מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

ניסים אלוני במחזה אלמותי

על במת תיאטרון 'גשר'

שני שחקנים הראויים לשבחים גדולים

וחוויה תרבותית מעמיקת מחשבה והתייחסויות.

'הכלה וצייד הפרפרים'

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

לאורך השנים מאז 1967 תיאטראות ובמאים העלו שוב ושוב מחזה זה של ניסים אלוני. ולא בכדי. זאת יצירה רבת גוונים הנבנית שכבות שכבות מקשת רגשות, מביטויי מבע מרגשים, מסצנות להן פירושים כמספר הצופים בה.

ניסים אלוני, ז"ל. ייצוג 1

'הכלה וצייד הפרפרים' לוכד עיניים ואינו מרפה, יהיה הבימוי אשר יהיה, ולזאת ייקרא מחזה אלמותי – נאיביות ועצב עמוק, אשליות חיים, חום ואהבה הבאים וחולפים, כמו מעופם של הפרפרים.

אפרת בן-צור וישראל (סשה) דמידוב, השחקנים, יודעים לפרוט את כל נימי הקשת הרגשית והתבונית אשר במחזה. בן-צור מרגשת בחצאי מבע פנים וגוף, ודמידוב, הכל-כך בטוח ביכולותיו התיאטרליות, מהווה מראה לביטויי אפרת בן-צור ולניואנסים של המחזה.

ניסים אלוני והצייר יוסלה ברגנר היו חברים קרובים. כאשר ברגנר גם בנה התפאורות בהצגות ניסים אלוני. 'הכלה וצייד הפרפרים' הושפעה מסדרת ציורים של יוסלה ברגנר ובהצגה הראשונה שהועלה ב-1967 ברגנר, כמובן, היה צייר התפאורה. חישבו על הסימביוזה היצירתית יוצאת הדופן אשר בבסיס עבודתם של שני היוצרים במחזה זה.

הסיטואציה המועלית במחזה נבנתה מחומרים חיי בני האדם, ועם זאת, עשויה להיבנות במחשבות הצופים כפנטזיה, בגלל קטעי אשליות, אכזבות, שמחות קטנות וכאבים עמוקים. עלילה 'ממקום אחר'. וכאן טמון גם זרע ייחודו של המחזה וגדולתו של ניסים אלוני.

"הקולות" אשר "בגן התרחשות המחזה" חושפים חיים מקבילים למתרחש על הבמה, חיי בני אדם נוספים, רבדים  אנושיים בוקעים מרמקול הגן והם מייצרים את הרחבת הבמה, הגדלת ההתרחשות, עומק סיפור המעשה.

לצפות ב'כלה וצייד הפרפרים' זאת חוויה תרבותית מעמיקה מחשבה והתייחסויות.

משתתפים : אפרת בן-צור וישראל (סשה) דמידוב

בימוי: יאיר שרמן

תפאורה ותלבושות: פולינה אדמוב

מוזיקה: אבי בנימין

תאורה: נדב ברנע

סאונד: מיכאל ויסבורד

ע. במאי: ניצן נוימן

ההצגה מתקיימת בשיתוף התזמורת 'סימפונט רעננה'

צילומים – דניאל קמינסקי

תיאטרון גשר – www.gesher-theatre.co.il

* * *

המחזה 'הכלה וצייד הפרפרים' עובד לסרט טלוויזיה בן 44 דקות, בבימויו של רם לוי, שהוקרן בטלוויזיה הישראלית בשנת 1974. בסרט שיחקו גילה אלמגור את דמותה של מייוסי בנאי את דמותו של גץיורם ארבל בתפקיד הקריין ואלכסנדר פלג בתפקיד החתן.

קוראים יקרים – צפו במחזה כפי שתאגיד כאן 11 העלה אותו ב- 1915.

ראוי מאד לצפייה.

וכדי להבין ייחודו של איש יוצא דופן וצנוע זה, ניסים אלוני, אנו מציעים צפייה בשני ריאיונות עימו :

ניסים אלוני – ראיון | לילה גוב 1996

סיפור אישי עם ניסים אלוני – מארכיון הטלוויזיה הישראלית | כאן 11 …

'אוכלי הפרפרים', ציור של יוסלה ברגנר. הציור, מסדרת ציורי הפרפרים של יוסלה ברגנר, אשר היווה השראה להצגתו של ניסים אלוני "הכלה וצייד הפרפרים".

      btt