מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים על אהבה

על אהבה

By chayap

פורסם במדור- , ,

"זה פרק קצר, כאורכה של אהבה נכזבת. אבל האם אהבה נכזבת היא קצרה כאורכה של האהבה שלא התקיימה בפועל או ארוכה בלי סוף כאורך הדמיון? האם אורכה הוא אורך קיומה בעולם, האם היא נמדדת לפי האהוב או לפי האוהב?"

"אצל פזית היא התקיימה כנראה בלי סוף, ובטח היו לה עונות שונות וחיים בתוך האהבה. יש תמיד נטייה להציג באופן פגום ולקוי אהבות של נשים שלא הובילו לזוגיות וילדים, כמו אהבותיה של לאה גולדברג, למשל. אבל אהבה לא מחייבת את זה, היא ניזונה מהאופן שבו חיים אותה ויכולה להיות סמיכה ומלאה בעלילה פנימית של שנים, מי לא יודע את זה." עמ' 139

פיסקה מתוך הספר של יעל נאמן "היה היתה"

אם רוצים לקרא ספר בפורמט מפתיע, כמעין רומן חיים ואשר בפועל הוא דוקומנטרי, ומסופר קטעים קטעים בפי הדמויות שהכירו את הגיבורה, התחברו לחייה וקיימו מערכות יחסים בהתאם לאופיין של הדמויות ולאופייה של הגיבורה, ובסופו של דבר לומר צילום חיים של דמות, סביבה אנושית, תקופה בחיי הארץ הזאת ובנוסף לקרא קטעים/הארות הסופרת על המסופר – מומלץ בחום לקרא סיפרה של יעל נאמן "היה היתה". בעיני עצם הפורמט מרתק – כספר בלשי, בכתיבה כמו שירה.

הצורך באהבה, ביטוייה המגוונים עד אין סוף, הסיטואציות המולידות אותה והסיטואציות שהיא מולידה, הדגש שהאבולציה שמה לעצם קיומה, תוצאות העדרה והרס ניפוצה – על כל אלה אפשר למלא ים, וכל אשר ייכתב נכון יהיה עפ"י המספר, המסופר או הרואה, השומע, או הקורא.

נושא מרתק זה לא כל כך חשוב להביע דעה אישית עליו. די להתבונן בו. יעל נאמן קילפה קליפותיו אצל פזית ודמויות נוספות בספרה האחרון (ושחלקן עדיין חיות בינינו), המצטטות את עצמן ואת ציר זמנה של אהבה זאת בספירלת החיים של פזית, הגיבורה. אפשר להתאהב באהבה, כהערת תום שגב ב"מדינה בכל מחיר" על בן גוריון, אפשר לאהוב באיפוק ולעיתים בכאב ולעיתים בטירוף כמתואר בסידרת "הכתר" המעולה המתארת את בית המלוכה הבריטית מתחילת המאה ה20, או בתמונות האהבה המתעתעות של מיכאל ברנשטיין במכתביו לרחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת, בספרה של נורית גרץ "ים ביני לבינך". כולנו "מלאי אהבה"במתרחש בנו ומסביבנו, במציאות או בדמיון למינהו.

ומה זאת אומרת? כלום, לדעתי, רק העובדה שאלו מציאויות שאפשר לראותן, לתארן, להרגיש אותן, לחוות, לדמיין או לחלום אותן.

חפצים על אהבה

צילום – יהודית בר

      btt