מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח נשים, גברים ו-המצאת הגלגל...

נשים, גברים ו-המצאת הגלגל…

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

בגיליון אפריל 2015 של "אודיסאה" (כתב עת בנושא מחשבות, רעיונות מתחום המדע, הפילוסופיה ותרבות) הופיע מאמר של פרופ' רפי גרינברג- האמת על "המצאת הגלגל", המדגיש שהמצאת הגלגל אינה המצאה גברית, אלא "דווקא" המצאה נשית.

// יהודית בר

ההסברים, העובדות המדעיות, אני מניחה, נכונים/מדויקים, אולם ניסוח הנושא הביא אותי להרהר שוב על התבנית – גברים/נשים ומה הציפייה הבסיסית לגבי יכולותיו של כל מגדר.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח נשים, גברים ו-המצאת הגלגל...
Louise Bourgeois – Pencil on paper

"התפיסה הפופולרית של "המצאת הגלגל" מייחסת את ההברקה הטכנולוגית לגברים מתקופת האבן שזוכים בהארה פתאומית שמובילה אותם היישר לעידן הרכב. האמת הארכיאולוגית שונה בתכלית: "המצאת הגלגל" קשורה בגילוי האנרגיה הקינטית הגלומה בגלגל הסובב על ציר, והגלגלים הראשונים הם גלגלי תנופה של הכישור ואבני היוצר – שני מכשירים בעלי קשר מובהק ליצירה נשית. " (מתוך המאמר של פרופ' רפי גרינברג).

ההתעסקות המגדרית היא בעיני לוקה בעודף חיטוט ו"פילוסופיה". הטבע העניק לזכר ונקבה –  מכל סוג – החל מבעלי חיים וכלה בצמחים המתפקדים תפקיד של זכר/נקבה, כולל האדם כחלק מהטבע, שונות שתפקידה אחד ויחיד – המשך קיומו של הטבע.

הכרה וקבלת השונות בין זכר לנקבה כמובנת מאליה, כפי שהשמש אמורה לזרוח בבוקר, מבלי להאדיר/להתנגד/לדרוש שוויון שאיננו באופן טבעי, היה מיטיב עם כולנו: נשים, שציפיותינו היו יותר ריאליות, וגברים, שהיו מכירים בשונות מטעם הטבע ומושיטים יד.

שינויי התרבות המהירים, הנפת דגלים סטריאוטיפיים דוגמת "שוויון בין המינים", "פמיניזם", "יוניסקס" רק מכבידים על תפקוד שני המינים, מאחר שבפרקטיקה של החיים הדגלים נשארים רק דגלים ועצם ידיעתם אותם מכרסמת בקבלת המציאות הטבעית.

מאחר שהתנהגותנו, של כולנו, היא תלויית תרבות – תבניות/דגלים – אולי נצליח להטיב עם עצמנו אם נעצור מדי פעם ונחשוב אלו דפוסים עשויים לתרום במקום להפריד.

יהודית בר

מנכ"ל ומייסדת "חפצים"
ליצירת קשר עם יהודית, הקליקו כאן

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח נשים, גברים ו-המצאת הגלגל...

      btt