מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות

לא תאמינו
סיפורן של הפטריות

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

בנובמבר 2019 הומלץ בפני הסרט  – פטריה פנטסטית – על תופעות יוצאות דופן בהתנהלותן של הפטריות ותרומתן לאנושות. עתה מוקרן הסרט בNetflix – עם כתוביות בעברית. הסרט אכן מפתיע בחלק מהנתונים הוא מתאר. מאחר שנשאלו הרבה שאלות לאחר הצפייה הראשונה דוגמת נתונים לא חד-משמעיים, חיפשנו אחיזה מדעית. שמענו על הרצאה מאד מעניינת של פרופסור נחום ויסמן. פנינו אליו והוא נענה מייד לחלק  הידע בנושא ייחודן של הפטריות . הכתבה היא בפועל פרטים אותם העביר נחום וייסמן למערכת, והם ללא ספק מאד מעניינים.

חשוב לציין שפרופסור ויסמן הוא רופא בקופת חולים כללית וגם מנהל רפואי בחברת מיקוליביה. נתונים אלו חשובים לערך המידע בכתבה. חברת מיקוליביה עוסקת במחקר ובהפקת תוספי תזונה מבוססי פטריות מרפא.

הסרט – פטריה פנטסטית – עוסק בביולוגיה של הפטריות, בנושאי סביבה ואבולוציה. הבמאי – Louie Shwartzberg , אשר הקדיש 20 שנה לחלק מהצילומים המרהיבים בסרט. הדמות המרכזית בסרט הוא Paul Stamets, מיקולוג (חוקר פטריות). חשוב מאד להאיר שהנאמר בסרט זהיר בשימוש המילולי – "הסברה היא…", "הנטייה היא…".

מדוע דגשים אלו? מאחר שהסרט עוסק בתחומים מיסטיים, בתחומים לא מבוססים דיים מדעית, אבל מעוררי מחשבה, דמיון ומלהיבים.

בצפייה שנייה בסרט המחשבה מתמקדת, הנושא מדגיש שאלות ולא מרפה, וההתלהבות מחלק מהצילומים ממשיכים להלהיב. המידע מטה של פרופסור ויסמן הוא ללא ספק יתרום רבות לאזן "קריאת הסרט".

————————

בשנים האחרונות התחלנו ללמוד על אספקטים שונים של הפטריות ועל תרומתן הגדולה לכדור הארץ. ראשית, הסברה היא, שפטריות אכלסו את כדור הארץ עוד לפני הצמחים ובוודאי לפני בעלי החיים. הנטייה כיום היא שיש להכיר בפטריות כממלכה נפרדת. מעניין לשים לב שפעילות הפטריות אינה דורשת אור ושתהליך הפירוק נעשה מחוץ לפטרייה, ורק תוצריו נספגים לתוכה לצורך מטבוליזם נוסף. בנוסף הפטריות משתתפות חשובות בשימור מחזור הפחמן.

הטבלה מטה תבהיר ותאיר השונות בין ממלכת הצומח והחי לבין ממלכת הפטריות.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות
מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות

הפטריות הן הממחזר של הטבע. פטריות הן המפרקות של הטבע והכרחיות למעגל החיים בטבע. הפטריות מפרקות לא רק חומרים אורגניים אלא גם סלעים, אבנים וחומרים אורגניים לעפר, ובכך הן מספקות חומרי הזנה לצמחים.

פטריות מסוגלות גם לנטרל קרינה רדיואקטיבית, לפרק קלקר וחומרי פסולת. יותר מכך, חשיבות אקולוגית נוספת היא היכולת של חלק מהפטריות לפרק פלסטיק ונפט.

צפו במבנה הפטריה. הפטריה מורכבת מ(1) הכובע (גוף הפרי) שמתחתיו נמצאים הנבגים (גופיף רבייה חד-תאי או בעל תאים אחדים), שהם "זרעי הפרייה" שמאפשרים לה להתרבות, (2) מהרגל ו(3) מהתפטיר (המיצליום) הנמצא באדמה. המיצליום עשיר במיוחד ובאיזורים מסוימים כמו ביערות הוא יכול לחלוש על שטחים של מאות קילומטרים. התפטיר הזה מהווה רשת של תיקשורת בין העצים השונים ומשמש כמערכת אזהרה מעץ לעץ. נושא זה מוצג בהרחבה ובצורה מרהיבה בסרט פטריה פנטסטית.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות

סוגי הפטריות

הפטריות מתחלקות ל-3 קבוצות :

– פטריות ספרופיטיות (רקב) הניזונות מחומר אורגאני אותו הן מפרקות. מקורו מהחי ומהצומח,

– פטריות  פרזיטיות – ניזונות מהחי ומהצומח וגורמות לנזקים לחקלאות,

– פטריות החיות בסימביוזה עם הצמחים ובעלי החיים. בבני אדם מתקיימים כ-50 מיני פטריות החיות בסימביוזה.

