מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

טיול קייצי ורטוב בבקעת בית ציידא

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

בקעת 'בית ציידא' או בקעת 'הבטחה' היא בקעה בצפון מזרח הכנרת ושמורת טבע מוכרזת. זוהי שמורת הטבע הגדולה בארץ של נופי מים מתוקים. השמורה היא המקום היחיד בישראל שבו נשתמרו נופי לגונות טבעיים וכמעט בלתי מופרעים.

בבקעת בית צידה התפתח מגוון עשיר של מיני צומח ובעלי חיים ימיים. הלגונות שבבקעה וסבכי הצמחייה הטבולה במים הם בתי גידול חשובים לדגי הכנרת בעונת ההטלה (בעיקר לאמנון הגליל), ובכך יש תרומה חשובה לאיזון האקולוגי של הכנרת. לכאן זורמים נחלי הגולן: דליות, יהודייה, משושים ושפמנון. גם נהר הירדן זורם לכנרת באזור זה, מתחת לגשר אריק המחבר את הגולן לגליל. בחורף, לאחר ימים גשומים, נוכל להתפעל מהזרימה השוצפת של הירדן ונחלי הגולן הנשפכים אל הכנרת ובקיץ – זהו זמן נהדר לטיול רטוב ומהנה. את הטיול אפשר לעשות בהליכה במים, שיט בקיאק ושחיה.

שמורת המג'רסה– בשמורת המג'רסה, בשפך נחל דליות אל הכנרת, הליכה במים במסלול רטוב באורך 800 מ'. משך הטיול- כשעה. מתחילים בשביל סלול היורד לתוך הנחל בהליכה במורד הזרם. לקראת אמצע המסלול מתרחב האפיק ולעיניכם יתגלו בריכות רחבות מעוטרות בצמחיית נחלים עשירה הכוללת את הרדוף הנחלים, ערבה מחודדת, גפנים ועוד. אם תגיעו מוקדם בבוקר וגם תקפידו לשמור על השקט ייתכן ותפגשו בצבי ביצה קטנים על הגדה. אם לא, אז בטוח תתקלו בסרטני נחלים, שפיריות צבעוניות ובציפורים שונות, ובחורף באנפות ושלדגים.

לאורך המסלול נקודות יציאה מהמים לשביל היבש. המסלול מסתיים בחורשת האקליפטוס לפני השלט "סוף המסלול". יוצאים מהמים וחוזרים לחניון ולרכבים בשביל היבש. למי שמעדיף לא להירטב – ניתן לבחור במסלול היבש המאפשר להנות ולהתרשם מנוף השמורה גם ללא הליכה במים. המסלול עובר בחלקו בתוך סככות עגולות שעליהן מטפסים צמחי השמורה. המסלול מתאים כמעט לכל גיל. בשמורה הוסדר שביל מונגש לעגלות וכיסאות גלגלים הכולל אפשרות כניסה עם הכיסא לתוך המים – חוויה יוצאת דופן למוגבלים בתנועה. במקום שירותים, מלתחות ושולחנות פיקניק. הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום.

הימנעו מלקחת ציוד מיותר, ציוד חשוב (ארנק, מפתחות) כדאי לעטוף היטב בשקית ניילון אטומה למים.

מסלולי טול ואמת המים בפארק הירדן

פארק הירדן – מסלולי הליכה בין פלגי הירדן וטחנות קמח חרבות, בצל עצי ערבה נאים ובלב צמחיה שופעת, בתוך או בצד אמת מים. המסלול עובר בצל עץ שקמה עתיק ומרשים. בצמוד. במעיין משפע ניתן לראות דגים וצבי ביצה רבים.

מסלולי טיול בפארק הירדן

בפארק הירדן יש קמפינג לאוהלים אישיים, מאהל בדואי, חדרי צוות ועמדות לקרוואנים.
הכניסה לפארק הירדן כרוכה בתשלום.
בפארק הירדן ניתן להעשיר את חווית הביקור עם סיור אור קולי  'תופעת טבע'.

'תופעת טבע' בפארק הירדן

סיור לילי אור קולי בפארק הירדן המדובב בהרבה הומור ע”י כוכבי ארץ נהדרת, חוויה המשלבת את כל החושים לכל המשפחה. המסלול מואר ע”י מנורות קטנות ומורכב משבע תחנות בהן לומדים על הגחליליות, מקבלים טיפים לחיים טובים על ידי צב, רוקדים עם זיקית ושומעים את החוויות הקסומות של אבני הבזלת העתיקות. לכל אורך המסלול שומעים את נחל הירדן שוצף וקוצף ומוסיף לחוויה החושית. הזמנת כרטיסים רק במקום.

'תופעת טבע' בפארק הירדן

בפארק הירדן אפשר ליהנות משיט בקיאקים, סירות רפטינג ואבובים.

בנוסף, אתם מוזמנים ליהנות מטיול עששיות בפארק הירדן. כשיורד החושך, נדלקות העששיות ומתחיל מסע למסתורי הלילה. טיול עששיות מלווה בהסברים. אורך המסלול – כ- 1 ק”מ , כשעה ורבע . בטיול נאזין לרחשי הלילה, נפעיל את כל חמשת החושים, ננסה למצוא עקבות בעלי חיים ונלמד לגלות את כוכב הצפון עם מפת כוכבים קטנה. במהלך הטיול נשתה תה צמחים קר להתרעננות. בחלק מהמסלול נלך במים (עד מתחת לברך) ליד גומא ובתוך סבך קנים (לתיאום – 050-400-0779).

טיול עששיות בפארק הירדן, צלם – ירון בשן

יתרת צילומים – הצלם, רוני אלוש

דפנה מאיר
טיילות ופיתוח תיירות
050-6912425
מתחם חוצות הגולן, קצרין I ת.ד. 3627 מיקוד 1290000
www.tourgolan.org.il

      btt