מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח חייה של איוואנה – סרט דוקומנטרי<br><br>יש יותר מעניין מחיי בני אדם? צפו בסרט יוצא דופן<br>והשיבו לעצמכם.

חייה של איוואנה – סרט דוקומנטרי

יש יותר מעניין מחיי בני אדם? צפו בסרט יוצא דופן
והשיבו לעצמכם.

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

80 דקות של צפייה מרתקת. קרון-מגלשה-בית ל-6 נפשות – אם וחמישה ילדים, מתוכם אחד תינוק, בלב הטונדרה הסיבירית. מה שהחיים מצליחים להוות, לפתח ולהראות, שום יצירה מדומיינת אינה יכולה. החיים מאפשרים הכול.

הבמאי, Renato Borrayo Serrano, ממוצא גואטמלי, חזר עם אישתו, למקום מגוריה הקודמים, בסיביר, כדי לצלם סרט. איוואנה וחייה היא דמות בנמצא במקום הנראה כמו חיים מחוץ לעולם. העין תופסת רק שלג. כאשר נכנסים לבית – אותו קרון-מגלשה-מכיל חיים – כמו בבתים רגילים, מבשלים, אוכלים, מסרקים ילד ומלבישים ילדים, שוטפים כלים, מסיקים את התנור, וכך מסתובבים בחולצה קצרה, משחקים, בוכים, רבים ומדמיינים חיים אחרים. אם לא היינו יודעים היכן ההתרחשות, בהתאם לקורה בפנים הבית, לא היינו יכולים לצפות הקונטקסט הבלתי יוצא הדופן.

הפערים בין החוץ לפנים הוא מעגל מרתק אחד; הפערים בין הפנים לחוץ בדמות המרכזית הוא מעגל מרתק ומעורר אמפטיה שני; הילדים, כל אחד בדרכו, הפערים בין מעשיהם לביטויי "חלומות" רצונותיהם הם מעגל שלישי;   האב, סיבת עצם היוולדם של הילדים והאם שילדה אותם הוא מעגל נוסף זועק .

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח חייה של איוואנה – סרט דוקומנטרי<br><br>יש יותר מעניין מחיי בני אדם? צפו בסרט יוצא דופן<br>והשיבו לעצמכם.

צילום – Renato Borrayo Serrano

איוואנה היא אישה בכל רמ"ח איבריה. חייה? אותה דרך שהתאויזם הסיני מדגיש שאלו החיים – הדרך של כל אחד מאיתנו, ויש ללכת בדרך. היא אכן הולכת בה בשקט, ברצון עז לשנות, כמו להכניס את ביתה לבי"ס, כאשר הילדה חולמת לרקוד ולשיר, לחיות בבית קבע, דירה שאינה זזה כאשר סערת רוחות מאלצת את כל דיירי המגלשות לנוע הלאה להגנתם…

אבל חייה של אווה אחד הם בפנים – שקטים וחזקים, ובתנועה מתמדת של עשייה קשה לנראה לעין. בגיל 14 הפסיקה לימודיה בבית הספר, כאשר נכחה שהיא בהריון, מאותו נער, אב כל חמשת ילדיה. האב רוצה את איוואנה, אבל לא יכול, לעצמות בגלל אישיותו – שיכור, ללא יכולת וללא דרך. הוא חי בעיר.

הסרט צולם במשך 4 שנים. מעטים הרגעים שאפשר להרגיש את המצלמה. הסרט מרתק, הוא מכניס את הצופה להיות כה קרוב לחיים של אחרים, במידת קירבה ואינטימיות מכת עוצמה. אין רגע בסרט שיכולתי להרפות לנתק את העיניים באינטנסיביות רגשית כואבת מחד, ועוקבת במתח אחר המתרחש, מאידך.

סופו של הסרט משאיר את הצופה בליבה של איוואנה המהדהד חיים כמו בלתי אפשריים, אבל עובדה, אפשריים במציאות. קשה להאמין שאכן הסרט הוא סרט דוקומנטרי, כלומר חיים שהתרחשו בדיוק כך כפי שנצפו.

יש יותר מעניין מחיי בני אדם? צפו בסרט והשיבו לעצמכם.

https://www.youtube.com/watch?v=O_E6SKn0uXk

ממליצה לא לפספס  – Renato Borrayo Serrano ,הבמאי, מציג את סרטו.                         

https://www.youtube.com/watch?v=ydjSWfLq8ts 

הסרט מוקרן בפסטיבל דוקאביב 2021 בין 1-10.7

הבמאי – Renato Borrayo Serrano
הפקה – רוסית/נורווגית/פינית – 2021
תסריט וצילום – Renato Borrayo Serrano, Daria Sidorova
עריכה – Renato Borrayo Serrano , Inge-Lise Langfeldt
מוזיקה –  Timo Steiner

      btt