מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים My octopus teacher</br>סרט לוכד

My octopus teacher
סרט לוכד

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

ישנם רגעים במפגש עם תכנים, עם סיטואציות כקורה, כצופה, אתה נלכד. כך הרגשתי בצפייה בסרט הדוקומנטרי – My octopus teacher.*

הסרט הועלה לנטפליקס ב- 15.9.15, בתרגום – מורתי התמנונית. גיבור המציאות, קרייג פוסטר, באחת התקופות הקשות בחייו, הרגיש שעליו לחזור לים, נוף ילדותו, חוף האוקיינוס האטלנטי בדרום אפריקה. בקתת הנופש של המשפחה איפשרה זאת.

אשר קרה לו במקרה, כדרך החיים הבאים אלינו יותר מאשר אנו אכן "עושים" אותם, גילה פוסטר מערכת יחסים יוצאת דופן עם תמנונה. המשפט האחרון הזה מאד פרוזאי, אבל בפועל הוא פתיחת דלת, כמו המאורה לתוכה נבלעה עליסה, כאשר נשאבה לארץ הפלאות.

פיפה ארליך וג'מס ריד ביימו את הסרט שבחלקו הגדול צולם ע"י פוסטר. לצפות בפוסטר, כאשר רוב הזמן ללא מיכלי חמצן, מנהל דו-שיח עם תמנונה, במלוא מובן המילה – מנהל דו-שיח, כולל מנהל מערכת יחסים רגשית – הוא הפלא הבא לידי ביטוי בסרט זה. הוסיפו היופי האין סופי של החיים מתחת למים ביער אצות, ותווכחו ברגעי קסם כמעט בכל דקה בסרט זה.

אין ספק שגם הצילומים של פוסטר וגם כשרונם של הבמאים תרמו להנגשת סרט כה יפיפה ויזואלית – צורות וצבעים, מפגשים, אירועים מפתיעים – כולם תורמים למלאכה יוצאת הדופן. המבע הרגשי העדין, הזורם מפיו של פוסטר, המנתח בו זמנית הקורה עימו בחייו, במערכת חייו עם משפחתו, בעיקר עם בנו, כמו מעלה את הנצפה לאוקטבות של רב-מימד.

מתחת למים מתרחשות גם דרמות גדולות. גם פוסטר חושף שערת נפש לא-קטנה, ולמרות זאת אחת הגדולות של הסרט הוא העובדה שגם הקושי בסופו של דבר כמו מתנפץ אל תוך כרית פוך… כפי שאמרתי לבן שיח על ייחוד הסרט הזה – כמו תמיד ה"איך" הוא עיקר העניין. עד כמה חשוב היה  (למחוק המילה היה) להתחנך על מצע מעין זה.

לסרט שכבות הבנה, לכן גם ילדים צעירים יכולים לצפות בו. מבוגר וילד, כל אחד ייקח עימו אשר יוכל להדהד בו.

הטבע התת ימי בסרט הוא אוצר ופלא בעת ובעונה אחת. ממרחק הצופה, המחשבה כיצד נברא יופי כה ייחודי, רב-גוני וכה מופלא, מעמיד אותנו, בני האדם אמנם בשורת הטבע, בהיותנו חלק ממנו, ולמרות זאת נראים פחות "זוהרים" ממנו. וכה חבל לעצמנו…

יש מספר תובנות קיום הבאות לידי ביטוי בסרט, כל אחד וזווית הראייה שלו. בעיני, סיום ההזדווגות בין תמנון והתמנונה, מאפשר לראות שוב ההיגיון עליו מושתת הקיום – רבייה, המשכיות והיעלמות לאחר השלמת התפקיד. ללא צער וללא כאב, רק השלמת הדרך. למאבקים בדרך יש רק צידוק אחד – ההישרדות, ולהישרדות יש מטרה בטבע – המשך קיומו. כה פשוט.

 

* בחרנו בשם הסרט באנגלית, מאחר שהתרגום העברי חוטא במידה מסוימת, לדעתנו, למובע בסרט.

הטריילר – https://bit.ly/3cJNCz5 

הסרט – https://www.netflix.com/il/title/81045007

      btt