מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח כיצד – והאם ניתן – לחולל שינויים בדפוסים של חיי היומיום עצמם?

כיצד – והאם ניתן – לחולל שינויים בדפוסים של חיי היומיום עצמם?

By judith bar

פורסם במדור-

// יהודית בר

לאחרונה תורגם לעברית ספר – הנתיב – הפורש בצורה בהירה תורות פילוסופיות סיניות עתיקות, 500-400 לפנה"ס. זאת תפיסת עולם, חכמת חיים, כדי לדייק, יותר מאשר "פילוסופיה". מרצה מאד מבוקש בהרווארד, מייקל פיואיט, המרצה על חכמי סין העתיקה, העלה תוכן הרצאותיו בכתב בעזרת עיתונאית, אשר הצליחה לרתום אותו למשימה.

הספר מרתק בשני אספקטים. ראשית, בבהירות הסבר עיקרי גדולי חכמי סין העתיקה – קונפוציוס, מנגד זה, לאו דזה; שנית, בתפיסות ה"מה" ו"הכיצד" נכון יותר לראות חיינו ובהתאם, לפחות לנסות, להתנהל. זאת אינה פילוסופיה גדולה, היא תפיסת עולם שדרכה אנחנו יכולים לבחון עצמנו – מחשבות, רגשות וביטויים בחיי היום יום.

הדגש בחכמה הסינית העתיקה הוא על האפשרי, למרות מורכבותנו כבני אדם, הוא להדריך עצמנו בשינוים האפשריים. לפי דרכה השינויים בתחילה מינוריים, ותוך כדי טיפוחם והרחבתם בעקביות מתוך הרצון להיטיב עם עצמנו.

"כותרת הספר, "הנתיב", מקורה ברעיון הפילוסופים הסינים אשר כינו אותו לעיתים קרובות בשם דאו או הדרך. הדרך אינה אידיאל של הרמוניה שעלינו להיאבק כדי לחיות לפיו, אלא הנתיב שאנו פורצים ללא הפסק על ידי בחירותינו, מעשינו ויחסינו עם אחרים". לפי החכמה הסינית העתיקה "אנו יוצרים את הדרך מחדש בכל רגע בחיינו." המוטו בספר, מתוך "המאמרות" של קונפוציוס – "יכול האדם להרחיב את הדרך. לא הדרך היא המרחיבה את האדם."

החכמה הסינית בפיהם של כל החכמים מבחינה במציאות מורכבת, בעולם קפריזי, לא יציב, ולמרות זאת כולם מסכימים "שבעצם תהליך בנייתו של נתיב חיינו גלום פוטנציאל בלתי-נדלה לחולל שינויים עמוקים בנו עצמנו ובעולם שבו אנו חיים". כיצד? הספר פורש בפשטות כלים כמעט טריוויאליים כיצד השינוי אפשרי, ובכך תרומתם לכל אחד מאתנו.

בספר מודגשים גם אספקטים נוספים בחיי בני האדם :

  • אינטליגנציה רגשית, המכונה בפיהם הלב-שכל מודגש, וחשיבותו בתפקוד נכון של האדם.
  • הגורל , המינג, בסינית – "האקראיות שבחיים : האירועים אשר מתרחשים , לטוב או לרע, בלא שתהא לנו שליטה עליהם". החכמה הסינית העתיקה אינה מתעלמת מהשפעותיו של הגורל בחיי בני אדם.

הראיה של החכמים הסיניים העתיקים היא מאד ריאלית. בחיים יש מגבלות דוגמת נתונים אישיים, רגשות, עולם לא יציב ואף גורל, ובתור שכזאת, הם מבינים שיש לתת בידי האדם כלים פשוטים לחיי היומיום שאכן עשויים להדריך, בדרך מצטברת כיצד להיטיב קודם כל עם עצמנו, ובדרך זאת גם עם סביבתנו.

קריאת הספר הוא המלצת-מתנה מהמומלץ לזולתו. נשמח תמיד להארותיכם אם וכאשר תקראו אותו.

** הספר – הנתיב – הופיע בהוצאת ידיעות אחרונות וספרי חמד

      btt