מגזין "מקו ועד תרבות"

חפצים - עיצוב הבית סגולותיו של הקיטש

סגולותיו של הקיטש

By hhm_hafatzim

פורסם במדור- , ,

לקיטש תדמית שלילית, אך אני דווקא מתייחסת אליו באהדה רבה ומבקשת ללמד עליו סנגוריה.

// מערכת "מקו ועד תרבות

כמו כל תבנית, גם דעתנו על הקיטש ידועה מראש. כמו כל תבנית, רצוי מדי פעם לאווררה, כדי לוודא שאכן היא כזאת ואולי גם היא, כמו כל פרט או תופעה בחיים, יכולה ללבוש פנים חדשות.

מי מאתנו לא נהנה מדי פעם ממראה לבושם הססגוני של בני תרבויות אחרות? מי מאתנו לא היה קשור פעם לפריט סתמי, עמוס קישוטים? מי מאתנו לא התענג על שיר רגשני מאוד, ללא ערכים מוסיקליים מוגדרים? יש להודות שכולנו "חוטאים" בחטאים מעין אלה כל חיינו – וטוב שכך.

מדוע אני מבקשת ללמד סנגוריה על הקיטש? כדי להדגיש את תרומותיו.

הקיטש משחרר אותנו ממחויבות תרבותית. כשהקיטש בסביבתנו, אנחנו משתחררים מה"מה נכון ומה איננו נכון." אפשר תמיד לומר: נכון, זה קיטש ואני אוהבת אותו. זו מידה מסוימת של חופש פנימי.

הקיטש מעורר התייחסויות רגשיות – נוסטלגיה, רגשות עזים, חיבה, אהבה, התרגשות, ולעתים גם דמעות. הוא מצליח להזרים בנו אדרנלין שאנחנו כנראה זקוקים לו מדי פעם וזה מיטיב איתנו.

לעתים קרובות הקיטש מחמיא לנו – פיזית, נפשית או רוחנית. פיזית – ראה נוצות הטווס הזכר הצבעוניות עד פליאה. נפשית ורוחנית – בהיותו הוכחה לשחרור הנפש, התדמית והתבניות הכובלים אותנו, ומי אינו חפץ, בנבכי נשמתו, ב"שחרור" מעין זה?!

הקיטש מרכך את המראה ואת המבע.

אם הוא מביא עימו כל כך הרבה טוב, מניין תדמיתו השלילית? כי הטוב שבו, כמו כל דבר בחיים, תלוי במינון. בעודף שבו נעלמים כל יתרונותיו. ייתכן שהתדמית השלילית באה להזהירנו מפני ערעור היחס, ובכך מצאנו יתרון נוסף – הקיטש בא ללמדנו, אולי יותר ממאפיינים אחרים בחיינו, מהי משמעותם של מידות ויחסים.

חפצים - עיצוב הבית סגולותיו של הקיטש

חרוזי הזכוכית הצבעוניים, רקמות הפרחים על הבגדים, בדי האורגנזה הצבעוניים והפרחוניים, האריגים האתניים כמו השטיחים הקווקאזיים, הכותנות הגרוזיניות הפרחוניות, נעלי הבית המרוקאיות המחודדות מעור צבעוני – לכולם תודה על תרומתם המבורכת!

סגור לתגובות.
btt