 

* עובשים הם סוג של פטריות והנבגים (גופיפי רבייה) של חלקם יכולים לגרום לתחלואה בדרכי הנשימה, העיכול וכו'.

* שמרים הם סוג של פטריות והן משתתפות בהתפחת הלחם, ייצור בירה ועוד.

* אפשר למצוא פטריות ונבגים של פטריות באדמה, במים, באוויר ובמזון ועל גוף בעלי חיים ובבני אדם.

* הפטריות מעדיפות לחיות במקומות לחים ואפלים ולא זקוקות לאור כי לא עושות פוטוסינתזה.

 

בטבע קיימים מעל 100,000 זני פטריות ומתוכן :

– 85,000 פטריות מיקרוסקופיות,

– 15,000 זני פטריות כובע,

– 700 זנים שתורבתו עד היום.

 

לפטריות יש ערכים תזונתיים גבוהים. אין פלא שיש עדויות על אכילת פטריות כבר בזמן העתיק.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות

הפטריות שמשו במשך אלפי שנים למאכל, למרפא ולפולקלור בטקסים דתיים. עדויות לשימוש בפטריות נמצאו כבר מימי התנ"ך – דוד המלך מתואר כמלקט פקועות : " וַיֵּצֵא אֶחָד אֶל הַשָּׂדֶה לְלַקֵּט אֹרֹת וַיִּמְצָא גֶּפֶן שָׂדֶה וַיְלַקֵּט מִמֶּנּוּ פַּקֻּעֹת שָׂדֶה  מְלֹא בִגְדוֹ וַיָּבֹא וַיְפַלַּח אֶל סִיר הַנָּזִיד כִּי לֹא יָדָעוּ" (מלכים ב', ד', 39).

גם האצטקים וגם המצרים העתיקים החשיבו את הפטריות כמזון האלים וכמאכל האלמותי.

 

החומרים שמייצרות הפטריות כדי לשרוד משמשים אותנו במספר תרופות רב. נתחיל בפניצילין שהוא החומר המיוצר על ידי הפטרייה כדי למנוע התרבות של חיידקים. זאת אינה האנטיביוטיקה היחידה הנמצאת בשימוש הומני. מספר תרופות אנטי סרטניות ממקור פטרייתי נמצאות גם בשימוש נרחב. חלק מהפטריות התגלו לאורך ההיסטוריה כפטריות בעלות סגולות מרפא והן קרויות – פטריות מרפא.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לא תאמינו<br>סיפורן של הפטריות

מה מיוחד אם כך בתכולת הפטריות ולמה הוצע לשייך את הפטריות למזונות ה-superfood ? הפוליסכרידים הם אולי המרכיב המעניין ביותר בפטריות וזה עקב יכולתם לגרות את מערכת החיסון ולעלות בכך את החסינות. עבודות רבות נעשו בנושא זה בתאי רקמה, בחיות ובבני אדם והסבירו כיצד הפוליסכרידים מגרים את מערכת החיסון.

החומרים שמייצרות הפטריות כדי לשרוד משמשים אותנו במספר תרופות רב. נתחיל בפניצילין, שהוא חומר המיוצר על ידי הפטרייה כדי למנוע התרבות של חיידקים, אך זו אינה האנטיביוטיקה היחידה הנמצאת בשימוש הומני. מספר תרופות אנטי סרטניות ממקור פטרייתי נמצאות גם כן בשימוש נרחב.

————————

ההרצאה ב- TED , 6 דכים כיצד פטריות יכולית להציל את העולם תרחיב תמונת ייחודן של הפטריות וישאירו אותנו עדיין משתהים על ממלכה זאת.. שימו לב להרצאה יש כתוביות בעברית.

      btt