandbeest –     חיית חוף. צפו בסרטון קצר:

עבודותיו של Yansen "המקבלות חיים" בזכות שימוש הנדסי מפתיע וידע מעמיק, נראים כמו יצורים מ"אבולוציה מקבילה". בהסבריו חוזר Jansen שוב ושוב שהיצורים שלו אינם בנויים מחלבונים, כמו החי למינהו המכור לנו, אלא מצינורות PVC… "המחיצות בין אמנות להנדסה קיימות רק במחשבתנו", מציין Jansen. במספר הרצאות בהן צפיתי, הוא מעניק ליצוריו "אינטליגנציה מלאכותית"…. באחת מהן ציין הזמנת NASA להרצות, ובקורטוב של הומור תהה כיצד חיית חוף תראה באדמת אחת הירחים הנחקרים…

חפצים חיות החוף – Theo Jansen</br></br>הכתוב והנצפה מטה מפתיע ומהנה, מסקרן ופותח ערובות הדמיון

צילום מווידיאו youTube

Jansen למד פיזיקה ב-    University of Technologyבהולנד, עזב את הלמודים ללא תואר והתמסר לעשייה ייחודית של יצירת חיות החוף, אלו פסלים קינטיים, כאשר צורתם מאד מגוונת. אחת הדגשים הבאים שוב ושוב לידי ביטוי בהרצאותיו  היא העובדה שהטבע הרבה יותר יצירתי ממוחו של האדם. העובדה שהוא נולד ב-  Scheveningenליד אחד החופים הצפוניים של הולנד, נושא הרוח/הרוחות היו חלק מהאמצעים שהטבע הנגיש לו – "החומות בין ההנדסה לטבע הם רק בתודעתנו". ועם כל זאת, מציין Jansen, ש"לפעמים הצינורות לא נענים לו, יש גם להם רצונות משלהם…"

יצוריו של Jansen, מהלכים, צועדים ומופעלים בצעדי אדם או חיה. הפסלים מרבה הרגליים כה מתעתעים לנגד עינינו, שלרגע כולנו יכולים לשכוח שאלו מבנים הנדסיים קינטיים ולא יצורים חיים. כל המודלים הקינטיים שלו בנויים על מערכת של משולשים המקושרים ביניהם, הממירים את הסבב על ציר לצעידה של 6 או יותר רגליים, המאפשר לחיית החוף להתקדם בצורה הרבה יותר יעילה מאשר תנועה באמצעות גלגלים. שימו לב לבסיס המכני ליצירת התנועה בחיית החוף :

Jansen פיתח הטכניקה והנראות של חיות החוף בתהליך של "אבולוציית " החישובים הטכניים בהם השתמש, עד לנקודה שהם יכלו להגיב לסביבה – "יצרתי שלדים המסוגלים להלך עם הרוח. עם הזמן השלדים רק השתפרו בצורה יוצאת דופן עד כדי לעמוד בפני סערות ומים,  ויתכן שאם אשים חיות אלו בחוץ כעדר על החוף , הם יוכלו  להמשיך לחיות את חייהם." Jansen)  ציין ההשפעה שהייתה עליו של הספר  The Blind Watchmaker by Richard Dawkins, ספר הדן באבולוציה הטבעית).

שימו לב לפרוט המכניזם בחיית החוף :

כיצד כמה צינורות פלסטיק וכוח יצירה יכולים להצית דמיון, עשייה ואמנות מפתיעה. סליחה, שלא נשכח תרומתם של כוחות הטבע :

קרדיט : Theo Jansen

www.strandbeest.com

      btt