מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח להיות מרותקים למסך במשך שעתיים – חובה לראות את 1917 ורק על מסך גדול</br>כיצד ה"איך" יוצר איכות לוכדת

להיות מרותקים למסך במשך שעתיים – חובה לראות את 1917 ורק על מסך גדול
כיצד ה"איך" יוצר איכות לוכדת

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

לאחר צפייה בסרט שאלתי עצמי כיצד הצליח הבמאי לרתק במשך שעתיים, וזאת בוודאי לא בזכות הנושא, הקורה לשני חיילים אנגלים בעת מלחמת העולם הראשונה, בשליחות להגיע בזמן – תוך 8 שעות – לכוחות האנגלים שמעבר לקווי הגרמנים, כדי להתריע שעם שחר אין לצאת למתקפה נגד הגרמנים, מאחר שטמונה להם מלכודת. הבמאי והמפיק Sam Mendes החליט  לצלם את הסרט כמו one-shot . בריאיון שנתן לאליסון ווילקינסון ב- Vox.com ובשני קטעי הווידיאו שתמצאו בסיפא שלרשימה זאת השיקולים וכיצד המעשה האמנתי קרה:

"רציתי לספר את הסיפור הזה בשעתיים "זמן אמיתי", לכן לכדתי את הקהל בתוך מעשיהם של הגיבורים. בסרט הפועל כמו מותחן שהשעון מתקתק, חשוב היה לי שהקהל ירגיש כל שנייה שחולפת וכל צעד יעבור גם אליו, ובאותו זמן גם להיות מודע לגאוגרפיה ולמרחק ולקושי הפיזי. ההרגשה שאתה, הצופה, תוכל לחיות את הסיפור ביחד עם הדמויות, מודגשת באמצעות הצילום, צילום של one-shot (כמעט). 

נוצרת מערכת יחסים בין הצופה לשתי הדמויות, והתחושות של הצופה נבנות סובייקטיבית. לעיתים  אתה רואה אותם, ואינך רואה מה הם רואים, לעיתים אתה רואה מה הם רואים טרם מעשיהם. לעיתים זה מאד אינטימי ומאד סובייקטיבי, ולעיתים זה מאד אובייקטיבי, ואז אתה רואה אותם מאד קטנים בשטח הגדול. כך נוצר מעין ריקוד בין המצלמה לדמויות  ובין הדמויות לבין השטח, כאשר שלושתם נעים כל הזמן. השפה הקולנועית הזאת  היא זאת שהצלם Roger Deakins ואני, עבדנו מאד קשה שתישמר בעדינות במשך בימוי וצילום הסרט."

ביקורת רחבת היקף של הסרט מיותרת לטעמי, כי אז כל מבקר ותפיסת עולמו, ותבניות הסרטים שרכש. ניתוח עיקר העשייה הקולנועית על ידי הבמאי, היא אותה זווית ראייה מחדשת ומעניינת.

בסיפא של הסרט ישנה הקדשה של הבמאי לסבו, מאחר שביסס את סיפור הסרט על סיפורים שסבו, הסופר Alfred Mendes, נהג לספר לו על מלחמת העולם הראשונה .

תוספת מעניינת נוספת – Sam Mendes הוא גם במאי תיאטרון, והוא ציין יכולתו "להחזיק קהל" במשך כשעתיים על במת התיאטרון. יכולת זאת רצה לתרגם בבימוי ובצילום הסרט, ואכן הצליח בצורה מרשימה.

שני השחקנים הצעירים – George Mackay ו- Dean-Charles Chapman ראויים לכל הערכה, ותיווכחו להערכה  זאת בצפייה בסרט, אבל גם לאחר שתצפו בהסברים של היוצרים בשני קטעי הווידיאו מטה. קטעי הווידיאו מרתקים.

למרות נושא הסרט – הוא חוויה קולנועית מרתקת חיובית, ולאו דווקא מרתיעה. אל תתפתו לצפות בסרט במסך קטן. סרט מעין זה יש לראות בעיקר בקולנוע על מסך גדול מאד.

      btt