מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

באחד מהמגזינים לארכיטקטורה ועיצוב האירופאיים קראתי לראשונה על שילוב קנאביס בבניית קירות בבית פרטי שנבנה באנגליה. בכתבה זאת הוזכרה גם קבוצת תו, שמושבה בחיפה, קבוצת אדריכלים ומעצבים, אשר גם היא בנתה בית בארץ, בעין הוד, ואשר שילבו בקירותיו שלף קנאביס בזכות חלק מיתרונותיו.

פנינו לקבוצת תו להכיר מקרוב המחשבה, הדרך ותרומתו של הקנאביס לבני הבית. מעוז אלון, אחד האדריכלים בקבוצת תו, פרט בפנינו עשייתם :

"בני הבית, שהינם יוזמים סביבתיים וחברתיים, ביקשו לבנות בית שיהיה מופת של בניה בת קיימא המשתלבת בסביבתה, שיציע אכסניה לאורחים קבועים ומזדמנים ובו גם סדנת עבודתם.

הבית שוכן בעין הוד, על המורדות הדרום מערביים של הכפר, פונה אל הים, על צלע ההר ששימשה בימים עברו כמחצבת האבן לבתי הכפר. לבית שתי קומות עיקריות: קומת הסטודיו ומעליה קומת המגורים. הוא עשוי נפחים-נפחים, הנפרשים על מדרון ההר, וביניהם נחבאים שטחי חוץ מגוונים בטיבם וביחסם אל הפנים. שביל הגישה עולה ממזרח לבית ובעתיד ימשיך לטפס אל מרכז הכפר שעל הרכס ממעל.

חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

על הפרק עמדו ההיבטים השונים והרבים של בנית בית בר קיימא, שתהליך בנייתו בריא (ועל כן בכל שלביו טוב הוא למראה), ושתוצאתו בית בריא; בית שחומריו טבעיים (שניחוחם משיב רוח ומגעם נעים), ללא בטון (למעט, בלית ברירה, במרחב המוגן); העושה שימוש בחומר מקומי ובפרט באבן המקומית; המחדש שיטות מקומיות מסורתיות; בית הנבנה כבדרך הטבע, כציפור הבונה את קינה, בדריכה רכה ובטביעת רגל סביבתית מזערית. ובכלל, בניה בהתאמה שלמה בין צורה וחומר, אקלים ושימוש; בלב הבית, בתווך שבין אגף המגורים לאגף השינה, אל מול הכניסה, חצר הפונה דרומה, משקיפה אל הים ומקבלת את רוח הים. ומנגד, חצר שירות צפונית, המהווה כעין ארובת רוח ומרחיקה את צלע ההר מקומת המרתף.

לבית מערכות תשתית אקולוגיות: טיהור מים אפורים, אגירת מי גשם מן הגגות בבור מים, שירותי קומפוסט, לוחות סולריים לייצור חשמל על הגגות, מערכות מיזוג פאסיבי ועוד.

כמו הטראסות בפיתוח השטח, קומת המרתף ומסד הבית בנויים באבן מקומית, שלוקטה באתר בעת החפירה והחציבה. האבן אחוזה בטיט על בסיס סיד. אותה האבן שימשה גם לריצוף הבית, לאחר שנפרסה במנסרת אבן סמוכה. קירות קומת המגורים יצוקים מסיד-קנבוס ("המפקריט") על גבי שלד עץ – שיטת בניה טבעית-אקולוגית ייחודית, המעניקה ערכים מצוינים של בידוד תרמי מחד ומסה תרמית מאידך. מחיצות הפנים עשויות יציקת אדמה על שלד עץ ותורמות למסה התרמית הגבוהה של הבית. טיח החוץ הוא טיח מינרלי טבעי, על בסיס סיד, ואילו טיח הפנים הוא טיח אדמה ואף הוא תורם להעלאת המסה התרמית. גווני הבית הם החול והאדמה הטבעיים, ממניפת הגוונים המתאימה לנוף המקומי.

