מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

ב-"Su wen" (ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, המהווה את הבסיס לרפואה הסינית כפי שהיא מוכרת כיום) פרק 1 כתוב בהקשר של מנופאוזה "ה-Chong וה-Ren מתרוקנים, ה-Tian qui מתייבש".

// שני ברנע מרוז

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית
מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית
מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית

כיום יותר ויותר נשים פונות לטיפול בתופעות המנופאוזה, בגיל המעבר.

ביוונית מנו=חודש, פאוזה=הפסקה. הפסקת הוסת לחודשים רצופים ,תופעה המתרחשת אצל אישה  בד"כ בין גיל 45-50. זהו סימן, אחד מתוך סל של תסמינים, אותם יכולה לחוות האישה. הסימנים שייתכנו: עייפות, הזעות לילה, גלי חום, יובש, יובש ווגינלי,חרדות, אי שקט, הפרעות שינה חרדות,בעיות במערכת השתן, ירידה בצפיפות עצם,כאבי ראש,הידלדלות השיער,שינויים במצב הרוח, שינויים מטבוליים (בלוטת התריס, סכרת),ירידה בליבידו וירידה בכושר ריכוז. תופעות אילו מסמנות מעבר משלב הפוריות לשלב האי-פוריות של האישה ולכן גם מכונות: גיל המעבר.ישנם מספר שלבים בתהליך זה: פרהמנופאוזה, מנופאוזה ופוסטמנופאוזה.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית

בראייה מערבית- מה בעצם קורה בגוף עם הופעת המנופאוזה?
בתקופה שלפני הפסקת המחזור חלים שינויים גופניים ופסיכולוגיים על רקע שינוי התפקוד של השחלה.
כאשר מלאי הזקיקים שבשחלה היכולים להגיב לגונדוטרופינים (כל אחד מההורמונים המיוצרים ומופרשים ע"י בלוטת יותרת המוח ומגרים את האשכים\שחלות לייצר הורמוני מין ותאי זרע או ביצית)מצטמצם ,חלה הפסקה בהתפתחות הזקיקים וייצור האסטרוגן. ב90 אחוז מהנשים חלה אי סדירות במחזור הווסת, לרב על רקע ירידה ברמות האסטרוגן.

הטיפול המערבי המקובל- טיפול הורמונאלי חלופי-HRT, אסטרוגן או שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון.
יתרונות הטיפול באסטרוגן ברורים- העלמות התסמינים- עייפות, הזעות גלי חום והתופעות המנטאליות והאורוגניטליות , שימור מסת העצם אך מאידך קיימים גם חסרונות משמעותיים –גידול יתר של האנדומטריום (רירית הרחם), מיומות, עלייה בשכיחות סרטן הרחם והשד, אבנים בכיס המרה, כאבי ראש.
לטיפול המשלב אסטרוגן ופרוגסטרון יש השפעות שונות, יתרונותיו דומים לטיפול באסטרוגן אך עם שיפור בממצאי רירית הרחם וכן הקטנת הסיכויים לחלות בסרטן הרחם. חסרונותיו של טיפול זה- גודש בשדיים, נפיחות כללית, עלייה בשכיחות סרטן השד, אבני כיס מרה, תופעות מנטליות כגון חרדה, מתח ,ודיכאון.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית

ועתה בואו נדבר סינית:

ב-"Su wen" (ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, המהווה את הבסיס לרפואה הסינית כפי שהיא מוכרת כיום) פרק 1 כתוב בהקשר של מנופאוזה "ה-Chong  וה-Ren  מתרוקנים, ה-Tian qui  מתייבש".
ה-Chong–ים כל התעלות והמרידיאנים, ים הדם. מוצאו בבטן תחתונה, באזור מוצא איברי הרבייה.
ה-Ren- מוצאו בבטן התחתונה, מווסת Yin , מתקשר להזנה של הרחם- אופי הוסת, תהליכי פוריות.
Tian kui- דם הוסת , בעל איכות שונה מדם הגוף.
ישנם שינויים ב-Chong ובתמצית הכליות, ה-Ren מתרוקן. לעיתים דם נתקע ברחם וב- Chong, הכבד אשר אחראי על תנועת הדם, לא מצליח לווסת ולהניע את הדם, תהליכים אלו ייגרמו לתופעות המאפיינות את התקופה.

הטיפול הסיני :
לרפואה הסינית פתרונות טובים לאישה הנמצאת בתקופה זאת. חשוב לציין שגם לפני שהוסת מפסיקה לגמרי יכולה להיות תקופה די ארוכה בה הוסת "מגמגמת", לעיתים מופיעה ולעיתים לא, וגם בתקופה זו עלולות להיות תופעות לא נעימות, אשר מומלץ ואפשר לטפל בהן.
כשהאישה מגיעה אליי לקליניקה אני עורכת תשאול מקיף וכן אבחנת גוף,לשון ודופק וכך מגיעה לאבחנה מדויקת באיזה מרדיאנים – איברים – קיים חוסר איזון ובהם אתמקד בטיפול.

צוות "חפצים" ממליץ:
[product_slider widths="1/4" product_type="sku-id" carousel="no" item_perpage="1" ids="9477"]

 הטיפול אצלי בקליניקה מורכב ממספר כלים:

דיקור יוכל להיטיב עם סמפטומים כגון כאבי ראש, הזעות לילה, מתח, חרדה וירידה במצב רוח .אני ממליצה לשלב בטיפול צמחי מרפא סיניים שמבחינת עקרון טיפולי יחזקו את ה-Yin  (חומר) בגוף, יקררו במידת הצורך ויתייחסו גם לפן המנטאלי.
דוגמא לפורמולת צמחי מרפא –
JIN XIN:
Sheng di,dang gui,bai shao,gou qi zi,wu wei zi,lian zi,bai hu,mu li,da cao,feng mi
זוהי פורמולת פטנט המגיעה בבקבוקונים  קטנים ללקיחה יומית. אני אוהבת להשתמש בה במצבים קלים, כאשר החום והסטגנציה לא מאוד דומיננטיים.
תזונה:
המלצה לשינויי תזונתי הינה גם חלק בלתי נפרד מהטיפול, תוך מתן תשומת לב לחיזוק Yin, צ'י ותמצית הכליות.
ככלל מזונות שיתאימו יהיו קטניות, המכילות כמות גדולה של חלבון (בעיקר שעועית,סויה), טופו, סרדינים,זרעי פשתן, אצות, מיזו ואגוזים.
אורח חיים:
פעילות גופנית מתונה כאורח חיים בעלת השפעה דומיננטית על צפיפות עצם,השפעה מנטאלית, השפעה על יכולת ריכוז, שינה ושיפור איכות חיים כללית.
גיל המעבר הינו שלב טבעי בחייה של כל אישה.  עם שיעור גדול יותר של נשים החוות הורות מאוחרת, יותר ויותר נשים רוצות לתפקד כרגיל ולהרגיש חיוניות.  לרפואה הסינית כלים טובים היכולים להקל על התופעות ולעזור לאישה להתמודד ולתפקד בצורה טובה יותר בתקופה זו.

שני ברנע מרוז היא מטפלת ברפואה סינית ,שיאצו וארומתראפיה משנת 2003,
למדה והתמחתה בארץ ובסין בתחום הגניקולוגיה, פוריות וילדים, מטפלת בקליניקה פרטית בנווה צדק.

ליצירת קשר: 052-2967027
לאתר של שני: www.qi-sha.com
לדף הפייסבוק של שני: https://www.facebook.com/shaneebarnea

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח מנופאוזה – הסבר וטיפול ברפואה הסינית

      btt