מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

'ספר תום'

יצירות אמנות קטנות ומופלאות

מסע בעקבות איוריה של
תום זיידמן-פרויד
מאיירת מפתיעה בייחודה בספרות ילדים.

ספר אמנות ומתנת אוצר

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

'ספר תום' יפגיש אתכם, קוראים יקרים, עם איורים המשאירים קורא מתבונן שוב שוב; קו זורם, כמו נושם את המבע שרצו להכניס בו; מבע הפנים ומבע הגוף במינימליזם אירוי, אבל גם הפתעות של השפעות זרמים שונים – אר-נבו, רנסנס, אמנות יפנית, אמנות ימי-הביניים. עושר אמנותי מפתיע.

אני משוכנעת שהכותרות מעלה הן כמו חידה עבור מרבית הקוראים. גם אנחנו לא הכרנו איוריה של תום זיידמן-פרויד, אמנית יהודייה, אשר נולדה בווינה ב- 1892, בשם מרתה גרטרוד פרויד (היא אחיינית של הפסיכואנליטיקן פרויד), למשפחה ממוצא גליציאני. בגיל 15 הנערה אימצה לעצמה את השם תום. נישואיה ליעקב זיידמן, תלמיד חכם גליציאני, אינטלקטואל, אשר עסק בתרגום ובהוצאה לאור של כתבי קבלה והגות יהודיים, חיברה את תום בשנית למוצאה היהודי. תום נפטרה מוקדם, ב- 1930, ברפובליקת ווימר.

'ספר תום' אוצר דוגמאות מספרות ילדים בגרמנית ובעברית, מסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19, וגם מתרגומים לאנגלית . היה קשה לבחור מההיצע, א. מפני שהעין רוצה להראות עוד ועוד לקורא לראשונה על זיידמן-פרויד, וב. המחשבה מה לצמצם כדי לא להעמיס. הבחירה לפניכם וההנאה לשיפוטכם.

עשר שיחות לילדים, על-פי אנדרסן, גרים ואחרים עם ציורים מאת תום זיידמן-פרויד,
העורך: ח"נ ביאליק, הוצאת 'אופיר' על ידי 'מוריה', ירושלים/ברלין, תרפ"ג ( 1923-1922)

קוראים יקרים, שימו לב – רק ארבעה קווים, מעט גליים, וההתרחשות היא במים. כה פשוט וכה גאוני.

עצם העובדה של בחירת שם חדש עשוי להצביע על מידת הדיאלוג הפנימי של תום, מידת החופש הפנימי הרצויה לה, ואולי, בעיקר בגלל היותה נטועה בשני עולמות – יהודי וגרמני כאחד.

"חייה של תום זיידמן־פרויד נשמעים ככאלה שנכתבו לתסריט של סרט הוליוודי עם סוף טראגי. אחיינתו של זיגמונד פרויד, יהודייה־גרמנייה… אמנית, מאיירת וסופרת מוערכת, עבדה עם עגנון וביאליק. ונפטרה כשהיא רק בת 37 ."

ספר התמונות החדש מאת תום פרויד, טקסט מאת סטורה מקס, הוצאת Georg W. Dietrich, מטעם החצר המלכותית, מינכן, 2018

האוצר והמעצב יקיר שגב כותב – "זיידמן־פרויד מאוד מוכרת בחוגי האיור אבל איכשהו כל פעם יש צורך לגלות אותה מחדש. כבר בחייה הספרים שאיירה נתפסו כפורצי דרך והיום הם נמכרים במכירות פומביות במאות ואפילו אלפי דולרים."

"הענן הקטן", תום פרויד, 1910

מרית בן ישראל ועדה ורדי חקרו לעומק במשך 6 שנים את יצירתה של תום זיידמן פרויד ובזכותן יצא לאור 'ספר תום' – אוצר מרתק גם בחשיפת התקופה וגם בחשיפת רבים מאיוריה של זיידמן-פרויד.

"זיידמן-פרויד הטביעה את חותמה על ספרות הילדים הגרמנית והעברית, ניסחה כללים חדשים ליחסים שבין טקסט לאיור ושברה את מוסכמות ספרי הלימוד לטובת הדמיון, המשחק, הסיפור והחידהעגנון וביאליק חיברו חרוזים לאיוריה, ולטר בנימין (פילוסוף יהודי גרמני) הקדיש שתי רשימות לתפיסתה הפדגוגית החדשנית. למרות זאת המאגר המופלא של ספרים מאוירים שהותירה אחריה נשכח מהעין ומהלב. מותה בטרם עת גדע באחת את תנופת היצירה, ספריה הוחרמו והושמדו בידי הנאצים, למעט עותקים נדירים השמורים בספריות ואצל אספנים."

מסע הדג

מסע הדג, ספר תמונות מאת תום זיידמן-פרויד, הוצאת Peregrin, ברלין, 1923

'ספר תום' הוא ספר מרהיב אמנותית וחשוב תרבותית. הספר בן 263 עמודים בכריכה קשה, בהם כ-300 דימויים, תיעוד מהדורות ראשונות של ספרי תום, איורים גנוזים, סקיצות, חומרי ארכיון נדירים ותרגומים המופיעים לראשונה בעברית. בין המאמרים בספר תרגום ראשון לעברית למאמריו של ולטר בנימין על התפיסה הייחודית של תום את הלימוד כמשחק סתרים שמפענח סוד.

DAVID THE DREAMER

"איורי נפש" ,על מעשיות קטנות, עשר שיחות לילדים, מסע הדג וספר סיפורי הארנבת, הוא מסע אל תוך יצירתה של תום זיידמן-פרויד בין השנים 1921-1924: אל המסתורין, הפיוט, העוצמה הרגשית, הצלילות, אל הדיאלוג הנועז שלה עם הטקסט, עם אמנות העבר, עם המודרניזם…"

"הכול אוטביוגרפי והכול דיוקן, אפילו כיסא", אמר פעם הצייר לוסיאן פרויד (קרוב משפחה של המאיירת)." כתב Alex Preminger.

תום פרויד ויעקב זיידמן בטיול לפני חתונתם

"מטבעות הכוכבים",  מתוך מעשיות קטנות, הוצאת Hausser, לודוויגסבורג, 1921

הדיאלוג בין איוריה, אמנותה של תום זיידמו-פרויד, לבין המתבוננים ביצירתה, מאיר משפט מצוטט מגתה על ידי מרית בן ישראל  ועדה ורדי –  "המחשבה נעלה על הידיעה, אך לא מן ההתבוננות."

 

www.asiapublishers.co.il

      btt