מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לחנך ילדים ב"גן יער"

לחנך ילדים ב"גן יער"

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

דגם גן בינלאומי, הפועל מאז 2012 גם בארץ.

קרדיט תמונה ראשית : Wikimedia

8:00 בבוקר, בחורשה בקצה מצפה רמון כבר נשמעים קולות ילדים הנאספים מסביב למדורה שהקים רון מלצר ועסוקים בהכנות לארוחת הבוקר. בהמשך היום הילדים יתפזרו לכל עבר ויעסיקו את עצמם עם כל מה שימצאו בשטח, יבנו מגדלים מאבנים, יטפסו על העצים, וירצו במדרונות החול. זהו לא יום טיול, אלא עוד יום שגרתי בגן "קשת", גן שמתייך לזרם גני היערות, זרם שקיים בעולם כבר 30 ותופס תאוצה מחדש.

רון מלצר, איש חינוך וטבע, יצא למסע חיפוש וריפוי עצמי לפני כ-8 שנים. במהלך חיפושיו הוא גר במערה בדרום ספרד ולאחר מכן מספר שנים באוהל בכליל.  ובמקביל למגוריו בכליל הוא גם השתתף בקורס "שומרי היער" בו למד כישורי הישרדות של ציידים לקטים. החיים בקרבה לאדמה חיזקו את הקשר שלו לטבע,  ונפלה ההבנה שהוו יכול להעביר אותנו תהליכי משמעותיים באופן טבעי. המגורים בכליל וקורס "שומרי היער" הובילו אותו למצפה רמון, שם העביר חוגי טבע בגני הילדים. ולאחר חודש כבר התבקש להשתלב באחד הגנים כגנן מחליף.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לחנך ילדים ב"גן יער"

קרדיט :a.pasquier

מלצר ראה זאת כהזדמנות והציע להעתיק מודל שקיים בעולם מספר שנים של גן יער. בשיתוף פעולה עם הורי הילדים ובתמיכת משרד החינוך, גן "קשת" החל לפעול במתכונת של גן יער כיום אחד בשבוע. לאף אחד לא היה קל עם המעבר, במיוחד לילדים הותיקים שלא היו מורגלים בסוג פעילות שדרשה מהם להתחבר לעצמם ולתת לדמיון לעוף. עם התמנותו של מלצר למנהל הגן הוא נסע לגרמניה, המוליה העולמית בתחום, ללמוד עוד על ניהול הגן, ובמיוחד על התמודדות עם הקור ואתגרי המשחק. שם הוא למד שהילדים הותיקים "חונכים" את החדשים שנמצאים לראשונה במסגרת שכזאת ותוך כשבועיים נסגרים הפערים. והפתרון לקור הינו מחסה בדמות אוהל גדול, השארת המדורה דולקת לאורך כל הפעילות ולבוש בשכבות.

הגן, פרט לתכני משרד החינוך, מעניק לילדים חופש מלא למעשיהם, הם מוזמנים לתור את סביבתם, לטפס לחקור לחפור וכל העולה על רוחם על מנת להעביר את הזמן. שיטת חינוך זאת מקנה לילדים, ביטחון עצמי, חוסן גופני ועצמאות מחשבתית, ובנוסף, מרחיבה להם את הדמיון – כל בול עץ הינו חללית, מדרון החול הוא בעצם מגלשה ענקית, וענפי העצים הינם נדנדות מזדמנות.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח לחנך ילדים ב"גן יער"

קרדיט :woodleywonderworks

      btt