מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

"חנוך לוין – האופרה"
חמישה מלחינים
סולני אופרה מובחרים
טקסטים אייקוניים
ובימוי שיש להריע.

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

הדרמטורג של האופרה, עידו רילקין, הרכיב במלאכת מחשבת קטעים מתוך המחזות של חנוך לוין, כולל מערכונים ושירים אהובים. חמישה! מלחינים יצרו את הפסיפס המוסיקלי יוצא הדופן של ההופעה – יוסי בן נון, דוד זבה, יונתן כנען, יונתן קרת ורוני רשף. הבימוי של שירית לי וייס,  אינו מרפה מהפתעות – החל מהעמדת הבמה וכלה בפרטים המרכיבים כל קטע. וכל זאת כדי להביא לקדמת הבמה זמרי האופרה הישראלית הבולטים והמוכשרים ביותר. השורה התחתונה, המרכזית והבולטת במופע זה, הוא שכאשר אנשים מאד מוכשרים חוברים יחד, אפשר לומר, ללא הגזמה, ש'ניצוצות כישרון' הבזיקו מול עיני הצופים.

כל מערכון וכל שיר הפכו להפקה קטנה בפני עצמה, שעבורה נבראו עולמות בעלי צבע וסגנון ייחודיים. הדמויות של לוין, חלקן אייקוניות, עולות על הבמה ומתמזגות במוסיקה המקורית שנתפרה עבורן, ובאות לידי ביטוי בקולות אופראיים יוצאי דופן.

שימו לב, קוראים יקרים, מה כתב יונתן קרת, אחד מחמשת המלחינים :

"הלחנה של טקסט שופע הומור וציניות, המדובר מפי דמויות כל כך אקסצנטריות היא חלומו של כל מלחין. ההומור והפאנצ'ות  מכתיבים ניגון מובהק, כמו גבולות גזרה, ולי נותר רק ליהנות ממלאכת הצביעה "בתוך הקווים". חוויה מאד זכורה בתהליך: מפגש "מחוץ לשעות העבודה" של יעל קרת ויעל לויטה איתי לטובת עבודה על הסצנה של גניה והמלח, סשן שבו שתיהן הקדישו זמן ומחשבה להאיר, להעיר, להציע ולשפר. כמלחין זאת זכות גדולה מאד. גדולה וכפולה: העובדה שזה בליבן ובנפשן, ותחושת "בעלות" הכי חיובית שיש מצד מבצעות על היצירה."

כל הערב הזה עטפו את הקהל זיכרונות יצירותיו של חנוך לוין, שעוצמת הקלסיקה שבהן לא כהתה עם השנים. בנוסף, המציאות הישראלית העכשווית, יצירותיו של לוין מהדהדות אותה בכל מורכבותה. הומור ועצב, גרוטסקה מעודנת (בזכות המוסיקה והקולות המופלאים), מיתרי הצופים 'ניגנו' קולות שונים ומגוונים עד, ברגעים מסוימים הייתה גם תחושת מחנק ודמעות בעיניים. ללא ספק 'חנוך לוין – האופרה' הצליחה לשמח, לגלגל מצחוק, לטלטל רגשית ולרומם הד חנוך לוין במופע אופראי. גדולה גדולה חילקו כל היוצרים במופע זה. וכמו במעין כישוף, הצופים נלכדו במעשה הכשפים המהנה הזה.

"הפקת מקור ישראלית בה אני זוכה לשיר טקסטים על-זמניים בעברית כמו הטקסטים של חנוך לוין, המולחנים בידי מלחינים ישראלים של "כאן ועכשיו" מייצרת אנרגיה מקומית וייחודית שאין לה תחליף ואין גאה ממני להיות חלק ממנה.",  כתבה הזמרת תום כהן.

* * *

בהפקה משתתפים: תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון והסולניות והסולנים של האופרה הישראלית : יואב איילון, תום כהן, יעל לויטה, תמרה נבות, דניאלה סקורקה, עדי עזרא, יאיר פולישוק, ענת צ'רני, סיון קרן ועודד רייך.

 

צילומים –  יוסי צבקר

** המופעים ביולי/אוגוסט 31.7.24, 1/2.8.24

      btt