מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

"ועכשיו הִנֵּה לְךָ הַסּוֹד שֶׁלִּי.
הוּא סוֹד פָּשׁוּט מְאוֹד: רוֹאִים הֵיטֵב רַק עִם הַלֵּב.
הדְּבָרִים הַחֲשׁוּבִים בֶּאֱמֶת נִסְתָּרִים מֵהָעַיִן.
בְּנֵי הָאָדָם שָׁכְחוּ אֶת הָאֱמֶת הַזֹּאת, אֲבָל לְךָ אָסוּר לִשְׁכֹּחַ."

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

קיץ 2023 ללא סרטי ילדים ראויים. עובדה זאת מאד יוצאת דופן, ובכל זאת היא עובדה. פיספסנו מספר ימים ספורים כאשר הסרט המאויר, המדובב בעברית, "הנסיך הקטן" אושר להקרנה מיוטיוב. מרוב חיפוש מצאנו שבפועל הסרט (בשישה חלקים) נמצאים  ביוטיוב. וכ"כ שמחנו.

התלבטנו לכתב על סרט המבוסס על ה! קלסיקה, ספרו של סופר, משורר, עיתונאי, מאייר וטייס צבאי, הצרפתי Antoine de Saint- Exupery  . ואז שכנענו עצמנו "כל דור שנולד זכאי למתנה להכיר את רבדיו, אותם ערכים הומניסטיים שהוא ידע כה בפשטות להביעם.

גדולתו של הסופר הצרפתי ביכולת להמציא סיפור בדיוני שבעיני ילד מובן בפשטותו ובידי מבוגר הוא סגולה לעומק הבחנה נאיבית מחד ומתוחכמת מאידך.

הספר פורסם לראשונה ב-6.4.1943 ושימו לב – הוא מסווג כספר ילדים, נובלה, משל, ספרות בדיונית – ולא בכדי.
לאחרונה צפיתי בסרט ביוטיוב פעמיים ועדיין תכניו יכולים לרגש מבוגר. האנימציה בסרט שובה לב, והדמיון כובש.
כל ילד יכול לעכל רבדים שונים ואחרים בהתאם לגילו ויכולותיו. חכמתו ניצחית.
הנסיך הקטן יחדור אל נפש הילדים, ואורו יזהר בה עד שתגיע העת שהם יבינו את כל רבדיו." פמלה לינדון טרוורס, מחברת 'מרי פופינס'.

אנטואן דה סנט–אכזופרי לא זכה לראות את ההצלחה הכבירה של “הנסיך הקטן". הוא התרסק עם מטוסו בים התיכון בדרום צרפת בגיל 44. יצירתו הייתה לספר הצרפתי הנקרא ביותר בעולם (יותר מ– 140 מיליון עותקים) ותורגמה ליותר מ– 250 שפות ודיאלקטים.

הגרסה של הסרט המדובבת בעברית מאויירת ע"י  Mark Osborne, במאי סרטים, סופר ומאייר קנדי, אשר נולד ב- 1970. הסרט יצא לאקרנים ב- 2015.

Mark Osborne – Wikipedia

בחיפושי אחר הסרט איתרנו תכנית רדיו מרתקת, של יצחק נוי ז"ל, על אישיותו ופועלו של Antoine de Saint-Exupery. קוראים יקרים, אל תפדיסו את תוכנה. התכנית היא הרחבה משמעותית בפי דוברים המכירים אותם לעומק, להסיטוריה של התקופה לפני כתיבת הספר "הנסיך הקטן", ולתוספת של זוויות ראייה לכל אחד מאיתנו.

אנטואן דה סנט-אכזופרי

      btt