מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

'חובזה'
חמישה סיפורים של אתגר קרת
'תזמורת המהפכה'
הפקה תיאטרלית יוצאת דופן באיכויותיה

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

המילה "חובזה" כשם של הצגה הדליקה בי נורה. משום מה?! והנורה ידעה מדוע היא אותתה. לעיתים אנחנו ערים למזמין אותנו. חבל שהערנות שלנו לא תמיד על המשמר.

ההתרגשות לצפות בהצגה 'חובזה' הייתה יוצאת דופן – הטקסטים של אתגר קרת, הבימוי של רוני ברודצקי, המוזיקה המקורית של קובי ליליאן, השחקנים – קבוצת 'הדור החדש של הקאמרי', עיצוב התנועה של יעל תורג'מן ומעצבת התלבושות של שירה וייז, הוכיחו שוב שכוחות כה יצירתיים, גדולים, צמחו וצומחים בארץ, ומעל הכול – שכמעט כל הפקה של 'תזמורת המהפכה' זאת עשייה אמנותית עטופה בשכבות כישרונות אמנותיים.

שוחחתי עם רוני ברודצקי, הבמאית. אישה מאד צעירה, ואני מדגישה צניעותה, הבחנותיה ומעל הכול כשרונה. בצעירותה זיהתה את ייחוד הטקסטים של אתגר קרת, את גווני מילותיו – בין ציניות לחמלה – , את בחירת המילים ואיכות העברית ליד מטבעות השפה היומיומיים. להפקה נבחרו 5 סיפורים מ- 2 קבצי סיפורים של אתגר קרת. אין ספק שנבחרו בפנצטה, כדי לומר משפטים ברורים בכמה נושאים על בני אדם, על הצורך באושר, על ציניות ועל חמלה, על אידאולגיה, על שונות בחברה… גם אתם, קוראים יקרים, אם תצפו בהצגה תאמרו לא מעט מילים לעצמכם על התכנים ועל דקויותיהם. גם זאת גדולה של אמנות.

"חובזה" על הבמה היא יצירה אמנותית חדשה, וכך תיאטרון במיטבו צריך להיות – ליצור יצירה חדשה.

תמהתי מאין כל כך הרבה כישרון בתנועת השחקנים ובעיצוב התלבושות. רוני ברודצקי הדגישה העבודה של יעל תורג'מן, מעצבת התנועה, שעבדה על 'תנועות הגוף' של כל אחד מהשחקנים, "כדי שהמבע יהיה טבעי וזורם מגופו של כל שחקן". איזו הבחנה מדויקת! תורג'מן מגיעה ממחול ועבודתה ראויה למחיאות כפיים.

התלבושות מפתיעות ב'מה', ב'איך' ובצבעים, ובתקציב הדל שהיא הצליחה להוציאן. מעצבת התלבושות שירה וייז, "בעלת דמיון אינסופי", כדברי ברדצקי, עוסקת גם באופנה וגם בתיאטרון. גם פן זה בהצגה לא מרפה מעניין.

והמשחק ראוי לכל שבח. קבוצת אנשים צעירים שהתיאטרון בדמם, התעקשו בכל זאת לבחור בדרך הקשה הזאת והצליחו. ולא בכדי. כל אחד מהשחקנים בעל ייחוד ביטויו מפתיע.

המוזיקה, יצירה של קובי ליליאן, עוטפת את המוצג על הבמה מעודנת, רומנטית, ואקספרסיבית. ברודצקי מדגישה כשרונו יוצא הדופן  של ליליאן. למוזיקה גם הפתעה יוצאת דופן – השתתפותה של טל גנור, זמרת אופרה מרשימה בביצועיה.

ולאחר כל הסופרלטיבים, דמיינו, קוראים טקסט זה, במה בה תזמורת ושחקנים, בסך הכול 25 משתתפים, כאשר כל רגע, כמעט, יש הפתעה של ביטוי תיאטרלי מרענן ואיכותי.

המהפכה

תזמורת המהפכה מנגנת אתגר קרת, מנצח – רועי אופנהיים
בימוי – רוני ברודצקי

תלבושות ואביזרים – שירה וייז
תנועה – יעל תורג'מן
תאורה – קרן גרנק
עיצוב סאונד – ואל קוטלר
בהשתתפות קבוצת "הקאמרי – דור חדש": תם גל, חן גרטי, דוד הררי, תום חודורוב, אוריה יבלונובסקי, רוני נתנאל, מאיה קורן, יעלי רוזנבליט
זמרת אופרה – טל גנור

      btt