היפה, שהוא הנכון, מטבעו הוא פשוט, נובע מן המקום, נושא את רוחו ומשתלב בו, מתאים ליושבי הבית ומשכין בו שלום, ומכוחו תשווה לבית אוירה ביתית צנועה, נקיה, חמימה ונינוחה."

חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

למרות הפרוט מעלה ביקשנו טקסט המרחיב עצם הבחירה בשלוב הקנאביס בבנייה, בהיותו חידוש מעניין, ונראה גם מאד תורם. מעוז אלון הוסיף:

"הרעיון עלה במהלך דיונים עם הלקוח, בחיפושנו אחרי שיטת בנייה טבעית וסביבתית. ללקוח היה חלק נכבד בתהליך, הן בעצם נכונותו להתלמד ולנקוט דרך בניה בלתי שגרתית והן בעזרה פעילה בהוצאתה לפעל – בין השאר, הוא עצמו נסע לצרפת כדי לרכוש ולדאוג ליבוא של חומרי הגלם שאין להשיגם בארץ – שלף הקנאביס והסיד ההידראולי.

הבית בנוי ללא בטון כלל, למעט הממ"ד שמחויב על פי חוק. תערובת הסיד מתגבשת לאטה והופכת לאבן גיר (ולמעשה לרכיב בניני נושא) ושלף הקנאביס תורם, בעת ובעונה אחת, כאמצעי זיון (כמו סיבי הזכוכית בפיברגלס, כמו הקש בקירות הבוץ המסורתיים בתימן וכמו הברזל שבבטון), כבידוד (בעיקר בזכות הנקבוביות שנכלאות בו) וכגוף נושם, כקבל, המייצב טמפרטורה ולחות לחללי הבית."

לאחר שראינו הצילומים של הקירות החשופים בבית האנגלי, ביקשנו הסבר מדוע בסופו של דבר גם בבית בעין הוד אין רואים סיד המשלב קנאביס חשוף.

ראו מטה ההסבר של מעוז אלון, בעיקר שימו לב לדגש שהוא כה נכון – החשיבות לתקשר עם ההקשר היותר רחב – נוף, אקלים, צרכים סביבתיים, ובהתאם לבנות. וגם בנושא זה תשובתו של מעוז אלון : 

"מצורפות שתי תמונות מתהליך הבנייה, שבו נראה קיר יציקת הקנאביס בעודו חשוף. יופיו של הקיר, כמו גם נועם מגעו וניחוחו, אמנם הביאונו לכדי היסוס, שמא ראוי לו שיישאר כך, אך לבסוף גברו שיקולים שונים, ובהם אקלים ואור: גמר הפנים על קירות החוץ ועל מחיצות הפנים נעשה בטיח מינרלי טבעי על בסיס סיד והוא מהווה תוספת לבידוד ולמסה התרמית; ושלא כגוון יציקת הקנאביס ויציקות מחיצות הבוץ, הטיח הבהיר מאיר את הבית, שפתחיו אינם רחבי מידות (גם זאת, בין השאר, משיקולי אקלים). "  

שאלנו גם על הקירות העבים של הבית, המגדילים פיזית וויזואלית גודל המבנה, פער שנראה היה לנו לא פרופורציוני לצניעות העיצוב של פנים הבית. וגם בנושא זה ראו תשובה :

"חללי הבית, חדרי המגורים והשינה, צנועים במימדיהם. עם זאת, הקירות העבים (קירות הסיד קנאביס מגיעים לכ-50 ס"מ עובי וקירות האבן עד 80 ס"מ) תורמים את חלקם להרחבת מתאר הבית ברוטו (וגם לבידוד התרמי, להצללה העצמית של הפתחים ולתחושת המסה). נפחי הבית נפרדים, מובחנים ופרושים על מדרון ההר, כעדר עזים הגולש מן הכרמל, ממתנים את תחושת גודלו ומקנים חיבורים מגוונים בין חללי הפנים השונים אל החוץ."

חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

הקירות במהלך הבנייה – המשטחים החומים – ה- Hempcrete (סיד המשלב קנאביס) עובי קירות האבן.

