מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

גאונות בכבלי הגנטיקה

'הצורך להזין את הלהבה של התודעה האנושית'

תחושת ייעוד אדירה
בלווי מחשבה ש"יכול להיות שקארמה זה דבר אמיתי"

אילון מאסק
אישיות מרתקת

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

ב-2015 יצאה הביוגרפיה הראשונה של אילון מאסק ע"י אשלי ואנס. מצאתיה לראשונה בנסיעת עבודה בסין, באחד השווקים. מאחר שהאיש מרתק אותי מזה שנים, קראתי אותה בעניין רב וכך התרשמותי מאישיותו רק התעצמה.

ב- 2023 יצאה הביוגרפיה של מאסק בשנית, והפעם כתובה ע"י וולטר אייזקסון. הכותב, עיתונאי, יהודי, מוכשר ביותר. הוא כתב ביוגרפיות גם של סטיב ג'ובס, אלברט איינשטיין, ליאונרדו דה וינצ'י. ייחוד כתיבתו – צורת כתיבה מאד לינארית, פשוטה, המפרטת כל השקה של מאסק בדמויות, באירועים ובצמתים עיסקיים לא-פשוטים. הספר הוא מעין קליידוסקופ – פרקים קטנים על ה'מה' ועל ה'איך' אשר קרה בחייו של מאסק מאז ילדותו ועד מעמדו כיום. האיש מכר מעל מיליון מכוניות בעולם, וקידם משמעותית כל נושא חשיבות המכוניות החשמליות, הצליח למסחר הטיסות לחלל, תוך שימת דגש על ראיית היקום בידי האדם, רכש את טוויטר, X של היום, ומקדם בינה מלאכותית לטובת האנושות.

הפרוט העיסקי המתואר בפיסקה הקודמת לא הובא כדי להדגיש עוצמת יזמותו ועושרו (מאסק מוערך כאדם העשיר בעולם כיום), אלא כדי להבחין באמצעותו ראייתו, תפיסת עולמו מדוע קרו הצמתים העיסקיים המפורטים.

מאסק …"דיבר על הצורך להזין את הלהבה של התודעה האנושית, בתחושת יעוד." הוא 'פיתח תחושת יעוד': "אנחנו זקוקים לדברים מעוררי השראה העולם. זה מה שיכול לתת לנו סיבה לקום בבוקר" (עמ' 83).

צלם - Waldeck Saskatchewan, באדיבות Maye, אימו של מאסק

ממרום פרוט תפיסתו, ייעודו ועשייתו של מאסק, מחבר הביוגרפיה כמו מפרק פכים פכים במבנה אישיותו של נושא כתיבתו: רובד של הבחנות באישיותו, חשיבותו, אינטרקציה שלו עם הסובבים אותו – הוריו ואחיו, בנות הזוג שלו, ילדיו, חבריו ואנשי העסקים בהם נושק – ואלו הקטעים היותר מרתקים בספר.

האדם 'אילון מאסק' מעורר השתהות בהיותו אדם מאד חיובי, כאשר מורכבותו עומדת בדרכו פעם אחר פעם. ולמרות זאת – הוא פורץ עוד דרך ועוד דרך, נאבק קשות, ו… מצליח. מאסק אדם מבריק וניצוצות גאונות מקדמות עשייתו. בילדותו המוקדמת מאד אימו ביקשה להכניסו מוקדם מהנהוג לגן, והדגישה שלא מספיק לילד שיש לו רק אותה כדי לדבר. היא הבחינה בתבונתו ובתובנותיו מאד מוקדם.

Peter Rive Kimbal

חשוב להדגיש שאישיותו של מאסק מורכבת 'מאור ומחושך', כהגדרת המחבר, ואשר כל מניעיו לטובת משהו, אותו משהו שהיא האנושות. המשפט האחרון איננו לצורך הקישוט המילולי. לאחר קריאת שתי ביוגרפיות של אילון מאסק, אין ספק שדגשיו של וולטר אייזקסון אינן התרשמות סוביקטיבית שלו. זהו האיש אילון מאסק.

