מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

"את כמו פטיש. כל פעם את מכה חזק יותר.",
נאמר ל- Billie Holiday ע"י אחד ממקורביה
בסרט
'ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי'

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

Billie Holiday, My man

סרט חדש, מ- 2020, בכיכובה יוצא הדופן של Andra Day ובבימויו של Lee Daniels, עומד לצאת לאקרנים. עוצמתה של בילי הולידיי, קולה הממיס והכובש, והגזענות המכה באגרופים בארה"ב של שנות ה- 40, מחזיק קהל במשך 130! דקות המום, כואב את כאבה של בילי הולידי, מבלי להרפות לרגע.

הוסיפו למתואר מעלה דפי גורלה של הולידיי – אב שנטש בהיוולדה, אם המתקשה לפרנס ומגיעה לזנות והילדה שצומחת בבית זונות. ומעל הכול תקופה חשוכה ביותר בתולדות ארה"ב, כאשר הגזענות נגד הכושים משתוללת, במלוא מובן המילה, ללא מעצורים וללא גבולות. ועדיין לא כתבנו העיקר באמריקה "הגדולה" של שנות ה- 40 – הילדה נולדה במשפחה כושית, כלומר היא כושית.

בילי הולידיי בבית המשפט

מערכת יחסיה של בילי הולידיי עם הגברים שנישאה וחיה איתם, יכלו להיכנס תחת הכותרת "אישה מוכה" החוזרת שוב ושוב לאותו סבב של התנהלות אכזרי כלפיה. וכאילו המובן מאליו, המכה, שכנראה חרצה את גורלה כליל, ההתמכרות לסמים קשים.

וקולה של בילי הולידיי כמו יהלום נוצץ מעל כל מציאות, אחר, ייחודי, חם וכה אנושי. בנעורי נהגתי לכנות את שירתה של בילי הולידיי – "כפי ששרים במטבח" – פשוט, ללא פוזות, רק הביטוי המוזיקלי הזורם. וכבר נאמר שאת קולה של בילי הולידיי לא ניתן לחכות…וכמה טוב שכך.

הסוכנים הפדרליים הצליחו להביאה למאסר של שנה, שללו ממנה את תעודת הכניסה להופיע במועדונים, אבל –  בקרנגי הול המפורסם בניו יורק היא שרה, כאשר הקהל עמד על הרגליים והריע לה…שירתה הצילה אותה במידת הגבולות הצרים של חייה. לבנים ושחורים, משכילים ופשוטי העם היו איתה, לצידה, ולמרות זאת היא מתה בגיל 44 כאשר הסמים ואכזריות הסוכן הפדרלי הלבן היכה בה שוב ושוב.

בזמן ששחורים לא יכלו לעלות במעלית ו/או להשתמש בשירותים של בניינים ציבוריים, הקהל העצום שלה היה כוחה, וממנו הממשל פחד. שירה המפורסם "פרי מוזר" בישר זכויות האזרח בארה"ב, לכן כוחו איים עד כדי הרצון להעלימה. גם הגורל וגם המציאות הפוליטית בארה"ב הצליחו לתת יד לקבור, תרתי משמע, את בילי הולידיי. אבל, את רוחה, כשרונה, דמותה הכל-כך נשית ויפה, לא נולד הכוח להרוס.

הסרט, דרמה סוחפת, באמצעות סצנות קצרות בקליימקסים רבים. הבמאי הוכיח יכולתו הדרמטורגית מבלי להרפות מאינטנסיביות הדיאלוג בין העלילה לצופים. להחזיק קהל 130 דקות מעניק לLee Daniels קרדיטים ראויים לציון.

"ממשלת ארה"ב נגד בילי הולידיי" מועמד עתה לאוסקר בזכות משחקה של Andra Day שכבר זכתה בגלובוס הזהב כשחקנית הטובה של השנה.

קוראים יקרים – מזמינה אתכם לסיים כתבה זאת בהשמעת קולה של בילי הולידיי בהופעה חיה ב- 1958, שנה לפני שנפטרה. השיר –  Don’t explain

      btt