מגזין "מקו ועד תרבות"

from Line to Culture – the magazine

מקוריות שקטה, זורמת, לא מתנשאת , מבריקה בתפיסתה
מזרקת זיכרון לנסיכה מוואלס, מבית המלוכה הבריטי,
Diana

By Tami Klein

פורסם במדור- ,

משרד האדריכלים Gustafson Porter & Bowman הבריטי עיצבו את המזרקה לזכרה של הנסיכה דיאנה בתפיסה מקורית יוצאת דופן. לכן גם ברור ההתייחסויות, אם לא לומר הביקורות, היו עמוסי אמירות לחיוב ולשלילה.

Diana, Princess of Wales Memorial Fountain, London
Copyright gustafsonporter.sharepoint.com
GP + B Publicity

Diana, Princess of Wales, Memorial Fountain
Rock and Roll Water Rill – Copyright Helen Binet
GP + B Publicity

השם, ההגדרה לגלעד זיכרון זה –  Reaching out, Letting In –  "להושיט יד, להכניס פנימה", חושף ביטוי לאישיותה של המונצחת – דמות עממית אהובה על ידי העם בזכות קרבתה וקבלתו של האחר, החום שהיא הקרינה כלפי האזרחים הבריטיים ויחסם החם, יוצא הדופן האוהד, של העם.

העיצוב הוא לא רק מפתיע, הוא פורץ גבולות של תבניות מוכרות – מעגל אובלי,  לא מדויק בגבולותיו, לא עקבי בגודל רוחבו, מפתיע מקטע לקטע. אם תרצו תעלה גמישה במידותיה ובתוכה מים זורמים, לעיתים מתגברים על "מכשולים", פיתולים, בליטות בצורות שונות, כאשר הנכנסים לשכשך רגליהם בה, ויכולים לצאת ולהיכנס שוב – ילדים ומבוגרים, או לנוח או  לקרר רגליים על שפתה. תודו שזה כמעט גאוני!

בתכונית השתמשו ב- 545 חלקים מיוצרים מגרניט, כאשר ניצלה את הטופוגרפיה של פני השטח.

תכנית המזרקה זרמה עם פני השטח, כמעט 100 ליטר מים בשנייה מפומפמים מנקודה גבוהה, ליד גלריית  Serpentine לזרימה במורד המבנה האובאלי של התעלה.

מקום "המזרקה" ב-  Hyde Parkלונדון. מיליוני האנשים המטיילים ב- Kensington Park ובסביבתו, 'גולשים' בחופשיות לחלקת גלעד זיכרון זה.

Diana, Princess of Wales Memorial Fountain, London
Copyright Peter Guenzel – GP + B Publicity

המזרקה הושלמה ב- 2004 ולמרות זאת, מאז אינה מפסיקה להיות אטרקציה יוצאת דופן. מדוע? כי היא נוגעת פיזית בערב רב של אנשים המטילים או תופסים רגעי מנוחה בצל העצים על הדשאים המטופחים מדי יום. 

בכתבה ב- Land 8  landscape architects network , Eric Sheffield  מציין שנשאלה השאלה :

"האם במקרה או זהו העיצוב של  Kathryn Gustafson ו- Neil Porter, אשר הצליחו לבטא כמעט מטפורה מושלמת למהלך חייה של דיאנה?"

“Is it by chance or design that Kathryn Gustafson and Neil Porter appear to have designed a near perfect metaphor for the life of Diana?

המשרד עבד עם מיטב המומחים בתחומים שונים לביצוע המזרקה. הפירוט המקצועי מפורט מטה:

Gustafson Porter + Bowman collaborated with a highly experienced team. This included: Barron Gould / Texxus (Surface texture), Bucknall Austin (Project Management), Geoffrey Osborne Ltd, Ocmis, Willerby Landscapes, Cathedral Works Organisation, S McConnell and Sons, Surface Development Engineering Ltd (surface design), Soil and Land Consultants, Professor David Hardwick, and Shelagh Wakely (As collaborating artist).

וגם  עדות אישית – באוקטובר 22, לראשונה ביקרנו באתר. הופתענו כיצד כה באיחור, כאשר פארק קנסיגטון משמש אותנו לצעידות הבוקר בביקורנו התכופות בלונדון. עובדה. ההתרשמות הייתה כה מעשירה וכה מעניינת, שלא הפסקנו לצלם. התרגשנו מהעובדה שאתר הנצחה הוא שטוח על פני הקרקע, שהחיים בו הם המים הזורמים לאט או מהר, בהתאם לעיצוב תחתיתה של התעלה באמצעות חלקי הגרנית ובאמצעות השיפועים המגוונים של  הקטעים. החיים, בני האדם כחלק מהעיצוב, ריתקו אותנו – ילדים, צעירים ומבוגרם מצאו כיצד להיות חלק מאתר ההנצחה – טבלו רגליהם במים, השפריצו מים זה על זה, נחו על שפת התעלה, הלכו לאורכה, או נפשו על הדשא מצד זה או אחר של התעלה. גאוני! 

אין ספק שהנסיכה Diana "צריכה להיות שמחה” שכך מצאו אדריכלים ומעצבים מוכשרים לעצב את זיכרה. בהגיעכם ללונדון, אם עדיין לא ביקרתם במקום, אל תפסידו. זאת המלצה חמה ביותר.

www.gp-b.com
Gustafson Porter + Bowman – Landscape Architecture

      btt