כישרון הבנוי מכישרונות מגוונים – החל מיכולת ראייה המתנשאת לגבהים של מה נכון וטוב לאנושות בראייה של הרבה שנים קדימה, למען קיומה המיטיב של האנושות, הוסיפו נחישות המצליחה לגבור על קשיים 'ומכות' שיכלו להפילו, ועדיין לראות את המטרה כעיקר. שימו לב קוראים יקרים – חברים עסקיים המפילים אותו ממנכלות יוזמותיו (ולא פעם אחת בלבד), ובסופו של הכאב המר, מזמינם לארוחת צהרים כדי להמשיך לזרום, ליזום וליצור, ולא לצרוב את הנפש בשנאה ובהתכתשויות. התנהגות ראויה להערכה רבה! העיקר הוא העיקר ולא 'חירפושי האגו'.

* * *

ילדות מאד מורכבת עד קשה, וגנטיקה שמקשה. שדים המכים בו פעם אחר פעם – 'מגנט דרמה' בדמות "דחף כפייתי  ללבות דרמות". הקריאה בספר כה מחייה את חייו של מאסק, שבתחושתי גם הקורא מרגיש ברכבת ההרים של איש מופלא זה. "נולדתי עבור הסערה"; "המצוקה עיצבה אותי, הוא אומר, סף הכאב שלי נעשה גבוה מאד." 2 ציטוטים אלו מגובים בציטוט מפי אחת מבנות זוגו ואם שלושה מילדיו: "אני חושבת שהוא עבר התניה בילדות להאמין שהחיים הם כאב." משפט מעורר אמפטיה ומרגש ביותר.

המחבר מאיר נושא הבינה המלאכותית בעשייתו של מאסק. בתחילת דרכו הוא היה חלק מהקבוצה שפיתחה את הנושא, וכאשר הוא הבין שדרכה של הקבוצה היא בסופו של דבר בשרות "שורת הרווח", מאסק עזב ופתח, מזה כחצי שנה, פעילות נפרדת לפיתוח הבינה המלאכותית, חברת XAI. אם תכנסו לטקסט 'האני מאמין' של החברה, תיווכחו בסיבות היפרדותו מהקבוצה וחזונו בנושא פיתוח ה-AI. הצ'יטבוט של מאסק, GROK, לא רק ישיב על כל שאלה, הוא אף עשוי להציע אלו שאלות נכון לשאול. הדגש מבחינת מאסק שיש לדאוג שהבינה המלאכותית תהיה רק תורמת חיובית בשרות האנושות.

“AI tools that are useful to people of all backgrounds & political views.

…..

We believe our utmost to ensure that AI remains a force for good.”

* * *

המוטו של הספר פותח בהתנצלותו של אילון מאסק מ- 2021 : "לכל מי שנפגע ממני, אני רק רוצה לומר: נמצאתי מחדש את המכונית החשמלית, ואני שולח אנשים למאדים בספינת חלל. מה חשבתם? שאני אהיה גם בחור רגוע ונורמלי?"

והמחבר מוסיף תחתיו את חוט השני המלווה את דפי הספר, בציטוט מפי סטיב ג'ובס: "האנשים שמשוגעים דיים לחשוב שהם יכולים לשנות את העולם הם אלה שעושים את זה."

* * *

כדי להבין שבילים בחשיבתו של אילון מאסק, אני מבקשת לסיים כתבה זאת בציטוט מפי המחבר מעמ' 32:

'בסופו של דבר הוא ניצל (בילדותו) בזכות המדע הבדיוני – אותו מעיין חכמה בלתי נדלית עבור ילדים אוהבי משחקים בעלי אינטלקט בהילוך גבוה.  הוא חרש על כל מדור המד"ב בספריית בית הספר  ובספרייה המקומית, ואז דחק בספרניות להזמין עוד ועוד.

אחד הספרים האהובים עליו היה הרומן "עריצה היא הלבנה" מאת רוברט היינליין, המספר על מושבת עונשין על הירח, המנוהלת בידי מחשב-על המכונה מייק, שמסוגל לפתח מודעות עצמית וחוש הומור. המחשב מקרב את חייו במהלך מרד במושבת העונשין. הספר מתמקד בשאלה שבהמשך נעשתה מרכזית בחייו של מאסק עצמו: האם בינה מלאכותית תתפתח בדרכים שיועילו ויגנו על האנושות, או שמכונות ייפתחו כוונות משל עצמן ויהפכו לאיום על האנושות?' (עמ' 32)

www.kinbooks.co.il
www.matarbooks.co.il

      btt