מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

חפצים Tenzin Palmo – מורת דרך בזכות כוחה ועוצמתה הנשית. נזהרתי לא לכתוב : "פמיניזם גם בבודיזם". מדוע? כמו כל איזם, גם הפמיניזם הופך עם הזמן למטבע שחוק. מטבעה של השחיקה, כאשר מרבים בה. כמו בטבע.

Tenzin Palmo – מורת דרך בזכות כוחה ועוצמתה הנשית. נזהרתי לא לכתוב : "פמיניזם גם בבודיזם". מדוע? כמו כל איזם, גם הפמיניזם הופך עם הזמן למטבע שחוק. מטבעה של השחיקה, כאשר מרבים בה. כמו בטבע.

By chayap

פורסם במדור- ,

במאי 2018 ביקרה בארץ נזירה בודהיסטית אשר הפליאה בבחירת דרכה בחיים, מילדות ונעורים באנגליה , בחירה בדרך הבודהיזם ועד הגיעה להיות מנהיגה בודהיסטית רוחנית ברמת מנהיגים רוחניים גברים. הצלחתה – כדרך הנשים – שיש לעשות – הקימה מינזר בודהיסטי עבור נשים, בנוסח הבודהיזם הטיבטי, בצפון הודו.

"כוחה של אישה", יכלה להיות הכותרת היותר נכונה לסיפור חייה ופעלה של טנזין פאלמו. ומיד לאחר משפט זה חשוב להדגיש – כוחו של טבע, אשר ידע מדוע הוא מעניק לנשים כוחות ייחודיים ועוצמתיים. על האישה מוטלת אחריות גדולה להמשך קיומו של המין האנושי, והעובדה שהמציאות נוטה לעיתים להתכחש לתפקיד ותפקוד יוצאי דופן זה של אישה, מדי פעם, כמו גייזרים הפורצים מעומק האדמה ומראים את נוכחותם וייחודם, כך גם נשים בחייהן היומיומיים ובפועלם על במת ההיסטוריה.

Tenzin Palmo, נולדה ב- 1943 באנגליה. בגיל 20 עזבה להודו, שם קיבלה חניכות בודהיסטית. לאחר 12 שנה, לבדה במערה קטנה קרוב למנזר בודהיסטי בהרים, כדי לתרגל לעומק את התורה הבודהיסטית הטיבטית, הצליחה להקים מנזר לנשים לתרגול הבודהיזם, ראשון מסוגו. הדרך עד קבלת העולם הבודהיסטי, כמנהיגה-אישה בראשות גברים בלבד, ועד התמודדות במשוכות הפיננסיות והבירוקרטיות, הייתה ארוכה ולא פשוטה. אבל כוחה עמד לה. אישיותה ותבונתה של טנזין פאלמו, מלבד חכמתה, עוצמתיות ומעוררות הערכה רבה.

יצאו ספר וסרט המתארים את חייה של טנזין פאלמו במערה במשך 12 שנה. גם יצא ספר, אותו כתבה טנזין פאלמו – "טיפוח הפוטציאל האנושי" ( תורגם לעברית) ובו היא פורשת את דרך התרגול הבודהיסטית מנקודת מבט רחבה ביותר, על פי העקרונות המכונים "שש השלמויות": הנדיבות, המוסר, הסבלנות, ההתלהבות, הריכוז והחכמה.

ישנן דמויות, ישנן תופעות אנושיות מפתיעות בדרכן ובעצמתן. המפגש איתן מעוררות השראה. במעשיהן ובדרך פעולתן יש לראות כמעין מתנה, קטנה כגדולה, עבור הנחשף להן. וכאישה, בודאי אציין שיש תמיד לזכור המתנה הגדולה שהטבע העניק לנו – כנשים – הרבה כוחות, עוצמה ותבונה שקטה. רק שנדע להוציאם מן הכוח אל הפועל.

הסרט על 12 שנות חייה במערה בהודו (תרגום בעברית) :

קטע וידאו בו מרצה טנזין פאלמו על "פתיחת הלב" (באנגלית) :

      btt