מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מיני קסטה/קוקילידה

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

הנסיבות מצריכות פתרונות קלים וטעימים. גם לקטנים וגם לגדולים. חזרנו למתכון שהעלינו בדיוק לפני שנה, אוקטובר 22.

התודה ללימור לניאדו תירוש, שמאגר המתכונים שלה לא מפסיק להפתיע ולפנק.

12 כדורי גלידה או 12 יחידות מיני קסטה/קוקילידה

אושר גדול להכין גלידה טובה בבית. הבעיה היא שרוב המתכונים האיכותיים מצריכים מכונת גלידה. אבל אל תהיו עצובים, יש חריגים, וכזה הוא המתכון שלפנינו, לא דורש מכונת גלידה, ולא התעסקות מורכבת, והתוצאה קרמית, חלקה ואוורירית, דומה באיכותה כמו בגלידריות הטובות בעיר.

הבסיס לגלידה הזו הוא שמנת מתוקה וממרח נוטלה (אפשר להחליף בריבת חלב או ממרחית/שוקולד השחר)- שלאחר שממיסים אותם, מוסיפים להם שוקולד מריר ומלח.

את התערובת ניתן להקפיא בצורות שונות, כמפורט בשלבי ההכנה.

חומרים

לגלידה:
2 שמנת מתוקה (500 מ"ל) 38%
175 גרם ממרח נוטלה (1/2 מכל קטן)
75 גרם שוקולד מריר, קצוץ
1/4 כפית מלח

לקסטה:
24 ביסקוויטים לוטוס או 18 ביסקוויטים פתי-בר

לקוקילידה:
16-20 עוגיות שמתאימות לקוקילידה (תלוי בגודל העוגייה)
לרוטב שוקולד ראו בהמשך המתכון

הכנה

1. מחממים בסיר קטן שמנת מתוקה וממרח נוטלה, מערבבים כל הזמן, עד קבלת תערובת חלקה, לא מגיעים לרתיחה. מכבים, מוסיפים שוקולד קצוץ ומלח ומערבבים היטב עד קבלת תערובת חלקה ומבריקה.
2. אם מכינים גלידה, מעבירים למיכל עמוק סוגרים היטב ומקפיאים. לאחר שהגלידה קפאה מגלגלים בזרת כף גלידה לכדורים ומגישים בכוס או בוופל קונוס. להכנת קסטה וקוקילידה עברו לסעיפים הבאים.
3. להכנת קסטה: מרפדים תבנית קטנה, כמו של טוסטר אובן (17X22 ס"מ או נפח דומה) בנייר אפייה.
4. מעבירים את תכולת הסיר לתבנית, מצננים ומעבירים למקפיא לכמה שעות (חשוב שהתבנית תעמוד במקפיא ישר).
5. לאחר שהגלידה קפאה, מוציאים, ממתינים 2 דקות (כדי שפני הגלידה ימסו- מעט מאוד) ומסדרים מעל ביסקוויטים, ברווחים של חצי ס"מ זה מזה, הצד היפה כלפי חוץ. לוחצים בעדינות כדי להדביק לגלידה (זו הסיבה שהמתנו 2 דקות). מניחים מעל קרש חיתוך, בגודל שנכנס למקפיא, נייר אפייה והופכים עליו את הגלידה, צד הביסקוויטים יהיה למטה כעת. אם בשלב הזה הגלידה נמסה מדי, ונוזלת מעט, עוצרים, מחזירים למקפיא, עד שהגלידה תקפא שוב.
6. לאחר שהפכנו על נייר אפיה, מקלפים את נייר האפייה העליון, אם צריך, והחלק העליון קפוא מדי, ממתינים 2 דקות. מסדרים את הביסקוויטים באותו האופן ובצורה מקבילה לאלה שמתחת (כדי שהחיתוך יהיה מדויק). לוחצים בעדינות ומחזירים למקפיא להקפאה נוספת.
7. כאשר הביסקוויטים והגלידה קפואים היטב, מוציאים מהמקפיא, חותכים בסכין גדולה בין הביסקוויטים, ליחידות בגודל הביסקוויט. אם לא זללתם, מחזירים לקופסא אטומה ומקפיאים.
8. אם רוצים אפשר להגיש עם רוטב שוקולד: מביאים 1/2 כוס (125 מ"ל) שמנת מתוקה כמעט לעד לרתיחה (במיקרוגל או על אש קטנה). מורידים מהאש ומוסיפים 100 גרם שוקולד מריר קצוץ. מערבבים עד קבלת תערובת חלקה. אפשר להוסיף 1/4 כפית מלח או צ'ילי. מצננים 3 דקות. טובלים כל קסטה בשוקולד, עד חצי מגובה הקסטה ומעבירים לתבנית שטוחה מרופדת בנייר אפיה. מחזירים למקפיא. לאחר חצי שעה אפשר להעביר לקופסא אטומה ולשמור במקפיא עד השימוש.
9. לקוקילידה: מעבירים את תכולת הסיר לתבנית שטוחה (כמו הקסטה) ובעזרת רינג בגודל של העוגייה קורצים עיגולים מהגלידה הקפואה. מניחים את עיגולי הגלידה בין שתי עוגיות לוחצים, טובלים ברוטב השוקולד, ומקפיאים בחזרה.
10. לארטיק: מעבירים למכלים ייעודיים לארטיקים, מניחים מקל עץ ומקפיאים.

www.limortiroche.com

      btt