מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "ענן על מקל" - חייבים להאזין כדי להבין איכות יצירה לילדים

"ענן על מקל" – חייבים להאזין כדי להבין איכות יצירה לילדים

By hhm_hafatzim

פורסם במדור- ,

״ענן על מקל״ הוא פרוייקט מוסיקלי משירי רינת הופר, שהלחין דידי שחר ומבצעים עידן אלתרמן, דידי שחר, טל בלכרוביץ וירדן בר כוכבא. האלבום הופק על ידי חברת התקליטים ״עננה״ והושק בפסטיבל הפסנתר 2012.

// ירדן כר כוכבא, במאית ושחקנית

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח "ענן על מקל" - חייבים להאזין כדי להבין איכות יצירה לילדים
מתוך תכניית המופע

כמעט מייד לאחר יציאת הדיסק, הציע ערוץ ״הופ״ לצלם חמישה שירים מתוכו. המופע, שהחל כמופע אינטימי באולמות קטנים, הלך וצבר תאוצה ובתוך כחצי שנה עבר ההרכב לאולמות גדולים. כיום הדיסק מככב כבר מספר חודשים כאחד מחמשת הדיסקים הנמכרים ביותר ברשת סטימצקי [כולל דיסקים למבוגרים], המופע עלה בשנה האחרונה לפני כ 11,000 איש.

הפרויקט החל כשדידי שחר, מוסיקאי שכותב לאמנים כמו מירי מסיקה, הראל סקעת, שירי מימון ושמעון בוסקילה ועוד, נתקל בספר ״ציידת הנמשים״ של רינת הופר. השירים הקסימו וריגשו אותו והוא החל להלחין אותם. באופן טבעי פנה לירדן ולטל, שעבד איתם בפרויקטים אחרים והציע להם להצטרף , עד מהרה הגיע גם עידן והם הפכו לחבורה יוצרת. יחד כתבו וביימו את המופע והם עובדים יחד גם על פרויקטים נוספים.

כששואלים את דידי שחר, שהחל את כל הפרוייקט, מה מקורות ההשראה שלו לכתיבה, הוא אומר שהוא יכול למנות אמנים שהוא אוהב ולקוות שמשהו מהפלא שביצירה שלהם התגלגל איכשהו לתוך משהו ממה שהוא עושה. למשל – רנדי ניומן וטום וייטס, ובארץ אהוד בנאי ואלון אולארצ׳יק. ההצלחה, מבחינתו, הייתה מפתיעה מאוד. "כשעבדנו על האלבום", הוא אומר, "אנשים סביבנו התעקשו שאנחנו יוצרים משהו אליטיסטי שידבר בעיקר לילדות רגישות מצפון תל אביב. הטכסטים המורכבים והלחנים שלא מתיילדים הצביעו על פרוייקט שיקבל חשיפה קטנה מאוד. ואז פתאום הסתבר שלמרות כל הערכות ה״מומחים״ לשירים האלה יש תכניות משל עצמם."

צוות "חפצים" ממליץ:
[product_slider widths="1/1" product_type="sku-id" carousel="no" item_perpage="4" ids="11371,11251,11232,9462"]

אחד הרגעים היפים בהופעות היה כשבאחת ההופעות נעמדה מולנו כבר מהשיר הראשון ילדה מתולתלת ומקסימה בת שלוש או ארבע, ולכל אורך ההופעה היא רקדה ושרה את כל השירים, גם את הארוכים והמורכבים שבהם. אז לאט לאט הצטרפו אליה עוד ועוד זאטוטים, עד שנוצרה "גרסת פעוטות להופעה של נירוונה" או משהו כזה. בנקודה מסוימת, עידן אלתרמן שקל לזנק מהבמה ולנסות stage diving לתוך עשרות הקטנטנים האלה שרקדו מול הבמה.

עידן אלתרמן, שעובד בימים אלה על מספר פרויקטים במקביל, ביניהם מופע איחוד משותף עם אבי גרייניק, מספר – "בזמן העבודה על הדיסק חיפשנו ליצור משהו שגם ההורים יאהבו לשמוע, גם כשהילדים לא לידם. אני חושב שהדיסק השיג את המטרה הזו. וגם במופע, ההורים נהנים לא פחות מהילדים."

בימים אלה מצלמים צוות המשתתפים של ״ענן על מקל״ סדרת טלוויזיה לערוץ החינוכית. הסדרה, שתיקרא ״דן ומוזלי״ היא סדרה מקורית , שנוצרה על ידי דידי שחר, ירדן בר כוכבא ושירה אלון [תסריטאית ״חצויה״]. סידרה מוסיקלית לילדים בני 3-7 ותעלה לאוויר בסוף נובמבר הקרוב.

לעדכונים שוטפים ותאריכי הופעות היכנסו לדף הפייסבוק של "ענן על מקל"

      btt