מגזין "מקו ועד תרבות"

חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"

פנטזיה ושמה "אבק"

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

משל קוראני מציין "אסוף אבק כדי ליצור הר". ענבל פינטו ואבשלום פולק ביצירתם "אבק" יוצרים סיטואציות הנעות בין איזון לכאוס שוב ושוב ושוב.

//"מערכת "מקו ועד תרבות

הבמה נפתחת בציורי אנימציה מפתיעים. מספר דקות ארוכות האנימציה ממשיכה כמו להכות בצופה, כה מעניינת וכמו באה "משום מקום". "שום מקום", הכוונה שכצופה אינך יכול למלא משמעות בתבנית שמתגלגלת לנגד העיניים. הרגעים האלה מייצרים סקרנות  של "עוד"! גם ההעמדה של השחקנים – רקדנים בשני צידי המסך היא גם תיאטרלית וגם מאד הרמונית.

ומה הן הסיטואציות? אין לשאול משמעויות. הבמה והתלבושות בנאליות – שולחנות וכיסאות של כיתת בי"ס ובנים ובנות לבושים בסוג של תלבושת אחידה. ה"בנאליות" אצל פינטו ופולק מנעימה את העין, מעוררת את המחשבה ומשתקת התובנה. זה משפט שקשה להבין. אכן. ב"אבק" אין מה להבין וחבל להתעקש להבין. ההבנה רק תקלקל חווית הצופה. יופיו של המופע ב- אין תבנית .

במשך המופע הצופה מפעיל בעיקר החושים ופחות היכולת להבין. כצופה יותר חשתי בעת המופע מאשר הבנתי. זהו חיבור יוצא דופן להתחבר ליצירה וליוצרים בנימים שאתה לא מחויב להגדיר, ועם זאת, המעורבות בנצפה מאד אקטיבית. כיצד? אין בדיוק הסבר. בשקט שנוצר "מאחורי השכל" נוצרות ההגדרות האישיות – "מאד מעניין", "אף מרתק", "מסקרן", "חגיגה ויזואלית"…….

חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"
מופע המחול "אבק", אבשלום פולק וענבל פינטו. צילום: דניאל צ'צ'יק

סיטואציות נבנות שוב ושוב על הבמה ומתפוגגות. סיטואציות כמו חוזרות לעצמן ושוב מתאפסות. כמו אבק. "אבק הוא חומר מפורר עד דק ואינו ניתן להגדרה. הוא לובש ופושט צורה, מתערבל, מתעופף, צונח ושוב מתערבל, כפי שכולנו הולכים לאיבוד, מתפרקים, ושוב מתחברים ונפרדים. עולמות נבראים כמו חלום ומתרסקים כאבק". (ציטוט מפי פינטו ופולק).

צוות "חפצים" ממליץ:
[product_slider widths="2/3" product_type="sku-id" carousel="no" item_perpage="3" ids="9748,9508,9605"]
חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"
מתוך "אבק", אנימציה" שמרית אלקנתי ורוני פחימה

שני היוצרים המוכשרים הללו, ענבל פינטו ואבשלום פולק, מייצרים בתבניות תיאטרליות-ויזואליות שגם אותן הם מייצרים יש מאין. זהו תיאטרון-מחול-איור-עיצוב-אנימציה-מוסיקה. לא פלא ששני היוצרים הוזמנו להפיק גם ביפן וגם בנורווגיה. בנורווגיה הם הוזמנו ליצור את האופרה 'השועלה הערמומית' של יאנצ'ק, אותה כתב  בהשראת יצירה מאוירת, ולכן הם שלבו אנימציה שיצרו שמרית אלקנתי ורוני פחימה. כך עלה הרעיון לשלב את שתי אמניות הקומיקס גם ב"אבק". הן יצרו ל"אבק" את האיורים והאנימציה שמוקרנים בדקות הראשונות של המופע. בעקבות ההפקה ביפן, הצטרפו ללהקה שלהם גם שני רקדנים יפניים, המופיעים ב"אבק".

חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"
מתוך "אבק", אנימציה" שמרית אלקנתי ורוני פחימה
חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"
מופע המחול "אבק", אבשלום פולק וענבל פינטו. צילום: דניאל צ'צ'יק

כל מופע של ענבל פינטו ואבשלום פולק הוא הפתעה, כי הנצפה/הנראה בחיים – תופעות, מחשבות, הרהורים ותחושות עשויים לעלות על הבמה בבימוי חד פעמי של אותה יצירה. ליוצרים אין דיסציפלינה אחת; לכל יצירה מספר מרכיבי אמנות משלה ומלאכת המרכבה היא ללא ספק חגיגה.

חפצים - עיצוב הבית פנטזיה ושמה "אבק"
                                         איור מתוך אנימציית המופע "אבק".  אנימציה: רוני פחימה ושמרית אלקנתי.

סגור לתגובות.
btt