מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח על מורינגה מכונפת

על מורינגה מכונפת

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

כאשר קוראים על סגולות המורינגה, קשה להאמין עד כמה מצד אחד, הצמח המופלא הזה מועיל לבריאות האדם ומצד שני, אינו מוכר למרבית האוכלוסיה. החברה להפצת מורינגה בישראל פועלת לקידום הידע על צמח המורינגה והשימוש בו. לפניכם תרגום מאמר מתוך אתר החברה. רלוונטי לכל המתעניינים בבריאותם. כלומר, לכולם.

// צוות "חפצים"

מתוך מאמר מתורגם של ג'ד פאהי, ד"ר למדעים מבית הספר לרפואה ג'ונס הופקינס, המחלקה למדע מולקולרי ופרמקולוגיה, בולטימור, מרילנד, ארה"ב.

המורינגה המכונפת, המכונה גם עץ החזרת, היא זן טרופי המוכר במגוון שמות באזורים השונים, ביניהם benzolive, עץ מקלות התיפוף, מרנגו, kelor, mlonge, nebeday ו- Sajna. בעשרים השנים האחרונות הופיעו במגזינים המדעיים המוכרים דיווחים רבים על ערכו התזונתי של הצמח ועל תכונותיו הרפואיות. יש גם לא מעט תיאורים על השימושים בו כמוצר שאיננו מזון (כעץ לבנייה, פחמים, גידור, טיהור מים, שמן סיכוך ועוד ).

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח על מורינגה מכונפת

המורינגה המכונפת היא הזן המתורבת ביותר במשפחת המורינגיים, שמקורה ברכס הדרומי של ההימלאיה בהודו, פקיסטן, בנגלדש ואפגניסטן. עץ זה, המתפשט במהירות היה בשימוש גם ברומי העתיקה, אצל היוונים ואצל המצרים, והיום הוא כבר מתורבת באזורים נרחבים והפך לטבעי במיקומים רבים באזורים הטרופיים. מדובר בעץ "רך" רב שנתי שהעץ לבנייה שניתן להפיק ממנו הוא בעל איכות נמוכה, אך במשך מאות שנים שימש בשימושים תעשייתיים ורפואיים. היום הוא כבר נחשב ליבול חשוב בהודו, בפיליפינים ובסודן, וגדל גם במזרח ובדרום אפריקה, באסיה הטרופית, באמריקה הלטינית, בקריביים, בפלורידה ובאיים הפסיפיים. כל חלקיו של עץ המורינגה אכילים ובני-אדם צורכים אותם מזה שנים רבות. השימושים השונים במורינגה כוללים: נטיעה במקביל (לייצור ביומסה), מזון לבעלי חיים (עלים וכוספות של זרעים מעובדים), ביוגז (מעלים), חומרי ניקוי ביתיים (מעלים כתושים), צבע כחול (מהעץ), גדרות (גדר חיה), חומרי דישון (כוספות זרעים), נוטריאנטים עליים (מיצים ממיצוי עלים), דשן ירוק (מעלים), גומי (מגזעי העצים), הצללת דבש ומיץ סוכר קנים (אבקת זרעים טחונים), דבש (נקטר הפרחים), רפואה (כל חלקי הצמח), שתילים ליופי, הדברה ביולוגית (שילוב הקרקע ועלים כדי למנוע מחלת חולי-נופל בשתילים צעירים), עיסת עץ לייצור נייר, חבלים (קליפת העץ ), טאנינים וטאנינים לעיבוד עורות (קליפה ושרף), וטיהור מים (אבקת זרעים טחונים).

שמן זרעי המורינגה, המוכר גם בשם Ben Oil, הוא שמן מתקתק, לא דביק, לא מתייבש ולא מתעפש. הוא מתאים לשימוש בסלטים, בסיכוך מכונות עדינות, ובייצור בשמים ומוצרים לטיפוח השיער. במערב, אחד השימושים המוכרים ביותר במורינגה הוא בצורה של אבקת זרעים טחונים המסייעת בפלוקולציה (הפתתה) של מזהמים וטיהור מי שתייה, אך הזרעים מתאימים גם לאכילה כשהם ירוקים, קלויים, טחונים ומושרים לתה או כתיבול לתבשילי קארי . בשנים האחרונות זוכה העץ לקידום כמקור מקומי מצוין לחלבונים בעלי רמה גבוהה של נעכלות, סידן, ברזל, ויטמין סי וקרוטנואידים. מקור מקומי המתאים לשימוש באזורים רבים המוגדרים כ"מתפתחים" וסובלים מבעיות של תת-תזונה.

