מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

'החיוך האטרוסקי'

סרט שכולו יופי
אנושי וויזואלי
למרות ובזכות מורכבויות החיים
לצפות בסרט באקורדים הנעים בין חיוך להזדהות

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

סקוטלנד ושורשיה האטרוסקיים, בנופיה הבתוליים, בין ים פראי ושטחים ירוקים, לבין המודרנה הניויורקית חשופת האקסצנטריות כמעט בכול, ולמרות הכול נעות התמונות והדיאלוגים, גם העוצמתיים שבהם כמו נופלים על שלג רך.

הסרט, של זוג הבמאים הישראלי, מיכל ברזיס ועודד בן נון, נסמך על הספר 'החיוך האטרוסקי' שכתב הסiפר הספרדי Jose Sampedro , ב- 1985. הסרט אינו חדש (הועלה לראשונה – 2019), הקלסיקה שבו, הנכון גם לימינו, רק מצביעה על טיבו, כיין, הזמן רק משביחו. Brian Cox

לרכות הביטוי ולאסטטיקה יש להודות גם לצלם בעל איכויות מאד מוערכות – Javier Aguirresarobe. חלק מעבודותיו ביצע עם במאים כמו אלמודובר וודי אלן. גם כאשר הכאב האנושי זועק, התמונות מתרככות בזכות אורן. המשפט הזה ניתן יהי להבין רק כאשר נצפות בסרט.

הגיבור המרכזי, סקוטי מבוגר, שובה את העין וגם את הלב בזכות משחקו של Brian Cox. מודגש בסרט שגם מראת הנפש שלו וגם תפיסת עולמו בעלתי שורשים אטרוסקיים, המבחינים בברור תרומת מערכת היחסים בין גבר לאישה, בין אישה לגידול ילדיה, כאשר לכל אחד מובחן הכבוד הראוי לו. עולם ישן? שפטו אתם, קוראים יקרים.

הפוזות של העולם המודרני מועלות ונופלות – הורות "by the book" עד מטבח "מולקולרי"  עפ"י 'המילה האחרונה' הניויורקית. הסנטימנט האנושי הפשוט בלי פילוסופיות ומודות מנפץ את ה"כאילו" ומחזיר את העלילה, וגם אותנו, הצופים למציאות בלי מסכות.

כאשר נשאלתי ע"י יחסי הציבור של 'סרטי נחשון', אשר הפיצו את הסרט, מדוע בחרנו ב'החיוך האטרוסקי', להקדיש לו כתבה, התשבה הייתה כמו מובנת מאליה – 'לימים קשים אותם אנו עוברים כיום, חשוב להקדיש שעה ו45 דקות לצפות בתמונות מחיי היומיום בהם בני אדם אוהבים וכואבים, זקוקים למגע ולתבונה שקטה שלא התעטפה בקליפות לא לה.

קוראים יקרים, יתכן שמרביתכם ראיתם כבר את 'החיוך האטרוסקי', צפו בו שנית לרענן מחשבות ורגשות. מבטיחה שתודו על ההמלצה.

**קוראים יקרים, קראו מטה זוויות נוספות להערכת הסרט

"Sensitively directed by the Israeli duo Mihal Brezis and Oded Binnun, THE ETRUSCAN SMILE is a perfect example of what can happen when a great, versatile and powerful actor raises familiar material above and beyond….”
OBSERVER – Rex Reed

"Brian Cox has perhaps the richest lead film role he’s ever had as a rugged, independent Scotsman forced to face his own mortality in the heartwarming The Etruscan Smile … it is a universal story of love and family, life and death and birth that make this a true winner for everyone."
DEADLINE- Pete Hammond

ניתן לצפות בסרט  ב- VOD הוט, יס, פרטנר, סלקום, סינמטק ת"א,  קולנוע לב.

www.brezisbinnun.com

      btt