מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

"הבית של השנה בלונדון"
הפרס – Don’t Move, Improve ל-2021

הצבעוניות המפתיעה והשפעות עיצוביות מזרחיות בקונטקסט האנגלי
עוד סימן מבורך על הפתיחות להכיל תרבויות נוספות

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

דירה בבית ויקטוריאני ב- Haringey, צפון לונדון, לא רק שינה שטחו מ- 120מטר מרובע ל- 142 מטר מרובע, אלא כמו שינה מהות פנימית. סטודיו  Ben Allen קיבל חופש פעולה – להרחיב את המטבח ולבנות 2 מקלחות. לנוכח הצילומים של הדירה כיום, תבינו מדוע הפרויקט קיבל פרס "בית השנה" בלונדון.

בבית ויקטוריאני ישן, הוכנסו אלמנטים חדשים – שימוש בבטון יצוק במשטח ובכיור המטבח, בחלק מהמדרגות, במקלחות ובריצפה. חלק מהבטון היצוק צבעוני – במטבח בטון בצבע חמרה ובמקלחות? בצבע ירוק.

נוספו אלמנטים של עמודים וקשתות אשר אפשרו לפתוח את המטבח לאור ולמשחקי אור ביום ובלילה. כיצד? שימו לב לפתיחת התקרה במטבח באמצעות קורות וקשתות. תכנית מעוררת השראה.

הפתיחה של המטבח לחצר המטופחת מזמינה החוץ פנימה. כל הקיר הגובל בחצר לבש זכוכית, דלתות-חלונות נפתחים.

אלמנט נוסף מרשים ביופיו המכונס, המעקה ברפטטיביות מן המזרח.

והמקלחת – המזכירה חמאם – היא הפתעה מזמינה. הושם דגש גם להנגשה, בהיות הזוג בגיל מבוגר.

מחשבה בסיסית של האדריכלים הייתה לחבר באמצעות "פתיחות" בין חללים. שינוי אדריכלי זה מוסיף מלבד העניין בחשיפות בלתי צפויות של חלל נוסף, באמצעות קשת, מפתח כמו חלון קומה עליונה הזורמת עם הקומה התחתונה ומאפשר זרימת אור ופתחון עין.

בדומה לאורנמנטיקה השכיחה של בית ויקטוריאני נוספו בבית אלמנטים עשירים באורנמנטיקה, דוגמת הקיר בפח ירוק הפונה לחצר ולו אורנמנטיקה עם טוויסטים עיצוביים עכשוויים – קיר המטבח הגלוי לחצר, החלון ב"חמאם" ולמעקה של קומה א'.

https://nla.london/news/concrete-connections-house-recast

      btt