על עבודת הצוות עם הלקוח:

החברות הקרובה, הלקוחות, הייתה כר לשיתוף פעולה יוצא דופן. הם לא היו מסוג הלקוחות המתמסרים למתכנן ומחכים למפתח, אלא היו בני שיח ושותפים למחשבה ולמעשה, מעורבים בכל ענין, מתחילת תהליך התכנון והבניה ועד סופו, בבחינת חלופות תכנוניות, בבחירת חומרי הבניה ושיטותיה, בבחירת בעלי המלאכה, בפיקוח על העבודות ולפעמים בבניה בפעל. בייחוד רבה הייתה תרומתם בהוצאה אל הפעל של שיטת הבניה בסיד-קנאביס (Hempcrete), שלשמה הלקוח יצא לצרפת, חקר ובדק וייבא ארצה מכולה עם חבילות קנאביס, שקי סיד הידראולי ומערבל מיוחד…  ואפילו מומחה לשיטה, שמקורותיה עוד ברומי העתיקה, הביא עמו לכאן, לשמוע את עצתו באתר הבניה.     

 

על העלות:

שיטות בניה שגורות תמיד יהיה להן יתרון כלכלי על פני אלה הניסיוניות, ולו מפאת זמינותן ונתח השוק המובטח שלהן; אך המקרים רבים, וזה ביניהם, אין לכך הצדקה ממשית. חומרי הגלם של קיר סיד-קנאביס הם פשוטים בתכלית, הפקתם וייצורם זולים לאין ערוך מבניה רגילה, חתימתם הסביבתית ידידותית הרבה יותר ותרומתם לסביבה במהלך מחזור חייהם (בחסכון באנרגיה, במניעת זיהום וביצירת סביבה נוחה ובריאה) לא תסולא בפז. ככל שתקום דרישה, יתרחב השוק והמחירים ירדו. והנה זו עילה טובה לתת במה לחלוצים שלפני המחנה, שתשמע בשורתם. "  

חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד
חפצים שילוב שלף קנאביס בקירות בית בר קיימא בעין הוד

קבוצת תו, דיוקן

קבוצת תו הוקמה בשנת 1987 על ידי האדריכלים ראובן כהן אלורו ז"ל (1953 – 2009), יואב טריפון ומעוז אלון.
בקבוצה פועלים היום: אדר' יואב טריפון , אדר' מעוז אלון, אדר' דליה קרמר ואדר' אמיר ארז.
הקבוצה עוסקת בארכיטקטורה, בעיצוב, באמנות סביבתית, בפיסול, במיצג ובמיצב, בכתיבה ובהוראה.

ממאפייני הקבוצה: 
שהיא קהילה חברתית קרובה ומסגרת לעבודה אישית ומשותפת;
שהעבודה בה מתנהלת בצוותא, במגמה להעשירה ולדייקה;
שמתקיימים בה עיסוקים מגוונים, בתחומי הארכיטקטורה, העיצוב והאמנות ומה שביניהם ומחוצה להם, שבהיותם מזיגה של שדות שונים ושפות אמנותיות שונות בכוחם לצמוח ולהיות יותר מסכום חלקיהם;

שהעבודה בה הינה תהליך פתוח, שתוצרו איננו אך מטרה סופית, אלא הוא הזדמנות לעבור דרך, שהיא מטרה לעצמה;
שיש בעבודתה פעולת גומלין עם הקהל, שהוא עצמו הינו גם חלק בלתי נפרד ממנה, ואילו תשומתם המוקדמת של יוצריה בה הריהי בבחינת זרז להתרחשות;
שהיא משלבת ככל הניתן עיצוב וביצוע, כתהליך שלם, רצוף וגמיש;
שעבודתה צומחת מן האתר ומגיבה להקשר המיוחד לה;
שעבודתה מכוונת לעודד זיקה ורגישות לערכי סביבה, שתהא בת קיימא, פוריה ונושאת חיים.

 

www.tavgroup.com

tav@tavgroup.com

Tel. 04-8242193 Fax 04-8346887

– צילומי הפנים – יעל גבריאלי

– צילומי החוץ – יואב אתיאל

      btt