תזונה
עצי המורינגה משמשים במאבק בתת-תזונה, במיוחד בקרב תינוקות ונשים מניקות. שלושה ארגונים לא ממשלתיים – Church World Service, Trees for Life ו- Educational Concerns for Hunger – ממליצים על המורינגה כ"מקור תזונה טבעי באזורים טרופיים". את העלים ניתן – לאכול טריים או מבושלים, או לשמור אותם כאבקה למשך חודשים רבים ללא קירור מבלי שיאבדו את ערכם התזונתי. המורינגה מבטיחה במיוחד כמקור מזון באזורים הטרופיים כיוון שהעץ מתכסה בעלים בסוף עונת היובש, בדיוק כשהיצע המזונות האחרים מצטמצם.
ניתן למצוא היום מספר גדול של דיווחים באשר לאיכויות התזונתיות של המורינגה, הן בספרות המדעית והן העממית. קוראים המכירים את המורינגה יזהו את המאפיינים שהוזכרו לעתים קרובות כבר לפני שנים בדיווחיהם של אנשי עמותת  Trees For Life לפיהם, "במשקל זהה של חומר מציעים עלי המורינגה יותר ויטמין A מגזר, יותר סידן מחלב, יותר ברזל מתרד, יותר ויטמין C מתפוזים ויותר אשלגן מבננות"  ואיכות החלבונים שבעלי המורינגה מתחרה בקלות עם זו של חלב וביצים.
למעשה, התכונות התזונתיות של המורינגה כה מוכרות היום, עד כי נראה שלא קיים כמעט ספק באשר ליתרונות הבריאותיים החשובים הטמונים באבקת עלי המורינגה, ובתועלת שבצריכתה כשקיים איום של סכנת רעב. עם זאת, עדיין נחוצים מחקרים קליניים מבוקרים ומתועדים עם תוצאות חיוביות חד-משמעיות.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח על מורינגה מכונפת

תמונה: Jan Smith

מניעה מחלות וריפוי
התכונות של מניעת מחלות או זיהומים או של הטיפול בהם באמצעות צריכה או מריחה של תכשירי מורינגה (תמציות, תמציות בהרתחה, רטיות, קרמים, שמנים, תחליבים, משחות, אבקות, דייסות( עדיין אינן מוכרות דיין . אמנם יש סיפורים מסורתיים ועממיים רבים, אך אלה טרם הועמדו למבחן מדעי מעמיק וחשוב לבדוק את הטענות העממיות ולבחון את הראיות הקיימות כדי להגיע לטיעונים מדעיים מוכחים ומתועדים.
קיימים שפע של אזכורים תרופתיים מסורתיים לאבקה המרפאת, ועם הזמן מצטברות ראיות מדעיות על שימושים פופלריים אלה, התומכות לפחות בחלק מהטענות. תכשירי המורינגה מוזכרים בספרות המדעית כבעלי תכונות אנטיביוטיות, אנטי-טריפנוסומליות, אנטיספסמודיות, אנטי דלקתיות, וכן כבעלי פעילות נוגדת יתר לחץ דם, כולסטרול, היפוגליקמיה, כיבים, ובנוסף יעילים בטיהור מים באמצעות פלוקולציה, סדימנטציה, אנטיביוזה ואפילו הפחתת הזחלים של תולעת הסכיטוזומה .
לרוע המזל, רבים מהדיווחים הללו על הפעולות המטיבות בבני אדם לא זכו לתמיכה בניסויים קליניים אקראיים מבוקרים, וגם לא פורסמו במגזינים המוכרים והחשובים. כיוון שלא ניתן להשוותה לתרופות מערביות, המורינגה לא אומצה על-ידי הרופאים המערביים, וגם לא תזכה להכרה מצדם על תכונותיה התזונתיות או הרפואיות.
פעילות אנטיביוטית הוא ללא ספק התחום שבו ניתן למצוא שפע הראיות – הן מדעיות קלסיות והן מהסיפורים העממיים. הראיות המדעיות זמינות כבר יותר מחמישים שנה, אם כי חלק ניכר מהן אינו מוכר למדעני המערב. כאמור, יש צורך בניסויים קליניים מבוקרים לצורך הוכחת יכולותיו של המורינגה על מנת שיהיו מוכרות בעולם הרפואה המערבי.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח על מורינגה מכונפת

תמונה: Forest & Kim Starr

החברה להפצת המורינגה
טלפון: 077-5510752

moringa@moringa.co.il
www.moringa.co.il
דף החברה בפייסבוק – Moringa Propagation

      btt