מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

תיאטרון ללא מילים
Paolo Nani
מבריק
לראשונה בישראל

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

פאולו נאני, שחקן, במאי ומאמן בתחומו היא דמות תיאטרלית בינלאומית. נאני מוערך כאחד מגדולי היוצרים של עולם התיאטרון ללא מילים. הוא הופיע לראשונה בישראל בחודש יוני 2023 עם שני מופעים, להיטים שכבשו את בימות העולם – 'המכתב' – ומופע לכל המשפחה, 'ג'קיל על קרח'.

נאני נולד ב-1956 בפרארה, איטליה, וכיום מתגורר בדנמרק, חוגג כמעט 45 שנות פעילות ויצירה. "כשרונו נעוץ ביכולתו המבריקה ללהטט בין הטרגי לקומי; עבודתו מתאפיינת בטיימינג יוצא דופן, שפת גוף דייקנית ומפורטת, סגנון ייחודי ונוכחות במה כובשת.", ביקורת "תיאטרון דוואי", הישראלי, אשר הזמין את נאני לארץ להופיע וללמד בסדנה יעודית.

ובמילים של הדיוט שצפה בהופעתו בארץ – שחקן המופיע במשך 75 דקות בפני קהל שטוף צחוקים עוד טרם תחילת המופע, שהאינטנסיביות רק עולה עם המופע – ברור שהאיש מוכר, ולו בחלק מהנוכחים בקהל. תגובת הקהל במופע 'המכתב' הציפה ההערכה שפאולו נאני מייצג Cult.

אמנות גדולה באה לידי ביטוי בהופעתו של נאני. להעמיד מופע במשך 75 דקות סביב נושא אחד, במקרה זה כתיבת מכתב, כאשר כל כ- 10 דקות רק ההקשר משתנה, ולהעלות בסביבות 10 הקשרים מאד מגוונים בכתיבת מכתב, כאשר על הבמה הריקה מתפאורה, יש רק מספר אביזרים – שולחן, כיסא, תמונת אישה, נייר מכתבים ועט, בקבוק עם משקה וכוס, מרתקת המקצוענות התיאטרלית הבאה לידי ביטוי.

נאני משתמש במופע במספר "שפות" – מימיקה, תנועת הגוף, קודים להתנהלות קיצונית, שלטים עם שמות הסצנות המתחלפות (כתובים באנגלית). השלטים מבהירים בהתאמה נסיבות המועלית (זוכרים את הסרטים האילמים?). הארה – השפות בהן נאני משתמש הן שפות שבידי כולנו, אבל בהיותן "כאילו" נלוות לדיבור, אינן מובלטות. התיאטרון ללא מילים הופך את "השפות הנלוות" לשפה העיקרית. לצורך זאת זקוק אדם לכשרון רב – יש מאין זיקוק חד של אותן השפות, דוגמת המימיקה ושפת הגוף, דמיון, ובעיקר הבנה חדה את המשולש שחקן, תיאטרון, קהל.

המכתב הוצג למעלה מ-1000 פעמים בשלוש יבשות, קטף פרסי זכייה בפסטיבלים בינלאומיים.

ב-1995 הקים נאני את 'תיאטרון פאולו נאני', המופיע בכל העולם. עם התיאטרון שלו נאני השתתף ומשתתף בפסטיבלי התיאטרון הגדולים בעולם, בהם פסטיבל הקומדיה של קלן ופסטיבל תיאטרון בלונדון. בשנת 2012 יזם פאולו נאני פסטיבל אנדרגראונד לקומדיה בדנמרק, שהפך למסורת.

נאני מגיע לישראל כאורח של 'תיאטרון דוואי', הישראלי, ויקיים גם סדנת ליצנות אינטנסיבית סגורה לאמנים ישראליים מתחום התיאטרון והליצנות. ב'תיאטרון דוואי' אומרים: "פאולו נאני הוא אמן מוערך בעולם, מהגדולים בתחומו. עבורנו זו זכות גדולה לארח אותו בהופעותיו לראשונה בישראל, ואנחנו מתרגשים מהעובדה שהקהל הישראלי יזכה לצפות בפועלו מקרוב."

www.paolonani.com

www.davai-group.org

      btt