מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

תופעות געשיות ברמת הגולן
טיול ליום אחד
לכל המשפחה

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

דגם הרי געש בפארק הוולקני - צילום דפנה מאיר
דגם הרי געש בפארק הוולקני - צילום דפנה מאיר

בגולן מגוון תופעת געשיות מרתקות וייחודיות.

את הטיול אפשר להתחיל בביקור בפארק וולקני אביטל ,הנמצא במורדות הר הגעש אביטל וצופה על עמק קוניטרה והגבול הסורי. זוהי מחצבת טוף ישנה ששוקמה בידי הקרן לשיקום מחצבות ומציגה תופעות געשיות ייחודיות לאזור.

פארק וולקני אביטל - צילום פנורמי רונן גלבוע

בפארק גבעות המדמות את נוף הרי הגעש של הגולן. טיפות געשיות ענקיות  משולבות בקיר המחצבה. אלו פצצות געשיות ושכבות וולקניות המעידות על התפרצויות געשיות בנות מאות אלפי שנים. בפארק מוצגים דגם הרי הגעש אביטל ובנטל כיום, ובעת הפעילות הוולקנית באזור לפני כ100,000 שנה, וגם דגם של התפרצות הר געש. בפארק גבעות המדמות את נוף הרי הגעש של הגולן.

דגם הר געש מתפרץ - צילום דפנה מאיר
הפארק הוולקני - צילום רינה נגילה

תחנה נוספת – הג’ובה הגדולה ביער אודם. ביציאה מהחניה, המסלול הוא בשביל סלול ונוח העובר ביער אודם בין עצי האלון ולבנה הרפואי. יער אודם הוא דוגמא לחורש טבעי האופייני לאזור ובו שלושה מיני אלונים – אלון תבור, אלון תולע ואלון מצוי. בסתיו מקשטת את היער פריחת הכרכומים ובחורף פורחת כאן הרקפת היוונית העדינה.

יער אודם - צילמה אתי בן שמעון
יער אודם בחורף - צלם ישראל אשד
המסלול אל הג'יובה הגדולה
המסלול אל הג'ובה הגדולה
הג'ובה הגדולה - צילמה הינדה גלסנר

אחרי מספר דקות הליכה מגיעים לתצפית על הג’ובה הגדולה. ביער אודם יש כ-23 ג’ובות. עומק הג’ובה הגדולה 60 מ’ וקוטרה 200 מ’. כיצד נוצרה הג’ובה? הגיאולוגים חלוקים ביניהם לגבי הסבר התופעה. יש המשערים שגז וולקני שעלה מהמעמקים התפוצץ במגעו עם האוויר וגרם להיווצרות הבורות.; ויש הרואים בג’ובה תופעה קארסטית של שקיעה והתמוטטות חללים קארסטיים מתחת למעטה הבזלת.

הר אודם - צילום עדי בר
הר אודם - צילום עדי בר
יקב הר אודם – צילם נמרוד כהן

כדאי לשלב ביקור בהר אודם שבמושב אודם. זאת הזדמנות גם לעצירת למנוחה – מגישים גם תפריט טעימות מגוון בשילוב יין כמובן.

סלע הפאליאומגנטיזם - צילום תיירות גולן

בהמשך המסלול, בסמוך לצומת וואסט,  מוצע לראות הסלע הפליאומגנטיזם. זההו סלע בזלת, שכאשר מניחים עליו מצפן, המצפן ‘משתגע’ ומצביע לכיוונים שונים. מהו ההסבר לתופעה?

את כדור הארץ סובב שדה מגנטי. אחת לפרק זמן של מאות אלפי או מיליוני שנים, חל היפוך בסיבוב השדה המגנטי. אם באותה התקופה חלה התפרצות געשית, הלבה מתעדת בהרכבה המינרלי את הכיוון המגנטי של כדור הארץ באותה העת. יתכן גם כי הסלע שלפנינו מתעד תקופה של היפוך מגנטי בכדור הארץ. לחלופין יתכן כי מכת ברק שפגעה בלבה הפכה את סידור המינרלים בסלע.

לתצפית בהר בנטל - בית הקפה קופי ענן

לסיום הטיול מומלץ לעלות לתצפית בהר בנטל, לתצפית של 360 מעלות על ארץ הרי הגעש של צפון הגולן, החרמון, רכס רמים והגבול הסורי. בבית הקפה "קופי ענן" ,קפה מול הנוף, תוכלו לקנח לפי טעמכם.

      btt