מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח תזונת קיץ נכונה ברפואה הסינית

תזונת קיץ נכונה ברפואה הסינית

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

כיצד נכון לנהוג לאיזון הגוף בעונה הלוהטת על פי התזונה הסינית, מומחה ברפואה סינית מדריך מה לאכול וכיצד לנהוג.

// אורן רחמני

החום הגדול שבחוץ לא משאיר ספק, הקיץ הגיע והוא כאן כדי להישאר – רגליים קטנות כבר משכשכות בחוף ואבטיח קר ראשון נפתח על המרפסת בש5D7ת ערב קרירה. כעת ברור לנו, שלא נוכל להמשיך לאכול את מה שאכלנו בחורף והטבע שבחוץ (ובפנים) קורא לנו לאכול אחרת. התזונה הסינית 599וצרת קשר בין הטעמים, החושים, הרגשות, האיברים ועונות השנה, וכך יכולה לכוון אותנו לאיזון הגוף, ע"י המלצה על מזונות המותאמים לעונה הלוהטת.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח תזונת קיץ נכונה ברפואה הסינית

הרפואה הסינית היא דבר יפה. יופייה הוא בפשטות שלה, ביכולתה לטפל בגוף שיצא מאיזון וגם למנוע היווצרות מחלה בגופנו. בעזרתה ניתן לאזן את האקלים הפנימי של כל אחד מאתנו במגוון כלים- החל מטיפול בדיקור סיני, דרך טיפול בצמחי מרפא, שיאצו או טווינא וכלה בטכניקות תנועה ונשימה כמו צ'י קונג וטאי צ'י. בנוסף לכל אלו ישנה שיטת טיפול נוספת, מיוחדת במינה, נפוצה, וז5D7ינה בכל בית- טיפול באמצעות תזונה סינית. המזון שאנו אוכלים הוא גם זה שיעזור לנו להרגיש טוב, יחזק ויסייע לנו בהחזקת הגוף שלנו- הבית שלנו.

התזונה הסינית היא כלי ריפוי נהדר, המאפשר להתאים לכל אדם את המזונות המתאימים לו באופן אישי, על מנת לאזן את האקלים הפנימי שלו. זאת על סמך תשאול מקדים, הסתכלות בלשון, חישת הדופק, התבוננות והרחה, אשר מסייעים למטפל להבין מה טבעו של האדם היושב מולו, וכיצד יוכל לאזן אותו באמצעי כה נגיש ופשוט כמו תזונה.

כיצד מציעה לנו הרפואה הסינית לרפא את גופנו דרך המזון שאנו אוכלים? על ידי כך שהיא מציעה לנו להתבונן על המזון אותו אנו אוכלים מזווית קצת אחרת. על פי הרפואה הסינית ישנם חמישה יסודות טבעיים אשר מהם בנוי גופנו, ולכל אחד מהם איבר בגוף, צבע, טעם, ריח, עונה ואפילו רגש המשויך לו: 

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח תזונת קיץ נכונה ברפואה הסינית

העונה הקייצית הנוכחית מקושרת ליסוד האש ובהתאם לכך הרפואה הסינית מצביעה על מספר המלצות תזונתיות:

הכינו את האוכל באופן המותאם לקיץ– שיטות הבישול המועדפות בקיץ הן כאלו המצריכות בישול קצר ובטמפרטורה גבוהה מאוד, כמו ארוחה מוקפצת בווק. בנוסף מומלץ לאכול מזונות טריים ללא בישול, לתבל את האוכל במעט תבלינים ולתת לארוחות אופי קליל (ארוחה מוקפצת בווק או סלט קליל ואוורירי יתאימו יותר בקיץ מאשר מרק מהביל ומחמם או תבשיל קדירה מכביד).

אכלו מנות קטנות יותר– הטחול והקיבה, המהווים את המטבח של גופנו, אינם בנויים לכמויות גדולות של מזון ואכילת יתר, בייחוד בעונת הקיץ החמה. לכן חשוב לאכול במידה הנכונה, לא על פי העין אלא על פי הקיבה.

אכלו מזונות המתאימים לקיץ– צבעו של יסוד האש שמייצג את הקיץ הוא האדום, ובהתאם לכך כדאי לבחור מזונות בגווני אדום, צהוב וזהב, כמו: שעורה, תירס, גזר, פולי סויה, תפוחי אדמה, בטטות, אורז, אמרנת ואפרסק. בנוסף בקיץ מומלץ להרבות באכילה של עלים ירוקים,  דוגמת שמיר, כוסברה, פטרוזיליה, מנגולד, תרד ועוד.

עוד חשוב לזכור כי בגלל החום הגדול, רבים נוטים לאכול מאכלים קרים בכמויות גדולות (אבטיח, מלון, משקאות קרים, גלידות וכד'), אשר עשויים להחליש את מערכת העיכול בגלל הקור העודף שייווצר בגוף. על כן כדאי להק%Q4יד על מידתיות נכונה של מזונות מקררים, כמו: סלט ירקות קיצי, נבטים (מש, אלפלפה), פירות טריים, מלון, תפוח עץ, לימון ומלפפונים.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח תזונת קיץ נכונה ברפואה הסינית

קרדיט: Antikris

מזונות פחות מומלצים בקיץ- מאחר ובקיץ נרצה לשמור על טמפרטורת גוף נמוכה יחסית, מומלץ לא להפריז באכילה של מזונות מחממים, הכוללים  תבלינים דוגמת כמון, קינמון, ג'ינג'ר, הל ופלפל שחור או מזונות כמו פלפל חריף וחזרת. לאוכלי הבשר מומלץ להעדיף אכילת עוף על פני בשר כבש או בקר, אשר נחשבים ברפואה הסינית למזונות מחממים. נוסף על כך כדאי מאוד להפחית באכילת מזונות שומניים או ביצים, אשר תורמים לתחושת כבדות, שבלאו הכי קיימת עקב החום הכבד.

הקפידו על שתיה מרובה– גופנו נוטה באופן טבעי להזעה מרובה בימי הקיץ ברוב שעות היממה,, גם אם איננו מרגישים זאת. לכן חשוב מאוד להקפיד על שתייה מרובה של מים, להם מומלץ להוסיף עלי נענע זוטא לבנה, פלח לימון או גבעול לימונית מרעננים, המשדרגים גם את טעמם הטבעי של המים. הצעה קטנה נוספת – השקעה בבקבוק שתייה צבעוני שימשוך את עיניכם כאשר הוא מונח על שולחנכם בבית או במשרד, יעזור לכם לשתות יותר.

לסיכום זכרו כי עונת הקיץ היא בהחלט עונת המלפפונים ושאר המזונות המקררים, ובהתאם לכך יש לשתות הרבה מים צלולים ולהקפיד להימנע ממזונות מחממים יתר על המידה, על מנת לעבור את העונה החמה מאוזנים ובריאים יותר.

אורן רחמני (Dip. Ac.) הוא כותב, מרצה מבשל ומטפל ברפואה סינית בקליניקת "אורן- רפואה משלימה מהשורש". מתמחה בטיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא ורפלקסולוגיה לנשים, ילדים ובעיות אורתופדיה.

דף הפייסבוק של הקליניקה –www.facebook.com/sinit4me

      btt