מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח שולחנות קפה

שולחנות קפה

By hhm_hafatzim

פורסם במדור-

למה לנו שולחן סלוני כאשר יש לנו "שולחנות קפה"?

// צוות "חפצים"

קרדיט תמונה ראשית :wikimedia

"שולחנות הקפה" הם המצאה כל כך פרקטית לחיים בדר המגורים. מדוע? כי הם "המשרתים" אותנו הישובים בכורסא או בספה, או אף שוכבים במיטה – הקפה/התה והעוגה ואף כל הארוחה וגם הספר והעיתונים הם מנגישים לנו.

אם תשאלו ב"חפצים" גם יסבירו עד כמה חבל לשים שולחן סלוני שרק אוסף אבק ומניחים עליו רגליים וגם גוזל חלק כה מרכזי בחדר המגורים "על לא-תועלת", לעומת שולחנות הקפה שהם כה ניידים, בקלות, מכורסא לספה, פנימה החוצה ואף מחדר לחדר.

מעניינת ההיסטוריה של "שולחנות הקפה". שולחנות אוכל נמוכים ניתן למצוא כבר מתקופת יוון העתיקה, ולאחריה באימפריה הרומית. שולחנות הקפה הראשונים החלו להופיע בבריטניה בסוף התקופה הויקטוריאנית. אחד מ"שולחנות הקפה" הראשונים בייצור סידרתי עוצב על ידי E .W. Goodwin ויוצר על ידי William Watt ו- Collison and Lock, וזאת למרות שהוא לא נופל בהגדרה הקלאסית של "שולחנות הקפה".

מגזין מקו ועד תרבות / מיזם דיגיטלי ללא צרכי רווח שולחנות קפה

קרדיט :wikimedia

בהמשך "שולחנות קפה" עוצבו כשולחנות נמוכים, כאשר ההשראה הגיעה משולחנות גן התה של האימפריה העותומאנית. מקור השראה נוסף יכול לנבוע מפופולאריות הסגנון האנגלו-יפני לאורך שנות ה-70 וה-80 של המאה ה-19; ביפן שולחנות נמוכים מאוד נפוצים.

מסוף המאה ה-19, בעקבות פריחתה של התנועה הרויוליסטית "שולחנות הקפה" עוצבו בסגנונות העבר, לכן לא מפתיע למצוא שולחנות בסגנון לואי ה-16 או גרגוריאני. שולחן הקפה הוא התפתחות מאוחרת של ריהוט שתפוצתו גדלה עם התפשטות הטלויזיה בשנות ה-50. גובהו, גם כשמונחות עליו צלחות וכוסות, לא חוסם את שדה הראיה לטלוויזיה.

שולחן נגוצ'י

שולחן נגוצ'י עוצב באמצע המאה ה-20 בארה"ב על ידי המעצב התעשייתי והאומן היפני-אמריקאי איסאמו נגוצ'י. "שולחן הקפה", העשוי מעץ רוזווד וזכוכית, עוצב בהזמנת נשיא מוזיאון לאומנות מודרנית A. Conger Googyear. צוות העיצוב של הרמן מילר התלהב כל כך מהשולחן שהם יצרו קשר עם נגוצ'י וביקשו שיעצב להם.

ב-1947 הרמן מילר הציגו לראשונה את השולחן לקהל לקוחותיהם. בקטלוג של אותה שנה הוא מתואר כך: "פסל שימושי" ו"מעוצב לייצור". הבסיס יוצר מעץ אגוז מלא, וכולל 2 יחידות זהות, כאשר חלק אחד מהופך ומחובר לשני על ידי מוט צירי. הבסיס נראה כצורה זורמת אחת, תכונה שנדיר למצוא ברהיטים אחרים מאותה תקופה. שתי חתיכות העץ תומכות אחת בשנייה ולכן מאפשרות להניח עליהן את משטח הזכוכית הכבד ללא מחברים.

"שולחן הקפה" המגולף הוא אחד העיצובים האהובים מזה שנים ב"חפצים". הקווים המעוגלים בעלי ההשפעה הקולוניאליים מגדירים את אופיו – נעים לעין ומפתיע ברגליו המגולפות והקימורים העדינים. החלל הפתוח מתחת למשטח העליון מאוורר את מראהו ומאפשר להכניסו כמעט לכל פנים, מאחר שאינו משתלט בעיצובו. קוטר השולחן אידיאלי 50 סמ'; והוא ישרת בנוחות שני סועדים לקפה ועוגה או להנחת מספר כוסות יין.

"חפצים" מציעה "שולחנות קפה" נוספים היכולים להתאים לכלל חלל ועיצוב, שולחן / ספסל בהשראה סינית, שולחנות בעלי עיצוב מזרחי, בצבעוניות מפתיעה, ואפילו שולחנות מודרניסטים בעיצוב מאמצע המאה הקודמת.

      btt