מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

'ניכוס'
בלט מאת הלל קוגן
מופע מחול מפתיע
להקת בת-שבע

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

צילום אסקף

"הכוריאוגרף והפרפורמר עטור פרסים, הלל קוגן, חוזר לאנסמבל בת־שבע שבו רקד בשנים 1995-96, והפעם כיוצר. יצירותיו, "אוהבים ערבים" (2013) ו-THISISPAIN (2022), זכו להצלחה מאד גדולה בארץ ובעולם.

בבלט 'ניכוס', "הוא מטייל במוסד "להקת המחול", ושולח את רקדני אנסמבל בת-שבע למסע רצוף "ציטוטים", מחוות ואינספור רפרופים ספקטקולריים להון של תרבויות קרובות ורחוקות.

הבלט של קוגן הוא קרנבל שחוגג את הגוף. החומר מתמסר ליד היוצר ולעין הצופה. גופו של הרקדן וירטואוזי, מפתה ואסור להשגה, נישא על במה מורמת מעם, "מקודש" ומגניב."

הלל קוגן – צילום לטיסיה בולו

ליאור אביצור, המנהלת האמנותית של להקת מחול בת־שבע מספרת – ״אני עוקבת אחר העבודה של הלל כבר הרבה שנים ונפעמת מהפרקטיקה הייחודית שלו. הלל הופך את המופיעים שלו למושא העבודה וחושף באופן רפלקסיבי מנגנונים חבויים המצויים בתשתית מערכת היחסים בינו – הכוריאוגרף, לבינם – חומר הגלם. הזמנתי את הלל ליצור עבור ועל-אודות האנסמבל שמורכב מחבורת אנשים מלאי כישרון שנאספו מרחבי העולם, ומתגלים בעבודתו במלוא תפארתם"."

עד כאן ציוני הדרך של הלל קוגן, כולל הכוראוגרפיה שלו בעיני המעריכים אותה מאד. ועכשיו היצירה 'ניכוס', עליה כתבה זאת. לא הכרתי את הלל קוגן, וקבוצת הרקדנים הצעירים שעלו על הבמה הפתיעו ביותר. זאת הייתה טעימה מהמופע האמור לעלות החודש. יכולותיהם הביצועיים של הרקדנים עוררו השתהות והעניין שהתרחש על הבמה היה מאד מעניין, מאד אינטנסיבי, מאד נוגע במתבונן עד ציון סופרלטיבי גדול מאד.

אין ספק שאשר התרחש על הבמה התרחש בזכות "במי שמשך בחוטים", הכוראוגרף הלל קוגן, בחוטים הנכונים ליכולות יוצאות הדופן של הרקדנים הצעירים. השילוב כמו היה מושלם.

רצינו להביא בפניכם, קוראים יקרים, צילומי טעימה, אולם עדיין לא היו מוכנים, אלא מאד חלקית למועד הוצאת גיליון בו כתבה זאת מופיעה. ולמרות זאת החלטנו לא לוותר על הציון שחייבים לראות את המופע – היא שונה, ה"איך" וגם ה"מה" שבה ייחודיים ומרעננים את העין, המחשבה והידיעה מה מחול עוד יכול להיות. אתם תודו מאד להמלצה זאת.

בתום המופע היום חשבתי – עתיד גדול עשוי להיות גם למחול בארץ – גם יוצרים וגם מבצעים כדוגמת אלו שראיתי היום. העובדה הזאת מרהיבה את המחשבה ואת הלב.

רקדני אנסמבל בת-שבע, עונה 2024-2023:

אמיל ברוקמן, ויקטור דובל, אניקה וורפלנק, ירדן ז׳אנה, גילי יניב אמודאי, קיילי מילר, מרמוז מלכיאור, מאיה מרום, סיליא מרעי, בו מת׳יוס, סופיה פיקלובה, הולדן קול, קליס רובינסון, ליאן רייזר, עדי שוורץ. תלמידים: זוהי בייליס-נגר, נגה סנה, שירה קסטנבוים.

דרמטורגיה: שרון צוקרמן ויזר / עיצוב תאורה וחלל: נדב ברנע / ארט: לטיסיה בולו / עיצוב תלבושות: אולין טרידמן / מסכות: מתן מאירסון ורז סינטובה / תודות לנירית נלסון וליעל אשד

      btt