מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מעיינות רמת הגולן

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

נכון שרמת הגולן חמה מאד בקיץ, אבל דמיינו – נסיעה במכונית ממוזגת ושלוש חניות בבריכות מי מעיין. דמיינו הקרירות הרטובה, העשויה להיטיב עם קטן כגדול. כך גם אנחנו דמיינו לעצמנו וחשבנו על הילדים שעתה בחופש וההורים הרוצים להפתיע…

בארץ קטנה כשלנו וחמה בתקופת הקיץ, טבעי שנחפש מקורות מים לטייל. פנינו  למחלקת תיירות בחברה הכלכלית של רמת הגולן, ונענינו בשמחה. לא אחד, לא שניים, אלא שלושה מעיינות הוצעו לנו, אשר טופחו לבריכות, ולהן נוף מרהיב. כל אשר נותר הוא רק לצאת לדרך, להתרחץ, ליהנות מנוף הרמה ולשמוח.

תחילת המסלול מהדרום לצפון – יש להגיע לקיבוץ מבוא חמה.

עין שוקו. צילום – אפרת מוסקוביץ

במקום בריכה קטנה שהוקמה ע"י חברי קיבוץ מבוא חמה וצוות פלס"ר של הנחל לזכר חברם, מתן גדרי, המכונה "שוקו", אשר נפל בקרב בחברון ב- 8.6.2003

מן הבריכה נשקפים נופי הכנרת והגליל.

איך מגיעים?

מדרום לגדר מבוא חמה, נפנה על פי השילוט אל בית העלמין ועין שוקו. נחנה בסמוך למצוק ונרד בשביל המשולט אל הבריכה.

הנסיעה ממבוא חמה למעיין השני, עורכת כ- 10 דקות.  ניסע מכביש 98 בצומת הכניסה למיצר מזרחה, נעבור את הכניסה לקיבוץ עד שנגיע לצומת T, בו נפנה ימינה וניסע לאורך גדר המערכת הישנה. לאחר כ300 מ' נפנה שמאלה בכביש אספלט היורד מזרחה. נרד בכביש בזהירות עד שנראה משמאל ברושים ושער. במידה והשער פתוח- ניכנס עם הרכב על שביל עפר עד רחבת חניה. אם השער סגור, נחנה את הרכב בצד ונלך קטע זה ברגל. ההליכה כ-5 עד 10 דקות. מרחבת החניה נרים מבטנו צפונה לעבר המצוק ונבחין בבריכה. עליה קטנה ואנחנו שם.

עין אי"ה. צילום –  רינה נגילה

במקום בריכת בטון במידות 4X4 מ' ובעומק 1.5 מ'. המים טובים ונקיים ונובעים ממעיין נסתר במדרון מעלינו. המקום שופץ, נוקה וסודר ע"י בני הגולן וחיילי גדס"ר גבעתי, לזכרו של אילון הורביץ בן הגולן שנפל במהלך תרגיל בגולן. מהמעיין נשקף נהר הירמוך ואזור משולש  הגבולות – ישראל-סוריה-רמת הגולן.

הנסיעה מעין אי"ה לעין אורחה, המעיין השלישי, עורכת כ- 20 דקות.

נמשיךבכביש 98 מצפון לרמת מגשימים עד לצומת ציר הנפט. בצומת אנדרטה לזכר חללי גדוד שריון שלחם כאן במלחמת יום הכיפורים וכן שילוט אל הבריכה. נפנה מזרחה על שביל רכב, מתאים לכל רכב בנהיגה זהירה, וניסע כ300 מ' עד קבוצת עצים מימין לנו.

עין אורחה. צילום – יהודה ויינברג

במקום בריכת בטון מוצלת עם מים נקיים בעומק 1.6 מ'. מקור המים במעיין סמוך והוא ממלא את הבריכה כל השנה. המקום שופץ ונוקה ע"י בני הגולן לזכר רזיאל נגר, בן רמת מגשימים, שנהרג בפיצוץ נפל בשטח אש בגולן.

אין ספק שייחוד הנופים והחוויה ייחרתו בזיכרונכם כ"סוכרייה" של הקיץ הזה.

עין אורחה. צילום – יהודה ויינברג

שימו לב! אין לעלות על הגבעה מדרום או להמשיך מזרחה! בגלל שדות מוקשים.

תיירות – החברה הכלכלית גולן

tour-edu@megolan.org.il

* החומרים לקוחים מתוך ספר -מעיינות ברמה/ אורן זינגבוים

      btt