מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מחלות חורף - "MAO GAN" -  וטיפולים אפקטיבים ברפואה הסינית

מחלות חורף – "MAO GAN" – וטיפולים אפקטיבים ברפואה הסינית

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

את שני ברנע משפחתנו מכירה מזה מספר שנים. כולנו מטופלים על ידה פרבנטטיבית או בעת מחלה. קראו בתשומת לב כתבה זאת, בהיות טיפוליה יעילים ואפקטיבים.

// שני ברנע מרוז

החורף סופסוף כאן. הטמפרטורות צונחות ובקליניקה הרבה ילדים ומבוגרים חולים.

מה בעצם הגורם (ברפואה מערבית) להתגברות המחלות בחורף?

הנגיפים יציבים יותר באוויר קר ויבש. לנגיף ישנה מעטפת מגן חזקה דמויית ג'ל העמידה רק בטמפרטורות נמוכות, כאשר הטמפרטורה מתחממת החלבונים המרכיבים את המעטפת נוטים יותר להרס וכך כשהמעטפת פגועה הנגיף מתקשה לשרוד.

דבר נוסף הוא שבחורף החדרים בדרך כלל סגורים ולא מאווררים, הלחות בחדר הסגור גבוהה. החום הגבוה וחוסר האוורור מהווים מצע נפלא להתרבות והתפשטות נגיפים.

ברפואה הסיניות:

המונח הסיני "MAO GAN" מתייחס למצבי התקררות ושפעת הנגרמים מחדירת פתוגן חיצוני. פתוגן חיצוני – גורם מחלה שחדר לגוף מבחוץ.

הסינים מזכירים שישה גורמי מחלה שיכולים לחדור לגוף מבחוץ: רוח, חום ,קור, לחות ,יובש ואש. כל אחד מגורמים אלו יכול להופיע לבד או בשילוב עם אחרים.

הסימפטומים יכולים להיות : חום, הזעה ,נזלת, כאב גרון, התעטשויות, כאב ראש, חולשה ,כאבי שרירים ושיעול.

כמובן שכל מחולל מחלה יגרום תמונה קצת שונה, לדוגמא: רוח קרה – נזלת שקופה, התעטשויות, רתיעה מקור, חום נמוך, כאב ראש קל. רוח חמה – חום גבוה, כאבי שרירים חזקים, נזלת צהובה ,כאב גרון דומיננטי, שיעול ליחתי, הזעה מוגברת.

כשפתוגן חודר לגוף שלנו הגוף נלחם בעזרת ה wei qi – הצ'י המגן – זורם בין העור לשרירים. הצ'י – אנרגיה שתפקידה להגן על הגוף מפני פתוגנים חיצוניים.

לרפואה הסינית כלים פשוטים ויעילים היכולים במהירות להקל על החולה ולמנוע סיבוכים אפשריים.

בכתבה זאת בחרתי להביע את הזווית של הרפואה הסינית למחלות החורף ודרכי הטיפול בהן על פי תפיסה זו.

כשמטופל\ת מגיע\ה לקליניקה במצב אקוטי המטפל מאבחן לפי הסימפטומים שת\יציג, לפי תמונת הדופק הבטן והלשון, בהתאם נבחרות נקודות דיקור מתאימות למצב. לדוגמא-LU7, LI4, TW5, LU5, UB13 ,LU1 – נקודות המטפלות במצבי חיצון – מצבים אקוטים של פלישת רוח חמה\קרה לגוף ,יעזרו לגוף  להילחם  בפתוגן וייקלו על תחושת החולה.

לרב משולב במצב זה גם טיפול בעזרת מוקסה ישירה על גבי נקודות הנותנות "בוסט " למערכת החיסון- st36, gv14, imunne, kid6. המוקסה הישירה הינו צמח ממשפחת הלענה, אשר בצורתו היפנית מיובש לאורך 12 שנה, תהליך המזקק אותו ומוציא ממנו את התאית. טכניקת הטיפול בעזרתו היא הכנת גרגירים זעירים מהצמח , הנחתם על גבי נקודות דיקור והבערתם. החימום נותן תהודה חזקה למיקום הדיקור ובכך מפעיל אותה.

ישנם מצבים שבהם מופעל טיפול בעזרת כוסות רוח – טכניקה המתאימה למצבים של תחילת מחלה, שיעול, שרירים תפוסים בגב העליון. כוסות הרוח יוצרות תנועה חזקה של צ'י וזרימת דם ופותחות את נקבוביות העור ובכך עוזרות לגוף לסלק את הפתוגן שחדר מבחוץ. חשובה גם תוספת עיסוי חזק ומהיר (טווינה) על אזורים רלוונטיים למצבים כאלו – גב עליון, חזה, פנים וראש.

בטיפול משלבים גם שמנים אתרים שיכולים להקל על שיעול, ליחה, נזלת וקוצר נשימה, והמחזקים גם את מערכת החיסון כגון הדס, לבנדר, עץ התה ואיקליפטוס, חשוב להמליץ למטופלים להשתמש בשמנים אלו גם בבית במבער, באמבט או בעיסוי.

קיימות פורמולות צמחים סיניים שיכולות לעזור מאוד במצבים אקוטיים כגון הצטננות, שפעת, סינוסיטיס, שיעול וכאב גרון. הרבה פעמים חשוב להמליץ למטופלים להשתמש בהן ובכך למקסם את השפעת הטיפול.

הטיפול ברפואה הסינית הינו יעיל מאוד, יכול להקל משמעותית על הסמפטומים וכן למנוע סיבוכים אפשריים. מומלץ לטפל סמוך להופעת הסמפטומים ובכך להגדיל את יעילות הטיפול.

מטופלים עם מערכת חיסון חלשה מומלץ מאוד לטפל גם בשורש הבעיה , כלומר לבצע מספר טיפולים לא בזמן מחלה אקוטית, שמטרתם לחזק את מערכת החיסון.

הכותבת: שני ברנע מרוז, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית ,יפנית ושיאצו משנת 2003, למדה והתמחתה בארץ ובסין. מתמחה בטיפול בילדים ותינוקות ובתחום הגניקולוגיה והפוריות.

ליצירת קשר עם שני טל': 0522967027

לאתר של שני: www.qi-sha.com

לדף הפייסבוק של שני: www.facebook.com/shaneebarnea

      btt