מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

תרבויות משיקות

אמנות קוריאנית עתיקת יומין וטוויסט אדריכלי מערבי

ביאנלה 2022 בוונציה

הפרייה כובשת עין

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

צילום – Alice Clancy

אמנות נייר קוריאנית, הקרינה, בייחודה, על האדריכל איטלקי Stefano Boeri.

המזרח, במקרה זה, קוראה הדרומית ואמנות נייר התות עתיקת היומין, ה- HANJI, בעוצמתה הפנימית, כמו לא יכלה שלא לבוא לידי ביטוי בביאנלה האחרונה באיטליה בביתן 'מנורת רחוב' , תרצו 'פנס רחוב' מודרני.

Chun Kwang Young , בן 78, עטור פרסים, הציג תערוכה מרשימה בביאנלה האחרונה בוונציה – פסלים ומיצגים מנייר התות, תחת הכורת – זמנים מדומיינים מחדש – בארמון  Palazzo Contarini Polignac .

מזה 30 שנהChun  יוצר בתפיסתו את ההדדיות הבאה לידי ביטוי בין בני אדם לבין הערכים הסוציו -אקולוגיות הקורים, והשפעתם על המשך החיים של היצורים החיים.

Chun Kwang Youngצילום באדיבות JIYOUN PUBLIC ART,SEO,

,Stefano Boeri אדריכל איטלקי ומרצה בנושא תכנון עירוני במילנו, עוסק גם בעיצוב פנים ובעיצוב מוצרים בפוקוס תמידי גאופוליטי ובהשפעות ההדדיות בין סביבה וחיי בני אדם, בבדיקת תופעת ההתיישבות האורבנית.  לדוגמא, היערות האנכיים בתכנונו הביאו לפרסים שהוענקו לו ב-2014, 2015.

צילום – Guoing Jiang

אדריכל Stefano Boeri – צילום באדיבות אדריכל סטפנו בוארי

בעקבות אימפאקט אמנותו של Chun והתרשמותו של Boeri מתרבות ייצור נייר התות הדרום קוריאנית, המכונה גם "נייר אלף השנים" )בהיותו מאד חזק(, תכנן ועיצב את 'בית Hanji',  מעץ, אמנם, בתבנית  'נייר-עץ בארכיטקטורה' והנראה מרחוק כמו פנס. העיצוב חיכה מסורת קיפולי נייר בנוסח tangram  (משחק סיני של הרכבת צורות גיאומטריות). פשטות המבנה מתחקה למבנה גאומטרי מודולרי, ביצירת חללים במבנה גיאומטרי פשוט, לפי מסורת דרום קוריאנית או לפי מסורת של בתים במזרח. במקרה שלפנינו הבית בנוי מ-4 פירמידות. מבחוץ הבית נראה כמו "חפץ"יקר ערך וגם כמו מבנה לשחק בו, כאשר ביום, בלובן שלו, ובלילה באור, הכמו בוקע ממנו. "בית HANJI" מאיר בלילה את ארכיטקטורת הרנסאנס שמסביבו וביום, בזכות מאפייניו, הוא מייחד גם את עצמו וגם את סביבתו האדריכלית הרנסנסית.

'בית HANJI' הוצב בוונציה ב- Palazzo gardens ונצפה מתעלת Grand Canal. שימו לב! גם תערוכה הקוריאנית וגם 'בית HANJI' ניתן יהיה לבקרם מ-23 באפריל ועד 27.11.22 .

צילום – Guoing Jiang

האמנות של Chun Kwang Young  מוצגת  ב- וונציה ב- Palazzo Contarini Polignac . הנושא – PAPER BECOMES MANIFESTO (הנייר כמניפסט אקולוגי) .

צורת וירוס, לב מוגדל הסובל מזיהום, פטריה מעוותת, פלנטה מחוספסת ופצועה והלא ראויה לחיות עליה, זכרון דוגמת טבע שנהרס בגלל טכנולוגיה לטובת כלכלה מתקדמת,וגם נייר צבוע בצבעים הכמו מרפאים…

צילום באדיבות Chun Kwang Young ו-  CKY STUDIO

צילום באדיבות Chun Kwang Young ו-  CKY STUDIO

עבור Chun, לאמנות גם תפקיד מדיטטיבי, לחשב מה אנו כבני אדם עושים, וגם מושא אסטטי. הנייר בו הוא משתמש מיוצר לפי המסורת בעבודת יד. האמן משתמש גם בנייר ספרים ישנים, כך שגם תכנם הוא חיבור אינהרנטי עם העבר ותוכנם של בני אדם.

צילום – Guoing Jiang

הדיאלוג של Boeri  vis a vis  Chun הוא מחאה פואטית להארת המניפסט האקולוגי הכואב של האדם.

קוראים יקרים, מוזמנים לצפות בווידיאו מטה. מעניין כיצד האמן הקוריאני מסביר אמנותו ועשייתו.

צילום – Guoing Jiang

שימו לב! אם תבקרו בוונציה בקרוב, גם תערוכה הקוריאנית וגם 'בית HANJI' ניתן יהיה לבקרם עד 27.11.22 .

www.chunkwangyoung.com

www.stefanoboeriarchitetti.net

      btt