מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח כןכן ולאלא

כןכן ולאלא

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

מאיירת וסופרת ספרי ילדים ממקום אחר, קארי סטאי, כמו מביאה עימה אוויר נורדי בהיר, קל וזורם, מבלי להעמיס רבדים גדולי חשיבות.

המודל של הנוטים לשלילה ולעומתם הנוטים לחיוב בספרי ילדים, מוכר ("כן גורו ולא גורו" של אברהם שלונסקי, "הדובון לאלא" של יצחק אבנון ועוד), ולמרות שהנושא מזכיר תבנית מוכרת, תאהבו את הספר קודם כמבוגרים. יש בו עניין שעדיין לא הצליחו לסבך לא ערכית, לא פילוסופית, ותודה לאל, גם לא פסיכולוגית.

כןכן ולאלא, שתי הדמויות בספר, חברים, משתפים פעולה לעיתים בהצלחה ולעיתים פחות, אבל גם אז הם עדיין חברים וקשריהם זורמים. כיצד? כי אינם מכירים הסתבכות מה היא. מוזר, לא כן?

וגם כשנפרדים פיזית, כל אחד הולך לבית אחר, כי לכל אחד אישיות שונה ואינם רוצים להכביד זה על זה. הם חוזרים לחברותא בפשטות, בעיקר כי אחד רוצה, אבל גם יכול. אותו כןכן חשוב לו לבלות עם חברו, כי הוא הוא חברו, לכן מתעמק כיצד בכל זאת עשוי לשכנע את חברו, בקלות, להיות עימו. ההשתדלות מצליחה מאחר שבאה מרצון עז לא לוותר על חברו –

"כןכן חושב: אולי הוא יכול לתכנן משהו שיגרום ללאלא להסכים לעשות משהו נחמד.

כןכן חושב כל הערב וכל הלילה."

ולאלא נלכד ברצונו של חברו, כי בעצם גם הוא רוצה, רק לא ידע לבטא זאת. די במשפט זה כדי לומר כל כך הרבה subtext. ואין צורך לבטא אותו, כי הוא מובן כבר מאליו.

השונות בין כןכן ללאלא אינה עומדת בדרכם לצאת להרפתקאות ביחד, וכך חוזרת ומתקיימת חברותם של כןכן ולאלא. וההרפתקאות? בחלקן מפתיעות ובחלקן אף מעט מפחידות. והספר הוא ספר ילדים לאהוב אותו, אז בוודאי על הטוב לסיים בחיוך נאיבי (ולא "לנצח").

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח כןכן ולאלא

אחת מזוויות הראייה בספר, שלדעתי כובשת, היא העובדה שאין אמירות אבסולוטיות, ומכאן הטון מונמך וכך גם יכול לזרום מבלי להערים גל גדול מדי. כך מתאפשר דיאלוג לא מתוחכם אבל נעים, וכך מתאפשרות פשרות נעימות לכל חבר.

גם ה"מאבקים" בהרפתקאותיהם של כןכן ולאלא המגיעים מן החוץ, גם הם לא מאבקים אלא תחכומים, אם תרצו, או דמיון המצייר תהפוכות הסבירות בעולמם של ילדים. נושא נוסף המשקף האווירה השלווה הנורדית של קארי סטאי הסופרת.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח כןכן ולאלא

Kari Stai – Cappelen Damm

והאיורים בספר? ניכרת פשטות נראות הבעות פנים, והצבעים "לא מדליקים זיקוקי דינור". אותו שקט סיפורי הוא גם השקט הדימויי. מצאתי דימוי לקורה בקריאת הספר "כמו להלך יחף על  דשא רך שצמח באחו היער" – תחושת תום, ניקיון ואוורור מבט ותחושות.

ספריה של קארי סטאי תורגמו לדי הרבה שפות ועבודתה הוקרה בפרסים רבים;  הסופרת נולדה ב- 1974 וחיה בנורבגיה.

אפשרי גם שמבוגר ימצא בספר כןכן ולאלא רבדים נוספים, בעיקר בזכות העובדה שהסיפור לא משתדל לומר אמיתות חיים גדולות.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח כןכן ולאלא

הוצאת עם עובד – www.am-oved.co.il

      btt