מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח PONYO</br>על הצוק ליד הים

PONYO
על הצוק ליד הים

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

תמיד נכון להיטיב עם ילדינו וגם עם עצמנו. סרט האנימציה פוניו מרחיב את עישוני העיניים, צובע אותם בגלים של צבעים, בעיקר בצבעי פסטל, בהרגשה שנשטפים בחגיגה. הפעם החגיגה היא בים. סטודיו Ghibli, סטודיו לאנימציה, אחד המעולים הקיימים בעולם והממוקם בטוקיו, החל לפעול ב- 1985. מיסד הסטודיו ,Hayao Myazaki הוא בין האנימטורים המוכשרים בעולם. את הסרט פוניו יצר מיאזאקי ב- 2008.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח PONYO</br>על הצוק ליד הים

לוגו סטודיו גיבלי

הגיבור, פוניו, דג זהב קטן, מזכיר קונוטטיבית את אגדת דג הזהב המערבית. אבל רק קונוטטיבית. דג הזהב היפני הוא ממין נקבה, השואפת בכל כוחה להיות אנושית, להיות ילדה מחוץ לים. הבסיס הפנטסטי הזה מאפשר בעצם להמריא לכל מישור אפשרי – דגה בים, מכשף אנושי שעיקר פעילותו בים (כי הוא אינו אוהב בני אדם), נימפה יפיפייה, בעצם אימו של דג הזהב, ילד החי עם משפחתו על צוק ליד הים, אימא צעירה שכולה עוז וטוב, אבא רב חובל וגם קטעי חיים של זקנות, כמובן יפניות, בבית זקנים.

שלושה גיבורים מרכזיים בסרט – פוניו, Sosuke, הילד, המתאהב בדג הזהב והים. הים לובש ופושט צורה והוא מרכזי במתרחש.

גם הסרט פוניו הוא אגדה כמו כל אגדה – כוחות הטוב וכוחות הרשע נאבקים אלו באלו; גם הנראות הפיזית דואגת שנדע מיהו הטוב ומיהו הרשע; הים הוא המצע שכולו עושר ויזואלי מרשים אסטטית, אבל לעיתים גם הוא התגלמות הרוע (כמובן בהשפעת המכשף).

יפן, כקובץ איים הנתונים לחסדי כוחות הטבע, למודי גם סבל רב. הבלתי נודע, הצונאמים למיניהם שיפן מוכה בהם מדי פעם, הם אחת הפנים הבולטות שמיאזאקי מכניס לסיפור.

סצנות הילדים בסרט – סוסוקה, הילד, ופוניו, הילדה, מאפנטים באופים, ברכותם, בתמימותם. רק להביט באיור העיניים "המדברות" של שני הילדים, די כדי לומר עד כמה אנימטור מרתק הוא מיאזאקי.

אחת הסצנות מרשימה בסרט היא נסיעת האם והילד בכביש המתפתל לראש הצוק, לביתם, בעת סערה גדולה מאד בים, המבשרת מעין צונאמי. הים המואנש בסצנה זאת מרתק בתנועותיו.

לסיפור גם מספר פיקים של מתח, לא קטן, אלמנט המעצים ומקדם העלילה. מיאזאקי יודע, ללא ספק, לבנות סיפור, עלילה, גם עם תפניות מפתיעות וגם עם רגעי מתח קריטיים.

כמבוגר שצפה בסרט ומתגובות ילדים שצפו בו, ממליצה על מתנת קסם זאת גם לעצמכם ובוודאי לילדי משפחתכם.

להשלמת התמונה על העשייה של סטודיו גיבלי, קראו הכתבה שכתבנו על סרט נפלא נוסף של מיאזאקי, ושמו TOTORO   – https://bit.ly/2wVTcy0

נטפליקס רכשו 22 סרטיו של סטודיו גיבלי והחל מתחילת פברואר 2020 הם משחררים מדי כמה שבועות סרטים נוספים. מהאוסף.  סטודיו GHIBLI  קיבל פרס האוסקר ב- 2005 על הסרט – SPIRITED AWAY, וMYAZAKI צוין ע"י TIME MAGAZINE כאיש המשפיע ביותר בעולם.

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח PONYO</br>על הצוק ליד הים

תמונות מסרטי סטודיו GHIBLI

www.studioghibli.net

** בעקבות צפייה בסרט, אפשר להוסיף גם עשייה יצירתית עם הילדים. מוזמנים לצפות בווידיאו מטה.

https://www.youtube.com/watch?v=hNXJxtv9llc

      btt