מגזין "מקו ועד תרבות"

חפצים - עיצוב הבית תולדות דפוס המשי

תולדות דפוס המשי

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

יעקב בן כהן מעצב גרפי, ושגיא אשין, מעצב גרפי ומאייר, התגעגעו לעבודה עם חומרים "אמיתיים". הם הקימו את “בעלי המלאכה”. לא הרחוב אלא הסטודיו והסדנא. מדובר במרכז לימודי שהוא גם חלל עבודה שהוא גם חלל תצוגה. המרכז הייחודי מזמין גם את אלו שאינם בעלי מקצוע להתנסות, להתמקצע ולהתאהב.

// צוות "חפצים"

כל התמונות באדיבות ""בעלי המלאכה – סדנת דפוס משי""

הטכניקה של דפוס המשי נפוצה למערב אירופה בסוף המאה ה-18 והפטנט הראשון על הטכניקה נרשם באנגליה ע"י סמואל סיימון ב-1907. בזמנו, שימש הדפס המשי בעיקר להדפסת טפטים יוקרתיים על פישתן, משי ובדים.

הדפס הרשת הינה טכניקת הדפס העושה שימוש באריג המתוח ע"ג מסגרת עץ או אלומיניום. בסין העתיקה, היתה עשויה הרשת מחוטי משי, ומכאן שם הטכניקה. את איטום הרשת היו מבצעים בעזרת שעווה. כיום עשויים האריגים הנמתחים על המסגרת מסיבים סינתטיים ואת השעווה מחליפה האמולסיה הרגישה לאור.

מסגרת האלומיניום משמשת כשבלונה שדרכה נעשה ההדפס. הכנתה מכילה מספר שלבים הכוללים את מריחתה באמולסיה המתקשה בחשיפה לאור. האיזורים שכוסו בדימוי ולא נחשפו לאור נשטפים ונהפכים לשבלונה על גבי הרשת.

סטודיו פתוח לדפוס משי, הפקות דפוס משי בבעלי המלאכה

שימושי הדפס הרשת רבים ומגוונים וניתן להדפיס דימויים על מגוון רחב של חומרים. שכלול הטכניקה מאפשר להשתמש בכל מסגרת מספר פעמים רב ע"י מחיקתה ומריחתה שוב באמולסיה. זוהי טכניקה מסחרית בבסיסה אך בכל זאת, הצליחה להכנס למבחר הטכניקות העומדות לרשות אמנים ומעצבים. המוביל את המשתמשים בה באמנות המודרנית היה אנדי וורהול.

תהליך העבודה ידידותי וסלחני, אך עם זאת תוצאותיו הן העברה מדוייקת מאוד של דימוי מהרשת למשטח המודפס.

זהו תהליך מספק מאוד עבור מעצבים ואמנים שישבה מול מחשב עוררה בהם את הצורך ללכלך מעט את הידיים ולהנות מהסיפוק שביצירת משהו שלם ומוחשי בזמן קצר.

"בעלי מלאכה" היא חלל מזמין ונעים בן שתי קומות בשטח כולל של 150 מ”ר, קומת הגלריה העליונה מוזנת מהקומה התחתונה המכילה את הסדנא המאובזרת. בסדנא שולחנות עבודה גדולים המורכבים מעמדות עבודה אישיות, מקרן אולטרא סגול, שולחן לעבודה עם טקסטיל, קרוסלה להדפסת חולצות בארבעה צבעים, מגהץ לחץ וכל הציוד הנדרש להפקת הדפס משלב הקובץ ועד שלב ההדפסה עצמו.

הקורסים המועברים במקום מיועדים לקבוצות קטנות של עד עשרה משתתפים על ידי מעצבים מובילים ופעילים בתחומם, 
והדגש הינו על יחס אישי, חם ומטפח. 
מי מכם שמרגיש שהעולם הדיגיטלי קצת סוגר עליו והוא מתגעגע למקור – מוזמן!

בעלי המלאכה // סדנה.הדפס.גלריה
י.ל. פרץ 15, תל אביב
http://www.hamelaha.co.il
טל. 03.5370773

חפצים - עיצוב הבית תולדות דפוס המשי
חפצים - עיצוב הבית תולדות דפוס המשי

סגור לתגובות.
btt