מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

'היינו בני המזל'
מיני סדרה טלוויזיונית.
סיפור מהחיים,
כאשר החיים מתעלים מעל המציאות
ביוצא הדופן שבהם.

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

אמנם חיי משפחת קורץ, משפחה יהודייה מהעיר ראדום בפולין, תועדו, וגם סופרו, ברומן של ג'ורג' האנטר, וגם הופקו לסדרה טלוויזיונית אמריקאית בשם 'היינו בני המזל' ע"י 'הולו' (רשת סטרימינג, חברת בת של דיסני), יש להתייחס לסידרה באמות המידה של 'ביקורת החיים'.

הדמויות – האב סול והאם נחומה, והבנים וספחיהם – אדי, מלחין שגר בפריז וזוכה לפרסום על יצירותיו, אחותו הלינה מחפשת כיוון בחיים, אחות נוספת, מילה, מצפה לתינוקת ראשונה עם בעלה סלים. האח יעקוב הוא צלם חובב שמגיע לערב חג פסח עם בת הזוג בלה, והבכור. גנק, החל בזוגיות עם בחורה בשם הרטה.

בסדרה, כמו בחיים, יש הרבה רגעים מעוררי השראה עד מפעימים, על יכולותיהם ותפקודם של אנשים במציאות של סכנה קיומית, ויש גם רגעים דהויים, כפי שכולנו חווים בחיים. מילה, אחת הגיבורות, נוהגת כמו בעל חיים שרק רוצה להציל את הגור, את ילדתה. ולעומת סצנות אלו, חגיגת ליל הסדר של משפחת קורץ, מתחילה בדיאלוגים טריוויאלים, במבוכות ובעקיצות מעט מטופשות, כפי שבחיי צוותא קורים לעיתים.

ייחודה של הסדרה – שקיפות השונות – כיצד נחשפת אישיותו של כל בן משפחה והסובבים אותו, בנסיבות מורכבות, מאיימות בתחילה על היום יום ולאחר מכן על האיום הממשי המתנהל לנגד העיניים. תפקידים שכל אחת/אחד מצמיח בעקבות הפחד הנוראי. פחדים שמכופפים ופחדים שמריצים קדימה לעשייה בונה. וכך אט-אט נחשפות האישיות, הנפש והיכולות של כל אחד מבני המשפחה – הורים, אחיות ואחים, בני זוגם ודמויות משיקות. זווית ראייה מרתקת.

1938 – השנה הגורלית בה החלו כל בני המשפחה את מסעם, בהתפזרם לכל עבר כדי לשרוד. הצופה נחשף בבריחה או בהגליה על פני 4 יבשות – מפולין עד סיביר ועד צפון אמריקה ואמריקה הלטינית, מראדום בפלין עד ברזיל, לאורך 9 שנים… מרשים. קורות משפחה יהודית במלחמת עולם שנייה.

הסדרה מתנהלת ב- zoom-out כל פעם על גיבור/ה אחר על הקורה אותו או אותם לאורך תקופה כה ארוכה. החיים כסרט מתח? לא. גם אלו החיים לעיתים. הקונטקסטים משתנים בקיצוניות מכאיבה, עונות השנה רק מעצימות הקורה כנייר לקמוס, ולאורך כל הדרך האימה מניעה החיה שבאדם. הכול מתמצת כיצד לשרוד ולאן לברוח!

וגם חידה גדולה בסדרה – כיצד?! משפחה שלמה ניצלה?? לשאלה זאת רק תשובה אחת : "היינו בני המזל" – יכולות? גורל? תשובה מושכלת אין, כי לחיים חידות משלהם, ולנו בני האדם לא ניתנה היכולת לפתרן. ואולי טוב שכך, שהחידות נסתרות הן מהעין גם לחיוב וגם לשלילה. אפשר לראות במשפטים האחרונים גם הייחוד שבחיים, ייחוד במובן החיובי.

הסדרה משקפת האניגמטיות שבחיים במלוא תפארתה. לב הצופה פועם ביחד עם האירועים בדרכם של בני משפחת קורץ – מתח לטנטי לאורך כל הסדרה, מתח מועצם עד מחנק, פחדים תמידיים, הצלחות משמחות, מורכבויות אנושיות, אהבות, אכזבות, רוממות רוח וכאבים אינסופיים.

את החיים אי אפשר לבקר, אפשר רק לחוות ונפלא כאשר אפשר גם לספרם לאחרים.

** ניתן לצפות בסדרה גם בדיסני+ וגם בHULU.

      btt