מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

טיולים בדרום מערב נורווגיה

עיירת Odda והפיורד Hardangerfjord

וגם דוגמא לבקתות נופש – התעוזה והצניעות

By Tami Klein

פורסם במדור- , ,

טיולים בסביבות Odda בנורבגיה מומלץ  בין סוף יוני לתחילת אוגוסט.  זאת התקופה המומלצת, בזכות מזג האוויר היציב ביותר באזור בתקופה הזאת.

Odda היא עיר קטנה בעיריית Hardanger בדרום מערב נורווגיה, ובה 7000 תושבים. המקום ידוע בצורתם  המרהיבה של ההרים, הכוללים גם את פסגת Trolltunga ואת הקרחון Fogefonna.  המפורסמים. העיר ממוקמת בשיפולי ההרים בקצהו הדרומי של פיורד Hardangerfjord .

צפו בסוף הכתבה בשני הווידיאוים המפרטים נושא הטיולים באזור ייחודי זה.

Pinterest

סטודיו אדריכלים נורווגי –  Helen&Hard Architects  – הגדילו לעשות – הלקוח ביקש 2 בקתות נופש בצמרת עץ הצופה על פיורד. ואכן הפרויקט יצא לדרך. רק לקנא על המיקום, התעוזה ויפי היצירה.

המיקום – שטח תלול מכוסה בחלקו יערות הצופים על פיורד Hardangerfjord . הפרויקט  2 "קיני ציפורים". הארכיטקטורה היא תשובה הולמת לטופוגרפיה ולתנאי השטח. הבקתות כמו גולפו על ידי הטבע. כל בקתה תלויה 5-6 מטר מעל פני שטח היער ורתומות באמצעות טבעת ברזל לגזע עץ אורן חי.

הלקוח ביקש ליצר מרחב ייחודי היוצר את התחושה הרגילה וגם יוצאת הדופן של טיפוס וחקירת העצים. תפקיד המשרד היה לייצר מרחב הממחיש באמת מה פירוש לחיות בתוך הטבע.

המסע לבקתות מתחיל בהליכה  של 20 דקות מהעיר Odda, השוכנת בשולי הפיורד ומשם בשביל מתפתל בעליה לבקתה. הכניסה לכל בקתה היא באמצעות גשר עץ  קטן, המוביל את המבקר מעלה לתוך הבקתה, ומשם הופ! לגובה העץ.

הבקתה שפני שטחה רק 15 מטר מרובע מאורגנת מאד בתשומת לב סביב גזע עץ האורן –

ארבעה מקומות שינה, מקלחת, שטח מטבח וחדר מגורים. כל אחד המביט החוצה יכול לחוות שדה ראייה מאד רחב ולצפות דרך העצים, מטה כלפי הפיורד ולהיווכח במרחב ההררי מסביב.

ליבת הפרויקט הוא הערכת חומר הבנייה – העץ. מושפעים על ידי מסורת הבנייה הנורווגית, שפת הבנייה המקומית, בנייה מעץ, ביחד עם הרצון לחוות חווית קן על עץ, הבקתה כולה נבנתה ונתמכת ע"י גזע העץ כולל שורות גליים של עץ רבוד.

רעפי העץ שלא טופלו בחומרים, עוטפים את החלל וכך מייצרים "עור" מגן מסביב למבנה, אשר עם הזמן יקבל את המראה,  צבע הזמן, אשר יתמזג עם הפטינה של הטבע, של היער שמסביב לבקתות.

משרד האדריכלים מדגיש ש"קיני היער" שנבנו, ה – woodnest –  הם ללא ספק פרויקט היושב במרחב יוצא דופן. מטרת הארכיטקטורה הייתה לאפשר לאנשים לקחת הפסקה מהחיים ולהעריך את הפרטים הקטנים בחיי המגורים; טקסטורת העץ, קצב החיים של היער ובעיקר התחושה לחיות בתוך הטבע.

ועל הצניעות בעיצוב הפנים, חוו אתם, קוראים, את דעתכם.

Location: Odda, Norway
Client: Sally & Kjartan Aano
Year: 2020
Project-team: Helen&Hard Architects- Reinhard Kropf, Siv Helen Stangeland, Dag Strass, Simon Baumann, Odin Olesen
Structural Engineer: Oddvin Myklebust, Nordplan
Timber Construction: Røynstran
Photogtapher: Sindre Ellingser

בסביבות Odda מסלולי טיולים קצרים וקלים וגם טיולים מאתגרים . שני הווידיאוים שלפניכם הם הדגמה מרהיבה ומגרה על החופשה האפשרית.

לטוס מעל הפיורד   

טיול רגלי ליד Odda

      btt